Herb: Wilków

Wilków

gmina wiejskapowiat namysłowskiwoj. opolskie TERYT: 1606052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
4 152
(2025)
Powierzchnia
100,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 38,9%
  • KO 21,7%
  • Trzecia Droga 20,9%
  • Konfederacja 7,4%
  • Nowa Lewica 6,9%
  • Pozostali (3) 4,2%
Frekwencja66,3% +17,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+17,2 p.p.
Liczba głosów ważnych2 123 z 3 297 uprawnionych

Wilków na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

37. percentyl Wynik wyższy niż w 37% gmin, 1580. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 38,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 183 mieszkańców −7,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 19% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,5% udział w ludności +4,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
2,15 na 1000 mieszkańców +7,28 zmiana 2016–2023 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,8% udział w ludności prod. −1,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
84 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 305 zł na mieszkańca, ceny bieżące +55,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 0004 2004 4004 6004 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 657Liczba mieszkańców, 2001: 4 651Liczba mieszkańców, 2002: 4 699Liczba mieszkańców, 2003: 4 702Liczba mieszkańców, 2004: 4 691Liczba mieszkańców, 2005: 4 689Liczba mieszkańców, 2006: 4 688Liczba mieszkańców, 2007: 4 667Liczba mieszkańców, 2008: 4 659Liczba mieszkańców, 2009: 4 645Liczba mieszkańców, 2010: 4 676Liczba mieszkańców, 2011: 4 644Liczba mieszkańców, 2012: 4 626Liczba mieszkańców, 2013: 4 630Liczba mieszkańców, 2014: 4 565Liczba mieszkańców, 2015: 4 506Liczba mieszkańców, 2016: 4 475Liczba mieszkańców, 2017: 4 456Liczba mieszkańców, 2018: 4 424Liczba mieszkańców, 2019: 4 385Liczba mieszkańców, 2020: 4 300Liczba mieszkańców, 2021: 4 235Liczba mieszkańców, 2022: 4 181Liczba mieszkańców, 2023: 4 183Liczba mieszkańców, 2024: 4 167Liczba mieszkańców, 2025: 4 1524 152

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,4%PiS, 2005: 17,9%PiS, 2007: 30,7%PiS, 2011: 28,7%PiS, 2015: 35,1%PiS, 2019: 51,5%PiS, 2023: 38,9%38,9%Frekwencja, 2001: 41,3%Frekwencja, 2005: 34,6%Frekwencja, 2007: 42,2%Frekwencja, 2011: 36,5%Frekwencja, 2015: 37,7%Frekwencja, 2019: 49,0%Frekwencja, 2023: 66,3%66,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 2,2, przyrost −3,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 20% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +2,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 30% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 65% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 006 zł, wyższe niż w 25% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 25,1 na 1000, wyższe niż w 76% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 105
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 183 osób −7,2% 19 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,5 % +4,7 p.p. 20 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,9 % −1,0 p.p. 53 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 60,8 % −4,4 p.p. 88 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,3 % +5,4 p.p. 26 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 41,5 os./km² −7,2% 28 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,59 ‰ −0,51 55 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 2,15 ‰ +7,28 od 2016 76 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,8 % −1,7 p.p. 75 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 35,1 na 1000 −13,9 77 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 84 na 1000 +20,0 65 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 72 na 10 tys. +4,0 59 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 305 zł +55,8% 75 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 967 zł +795,6% 50 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 371 na 10 tys. −679,0 45 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 89 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 56,4 % +20,9 p.p. 52 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,2 na 1000 +0,2 30 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,87 na 1000 +1,32 16 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 88 na 1000 −28,0 33 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 903 na 1000 +142,0 69 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 25,1 na 1000 +22,9 76 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 85 na 100 25 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 83,7 na 1000 85 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Wilków COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Lajsikonik, licencja: Public domain.