Herb: Głubczyce

Głubczyce

gmina miejsko-wiejskapowiat głubczyckiwoj. opolskie TERYT: 1602033

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
20 285
(2025)
Powierzchnia
294,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 44,3%
  • KO 34,1%
  • Trzecia Droga 8,1%
  • Konfederacja 5,5%
  • Nowa Lewica 4,6%
  • Pozostali (3) 3,4%
Frekwencja67,6% +13,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+10,2 p.p.
Liczba głosów ważnych10 748 z 16 237 uprawnionych

Głubczyce na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

51. percentyl Wynik wyższy niż w 51% gmin, 1230. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 44,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
20 847 mieszkańców −8,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,3% udział w ludności +5,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,68 na 1000 mieszkańców +1,05 zmiana 2016–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,8% udział w ludności prod. −2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
78 na 1000 mieszkańców +13,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 043 zł na mieszkańca, ceny bieżące +80,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

20 00022 00024 00026 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 24 656Liczba mieszkańców, 2001: 24 601Liczba mieszkańców, 2002: 24 593Liczba mieszkańców, 2003: 24 602Liczba mieszkańców, 2004: 24 428Liczba mieszkańców, 2005: 24 286Liczba mieszkańców, 2006: 24 102Liczba mieszkańców, 2007: 23 997Liczba mieszkańców, 2008: 23 892Liczba mieszkańców, 2009: 23 922Liczba mieszkańców, 2010: 23 506Liczba mieszkańców, 2011: 23 386Liczba mieszkańców, 2012: 23 270Liczba mieszkańców, 2013: 23 144Liczba mieszkańców, 2014: 23 012Liczba mieszkańców, 2015: 22 776Liczba mieszkańców, 2016: 22 658Liczba mieszkańców, 2017: 22 527Liczba mieszkańców, 2018: 22 395Liczba mieszkańców, 2019: 22 280Liczba mieszkańców, 2020: 21 468Liczba mieszkańców, 2021: 21 284Liczba mieszkańców, 2022: 21 013Liczba mieszkańców, 2023: 20 847Liczba mieszkańców, 2024: 20 541Liczba mieszkańców, 2025: 20 28520 285

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,8%PiS, 2005: 24,3%PiS, 2007: 28,8%PiS, 2011: 28,9%PiS, 2015: 44,0%PiS, 2019: 53,8%PiS, 2023: 44,3%44,3%Frekwencja, 2001: 43,3%Frekwencja, 2005: 37,2%Frekwencja, 2007: 45,7%Frekwencja, 2011: 41,6%Frekwencja, 2015: 43,4%Frekwencja, 2019: 53,7%Frekwencja, 2023: 67,6%67,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −6,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,7, przyrost −6,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −6,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 33% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 792 zł, wyższe niż w 12% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 11,7 na 1000, wyższe niż w 56% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 244
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 20 847 osób −8,5% 87 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,3 % +5,7 p.p. 90 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,2 % −0,4 p.p. 13 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 56,9 % −4,9 p.p. 15 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 26,9 % +5,3 p.p. 89 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 70,8 os./km² −8,5% 56 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,70 ‰ −1,68 21 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,68 ‰ +1,05 od 2016 50 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,8 % −2,0 p.p. 75 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 33,1 na 1000 −15,0 74 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 78 na 1000 +13,0 55 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 61 na 10 tys. +11,0 34 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 043 zł +80,2% 67 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 745 zł +320,7% 6 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 429 na 10 tys. −403,0 55 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,6 % +0,1 p.p. 63 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 78,4 % +2,7 p.p. 77 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,3 na 1000 +1,6 33 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,13 na 1000 +1,75 80 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 159 na 1000 −41,0 83 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 990 na 1000 +115,0 83 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 11,7 na 1000 +1,4 56 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 92 na 100 44 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 64,3 na 1000 32 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 65,8 na 1000 88 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Głubczyce COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.