Herb: Walce

Walce

gmina wiejskapowiat krapkowickiwoj. opolskie TERYT: 1605042

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
5 097
(2025)
Powierzchnia
69,3 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • Mniejszość Niemiecka 31,4%
  • KO 24,4%
  • PiS 19,4%
  • Trzecia Droga 11,9%
  • Konfederacja 6,2%
  • Pozostali (3) 6,8%
Frekwencja56,4% +17,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieMniejszość Niemiecka przewaga nad drugim miejscem+7,0 p.p.
Liczba głosów ważnych2 287 z 4 195 uprawnionych

Walce na tle regionu Wynik: Mniejszość Niemiecka (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 2. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: Mniejszość Niemiecka: 31,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
5 152 mieszkańców −7,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,3% udział w ludności +1,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,67 na 1000 mieszkańców −1,79 zmiana 2016–2023 więcej niż w 21% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,7% udział w ludności prod. −1,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
60 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 512 zł na mieszkańca, ceny bieżące +125,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 45% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

5 0005 5006 0006 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 262Liczba mieszkańców, 2001: 6 225Liczba mieszkańców, 2002: 6 181Liczba mieszkańców, 2003: 6 151Liczba mieszkańców, 2004: 6 060Liczba mieszkańców, 2005: 5 989Liczba mieszkańców, 2006: 5 947Liczba mieszkańców, 2007: 5 836Liczba mieszkańców, 2008: 5 797Liczba mieszkańców, 2009: 5 806Liczba mieszkańców, 2010: 5 635Liczba mieszkańców, 2011: 5 613Liczba mieszkańców, 2012: 5 622Liczba mieszkańców, 2013: 5 602Liczba mieszkańców, 2014: 5 580Liczba mieszkańców, 2015: 5 550Liczba mieszkańców, 2016: 5 531Liczba mieszkańców, 2017: 5 494Liczba mieszkańców, 2018: 5 440Liczba mieszkańców, 2019: 5 397Liczba mieszkańców, 2020: 5 245Liczba mieszkańców, 2021: 5 199Liczba mieszkańców, 2022: 5 166Liczba mieszkańców, 2023: 5 152Liczba mieszkańców, 2024: 5 125Liczba mieszkańców, 2025: 5 0975 097

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: Mniejszość Niemiecka i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Mniejszość Niemiecka (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023Mniejszość Niemiecka, 2001: 68,1%Mniejszość Niemiecka, 2005: 60,0%Mniejszość Niemiecka, 2007: 45,3%Mniejszość Niemiecka, 2011: 50,9%Mniejszość Niemiecka, 2015: 40,8%Mniejszość Niemiecka, 2019: 45,2%Mniejszość Niemiecka, 2023: 31,4%31,4%Frekwencja, 2001: 30,1%Frekwencja, 2005: 23,9%Frekwencja, 2007: 30,7%Frekwencja, 2011: 29,7%Frekwencja, 2015: 30,8%Frekwencja, 2019: 38,7%Frekwencja, 2023: 56,4%56,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,7, przyrost −1,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 28% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 19% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 20% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 6% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 047 zł, wyższe niż w 81% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 5 152 osób −7,2% 31 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,3 % +1,3 p.p. 28 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,1 % +1,5 p.p. 24 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,5 % −4,1 p.p. 95 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,4 % +2,6 p.p. 38 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 74,4 os./km² −7,3% 58 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,17 ‰ +2,60 80 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,67 ‰ −1,79 od 2016 21 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,7 % −1,4 p.p. 24 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,7 na 1000 −10,3 28 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 60 na 1000 +17,0 20 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 43 na 10 tys. +12,0 6 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 512 zł +125,9% 45 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 486 zł +287,1% 66 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 296 na 10 tys. −106,0 30 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,7 % +0,1 p.p. 71 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 67,7 % +8,1 p.p. 65 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,6 na 1000 +0,5 19 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,49 na 1000 +0,61 35 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 149 na 1000 −6,0 79 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 985 na 1000 +117,0 83 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 104 na 100 79 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 73,6 na 1000 61 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Walce COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Blackfish, licencja: Public domain.