Herb: Radłów

Radłów

gmina wiejskapowiat oleskiwoj. opolskie TERYT: 1608052

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 946
(2025)
Powierzchnia
116,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • Mniejszość Niemiecka 37,9%
  • PiS 26,5%
  • KO 15,0%
  • Trzecia Droga 7,6%
  • Konfederacja 5,7%
  • Pozostali (3) 7,3%
Frekwencja54,9% +15,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieMniejszość Niemiecka przewaga nad drugim miejscem+11,4 p.p.
Liczba głosów ważnych1 716 z 3 257 uprawnionych

Radłów na tle regionu Wynik: Mniejszość Niemiecka (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 1. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: Mniejszość Niemiecka: 37,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 047 mieszkańców −7,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,4% udział w ludności +2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,45 na 1000 mieszkańców +1,80 zmiana 2016–2023 więcej niż w 32% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,5% udział w ludności prod. −1,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
64 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 869 zł na mieszkańca, ceny bieżące +87,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 8004 0004 2004 4004 6004 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 661Liczba mieszkańców, 2001: 4 648Liczba mieszkańców, 2002: 4 647Liczba mieszkańców, 2003: 4 648Liczba mieszkańców, 2004: 4 630Liczba mieszkańców, 2005: 4 595Liczba mieszkańców, 2006: 4 566Liczba mieszkańców, 2007: 4 556Liczba mieszkańców, 2008: 4 558Liczba mieszkańców, 2009: 4 549Liczba mieszkańców, 2010: 4 495Liczba mieszkańców, 2011: 4 473Liczba mieszkańców, 2012: 4 447Liczba mieszkańców, 2013: 4 427Liczba mieszkańców, 2014: 4 411Liczba mieszkańców, 2015: 4 390Liczba mieszkańców, 2016: 4 377Liczba mieszkańców, 2017: 4 360Liczba mieszkańców, 2018: 4 337Liczba mieszkańców, 2019: 4 299Liczba mieszkańców, 2020: 4 138Liczba mieszkańców, 2021: 4 110Liczba mieszkańców, 2022: 4 078Liczba mieszkańców, 2023: 4 047Liczba mieszkańców, 2024: 4 010Liczba mieszkańców, 2025: 3 9463 946

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: Mniejszość Niemiecka i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Mniejszość Niemiecka (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023Mniejszość Niemiecka, 2001: 54,6%Mniejszość Niemiecka, 2005: 56,3%Mniejszość Niemiecka, 2007: 44,1%Mniejszość Niemiecka, 2011: 40,0%Mniejszość Niemiecka, 2015: 38,9%Mniejszość Niemiecka, 2019: 33,1%Mniejszość Niemiecka, 2023: 37,9%37,9%Frekwencja, 2001: 31,2%Frekwencja, 2005: 24,3%Frekwencja, 2007: 29,0%Frekwencja, 2011: 27,3%Frekwencja, 2015: 32,1%Frekwencja, 2019: 39,0%Frekwencja, 2023: 54,9%54,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,5, przyrost −3,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 18% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 11% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 28% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 16% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 354 zł, wyższe niż w 48% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 047 osób −7,8% 18 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,4 % +2,0 p.p. 18 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,5 % −0,2 p.p. 30 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 62,3 % −3,0 p.p. 99 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,2 % +3,2 p.p. 25 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 34,6 os./km² −8,0% 19 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,96 ‰ +2,74 62 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,45 ‰ +1,80 od 2016 32 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,5 % −1,2 p.p. 41 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,5 na 1000 −9,3 45 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 64 na 1000 +11,0 28 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 52 na 10 tys. +11,0 16 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 869 zł +87,8% 13 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 073 zł +614,0% 54 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 182 na 10 tys. −347,0 9 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 92,0 % +0,4 p.p. 41 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 11,9 % 0,0 p.p. 5 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,2 na 1000 +1,0 11 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,42 na 1000 +0,50 94 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 153 na 1000 −13,0 81 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 920 na 1000 +110,0 73 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 102 na 100 76 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 68,0 na 1000 43 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Radłów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Unknown, vector version: Avalokitesvara This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape ., licencja: Public domain.