Herb: Lewin Brzeski

Lewin Brzeski

gmina miejsko-wiejskapowiat brzeskiwoj. opolskie TERYT: 1601043

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
12 223
(2025)
Powierzchnia
159,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 38,0%
  • KO 28,4%
  • Trzecia Droga 13,5%
  • Konfederacja 8,4%
  • Nowa Lewica 7,8%
  • Pozostali (3) 4,0%
Frekwencja68,0% +16,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+9,6 p.p.
Liczba głosów ważnych6 396 z 9 638 uprawnionych

Lewin Brzeski na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

34. percentyl Wynik wyższy niż w 34% gmin, 1646. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 38,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 425 mieszkańców −6,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 73% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,2% udział w ludności +4,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
0,56 na 1000 mieszkańców +3,58 zmiana 2016–2023 więcej niż w 66% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,5% udział w ludności prod. −2,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
85 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 873 zł na mieszkańca, ceny bieżące +102,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

12 00012 50013 00013 50014 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 643Liczba mieszkańców, 2001: 13 632Liczba mieszkańców, 2002: 13 639Liczba mieszkańców, 2003: 13 638Liczba mieszkańców, 2004: 13 675Liczba mieszkańców, 2005: 13 632Liczba mieszkańców, 2006: 13 591Liczba mieszkańców, 2007: 13 560Liczba mieszkańców, 2008: 13 587Liczba mieszkańców, 2009: 13 587Liczba mieszkańców, 2010: 13 630Liczba mieszkańców, 2011: 13 594Liczba mieszkańców, 2012: 13 594Liczba mieszkańców, 2013: 13 498Liczba mieszkańców, 2014: 13 389Liczba mieszkańców, 2015: 13 299Liczba mieszkańców, 2016: 13 175Liczba mieszkańców, 2017: 13 064Liczba mieszkańców, 2018: 13 020Liczba mieszkańców, 2019: 12 940Liczba mieszkańców, 2020: 12 723Liczba mieszkańców, 2021: 12 580Liczba mieszkańców, 2022: 12 488Liczba mieszkańców, 2023: 12 425Liczba mieszkańców, 2024: 12 330Liczba mieszkańców, 2025: 12 22312 223

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,6%PiS, 2005: 21,9%PiS, 2007: 27,3%PiS, 2011: 27,6%PiS, 2015: 28,0%PiS, 2019: 44,4%PiS, 2023: 38,0%38,0%Frekwencja, 2001: 43,3%Frekwencja, 2005: 33,2%Frekwencja, 2007: 46,1%Frekwencja, 2011: 38,4%Frekwencja, 2015: 44,4%Frekwencja, 2019: 51,5%Frekwencja, 2023: 68,0%68,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 0,6, przyrost −5,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 51% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +0,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 26% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 67% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 39% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 917 zł, wyższe niż w 20% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 425 osób −6,6% 73 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,2 % +4,9 p.p. 51 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,1 % −0,8 p.p. 24 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 60,2 % −4,3 p.p. 79 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,7 % +5,1 p.p. 53 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 77,8 os./km² −6,6% 60 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,71 ‰ −1,74 30 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,56 ‰ +3,58 od 2016 66 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,5 % −2,9 p.p. 58 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 27,0 na 1000 −20,9 60 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 85 na 1000 +17,0 67 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 63 na 10 tys. +6,0 39 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 873 zł +102,0% 61 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 843 zł +458,8% 9 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 396 na 10 tys. −468,0 50 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,1 % +0,2 p.p. 66 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 69,5 % +10,5 p.p. 67 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,0 na 1000 +0,9 26 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,19 na 1000 +1,71 59 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 82 na 1000 −11,0 29 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 859 na 1000 −2,0 60 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 81 na 100 15 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 61,6 na 1000 24 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Lewin Brzeski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.