Herb: Tułowice

Tułowice

gmina miejsko-wiejskapowiat opolskiwoj. opolskie TERYT: 1609123

DepopulacyjnaStarzejąca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 877
(2025)
Powierzchnia
81,3 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 38,1%
  • KO 26,2%
  • Trzecia Droga 17,3%
  • Konfederacja 8,1%
  • Nowa Lewica 6,4%
  • Pozostali (3) 3,9%
Frekwencja70,6% +14,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+11,9 p.p.
Liczba głosów ważnych2 670 z 3 877 uprawnionych

Tułowice na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

34. percentyl Wynik wyższy niż w 34% gmin, 1641. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 38,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 916 mieszkańców −6,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,3% udział w ludności +9,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,67 na 1000 mieszkańców +1,24 zmiana 2016–2023 więcej niż w 21% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,6% udział w ludności prod. −2,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 22% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
95 na 1000 mieszkańców +22,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 968 zł na mieszkańca, ceny bieżące +82,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 8005 0005 2005 4005 6005 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 672Liczba mieszkańców, 2001: 5 560Liczba mieszkańców, 2002: 5 395Liczba mieszkańców, 2003: 5 500Liczba mieszkańców, 2004: 5 509Liczba mieszkańców, 2005: 5 505Liczba mieszkańców, 2006: 5 528Liczba mieszkańców, 2007: 5 485Liczba mieszkańców, 2008: 5 447Liczba mieszkańców, 2009: 5 438Liczba mieszkańców, 2010: 5 261Liczba mieszkańców, 2011: 5 267Liczba mieszkańców, 2012: 5 280Liczba mieszkańców, 2013: 5 245Liczba mieszkańców, 2014: 5 254Liczba mieszkańców, 2015: 5 257Liczba mieszkańców, 2016: 5 245Liczba mieszkańców, 2017: 5 206Liczba mieszkańców, 2018: 5 171Liczba mieszkańców, 2019: 5 205Liczba mieszkańców, 2020: 5 025Liczba mieszkańców, 2021: 4 989Liczba mieszkańców, 2022: 4 954Liczba mieszkańców, 2023: 4 916Liczba mieszkańców, 2024: 4 886Liczba mieszkańców, 2025: 4 8774 877

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,1%PiS, 2005: 23,2%PiS, 2007: 24,0%PiS, 2011: 22,1%PiS, 2015: 27,5%PiS, 2019: 42,8%PiS, 2023: 38,1%38,1%Frekwencja, 2001: 44,3%Frekwencja, 2005: 31,4%Frekwencja, 2007: 47,6%Frekwencja, 2011: 40,7%Frekwencja, 2015: 45,8%Frekwencja, 2019: 56,1%Frekwencja, 2023: 70,6%70,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,7, przyrost −1,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się tak

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 90% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +5,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 15% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 80% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 86% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 090 zł, wyższe niż w 31% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 916 osób −6,5% 28 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,3 % +9,8 p.p. 90 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,8 % 0,0 p.p. 35 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 55,3 % −8,9 p.p. 3 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 26,9 % +8,9 p.p. 89 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 60,5 os./km² −6,5% 49 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,01 ‰ −3,48 81 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,67 ‰ +1,24 od 2016 21 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,6 % −2,1 p.p. 22 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,2 na 1000 −16,0 20 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 95 na 1000 +22,0 80 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 89 na 10 tys. +26,0 86 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 968 zł +82,6% 64 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 985 zł +440,5% 51 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 209 na 10 tys. −281,0 14 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,7 % +0,1 p.p. 78 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 99,7 % 0,0 p.p. 99 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,4 na 1000 −0,3 15 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,48 na 1000 +1,63 67 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 80 na 1000 −20,0 27 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 958 na 1000 +103,0 78 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 115 na 100 92 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 65,7 na 1000 36 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 43,5 na 1000 80 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Tułowice COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: MesserWoland, licencja: Public domain.