Herb: Paczków

Paczków

gmina miejsko-wiejskapowiat nyskiwoj. opolskie TERYT: 1607073

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
11 133
(2025)
Powierzchnia
80,0 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 45,2%
  • KO 27,2%
  • Trzecia Droga 10,8%
  • Konfederacja 7,3%
  • Nowa Lewica 6,5%
  • Pozostali (3) 3,0%
Frekwencja63,7% +12,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+18,0 p.p.
Liczba głosów ważnych5 731 z 9 220 uprawnionych

Paczków na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

53. percentyl Wynik wyższy niż w 53% gmin, 1171. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 45,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
11 407 mieszkańców −11,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
22,3% udział w ludności +6,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,91 na 1000 mieszkańców +1,29 zmiana 2016–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,7% udział w ludności prod. −3,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
82 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 632 zł na mieszkańca, ceny bieżące +103,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

11 00012 00013 00014 00015 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 14 016Liczba mieszkańców, 2001: 13 993Liczba mieszkańców, 2002: 13 982Liczba mieszkańców, 2003: 13 860Liczba mieszkańców, 2004: 13 828Liczba mieszkańców, 2005: 13 797Liczba mieszkańców, 2006: 13 760Liczba mieszkańców, 2007: 13 675Liczba mieszkańców, 2008: 13 532Liczba mieszkańców, 2009: 13 516Liczba mieszkańców, 2010: 13 426Liczba mieszkańców, 2011: 13 347Liczba mieszkańców, 2012: 13 198Liczba mieszkańców, 2013: 13 161Liczba mieszkańców, 2014: 13 097Liczba mieszkańców, 2015: 12 945Liczba mieszkańców, 2016: 12 819Liczba mieszkańców, 2017: 12 770Liczba mieszkańców, 2018: 12 649Liczba mieszkańców, 2019: 12 535Liczba mieszkańców, 2020: 11 884Liczba mieszkańców, 2021: 11 680Liczba mieszkańców, 2022: 11 573Liczba mieszkańców, 2023: 11 407Liczba mieszkańców, 2024: 11 254Liczba mieszkańców, 2025: 11 13311 133

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,3%PiS, 2005: 24,5%PiS, 2007: 32,5%PiS, 2011: 26,6%PiS, 2015: 35,0%PiS, 2019: 52,4%PiS, 2023: 45,2%45,2%Frekwencja, 2001: 44,6%Frekwencja, 2005: 35,0%Frekwencja, 2007: 45,7%Frekwencja, 2011: 38,5%Frekwencja, 2015: 42,3%Frekwencja, 2019: 50,8%Frekwencja, 2023: 63,7%63,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −9,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,9, przyrost −9,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −9,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 8% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 62% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 46% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 528 zł, wyższe niż w 2% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 11 407 osób −11,9% 70 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 22,3 % +6,5 p.p. 83 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,2 % −1,1 p.p. 6 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 58,4 % −5,2 p.p. 40 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 26,5 % +6,4 p.p. 87 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 142,6 os./km² −11,9% 77 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −8,95 ‰ −3,05 8 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,91 ‰ +1,29 od 2016 28 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,7 % −3,7 p.p. 61 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 27,3 na 1000 −26,2 61 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 82 na 1000 +11,0 62 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 66 na 10 tys. −1,0 46 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 632 zł +103,1% 50 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 787 zł +497,3% 8 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 391 na 10 tys. −394,0 48 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,1 % +0,0 p.p. 82 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 47,4 % +2,1 p.p. 42 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,0 na 1000 +0,2 8 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,03 na 1000 +0,71 54 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 247 na 1000 +74,0 98 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 988 na 1000 +49,0 83 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 89 na 100 35 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 61,1 na 1000 23 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 12,3 na 1000 66 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Paczków COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.