Herb: Zawadzkie

Zawadzkie

gmina miejsko-wiejskapowiat strzeleckiwoj. opolskie TERYT: 1611073

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
10 262
(2025)
Powierzchnia
82,2 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 34,3%
  • KO 28,6%
  • Trzecia Droga 10,5%
  • Mniejszość Niemiecka 9,0%
  • Konfederacja 6,9%
  • Pozostali (3) 10,8%
Frekwencja57,4% +13,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+5,7 p.p.
Liczba głosów ważnych4 716 z 8 426 uprawnionych

Zawadzkie na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

24. percentyl Wynik wyższy niż w 24% gmin, 1893. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 34,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
10 446 mieszkańców −10,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 66% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,8% udział w ludności +2,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−6,19 na 1000 mieszkańców +0,37 zmiana 2016–2023 więcej niż w 12% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,6% udział w ludności prod. −0,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 22% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
49 na 1000 mieszkańców +8,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 844 zł na mieszkańca, ceny bieżące +66,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

10 00011 00012 00013 00014 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 675Liczba mieszkańców, 2001: 13 541Liczba mieszkańców, 2002: 13 371Liczba mieszkańców, 2003: 13 235Liczba mieszkańców, 2004: 13 036Liczba mieszkańców, 2005: 12 933Liczba mieszkańców, 2006: 12 798Liczba mieszkańców, 2007: 12 623Liczba mieszkańców, 2008: 12 473Liczba mieszkańców, 2009: 12 380Liczba mieszkańców, 2010: 12 142Liczba mieszkańców, 2011: 12 013Liczba mieszkańców, 2012: 12 014Liczba mieszkańców, 2013: 11 878Liczba mieszkańców, 2014: 11 759Liczba mieszkańców, 2015: 11 654Liczba mieszkańców, 2016: 11 544Liczba mieszkańców, 2017: 11 464Liczba mieszkańców, 2018: 11 379Liczba mieszkańców, 2019: 11 304Liczba mieszkańców, 2020: 10 735Liczba mieszkańców, 2021: 10 657Liczba mieszkańców, 2022: 10 542Liczba mieszkańców, 2023: 10 446Liczba mieszkańców, 2024: 10 352Liczba mieszkańców, 2025: 10 26210 262

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,1%PiS, 2005: 21,6%PiS, 2007: 25,7%PiS, 2011: 18,5%PiS, 2015: 32,5%PiS, 2019: 44,9%PiS, 2023: 34,3%34,3%Frekwencja, 2001: 30,5%Frekwencja, 2005: 26,6%Frekwencja, 2007: 36,2%Frekwencja, 2011: 34,7%Frekwencja, 2015: 36,4%Frekwencja, 2019: 44,3%Frekwencja, 2023: 57,4%57,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −7,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −6,2, przyrost −4,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −6,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −7,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 2% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 1% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 508 zł, wyższe niż w 2% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 10 446 osób −10,4% 66 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,8 % +2,8 p.p. 59 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 14,9 % +1,3 p.p. 4 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,2 % −5,1 p.p. 93 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,8 % +3,7 p.p. 66 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 127,2 os./km² −10,4% 75 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,10 ‰ −4,61 49 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −6,19 ‰ +0,37 od 2016 12 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,6 % −0,7 p.p. 22 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,1 na 1000 −6,1 26 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 49 na 1000 +8,0 5 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 29 na 10 tys. −11,0 1 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 844 zł +66,4% 60 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 591 zł +327,8% 3 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 253 na 10 tys. −149,0 21 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 100,0 % 0,0 p.p. 97 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 83,3 % +1,4 p.p. 82 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,5 na 1000 0,0 2 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,97 na 1000 +0,82 19 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 67 na 1000 −22,0 16 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 961 na 1000 +14,0 79 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 119 na 100 95 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 59,3 na 1000 18 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 13,7 na 1000 67 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Zawadzkie COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.