Herb: Gorzów Śląski

Gorzów Śląski

gmina miejsko-wiejskapowiat oleskiwoj. opolskie TERYT: 1608023

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
6 821
(2025)
Powierzchnia
153,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 36,9%
  • KO 27,8%
  • Mniejszość Niemiecka 10,7%
  • Trzecia Droga 10,5%
  • Konfederacja 5,8%
  • Pozostali (3) 8,4%
Frekwencja57,6% +13,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+9,1 p.p.
Liczba głosów ważnych3 122 z 5 569 uprawnionych

Gorzów Śląski na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

31. percentyl Wynik wyższy niż w 31% gmin, 1716. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 36,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 922 mieszkańców −4,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 47% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,5% udział w ludności +2,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,87 na 1000 mieszkańców −0,09 zmiana 2016–2023 więcej niż w 38% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,6% udział w ludności prod. −1,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 22% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
62 na 1000 mieszkańców +13,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 784 zł na mieszkańca, ceny bieżące +113,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 5007 0007 5008 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 999Liczba mieszkańców, 2001: 7 938Liczba mieszkańców, 2002: 7 879Liczba mieszkańców, 2003: 7 786Liczba mieszkańców, 2004: 7 783Liczba mieszkańców, 2005: 7 738Liczba mieszkańców, 2006: 7 667Liczba mieszkańców, 2007: 7 611Liczba mieszkańców, 2008: 7 589Liczba mieszkańców, 2009: 7 572Liczba mieszkańców, 2010: 7 408Liczba mieszkańców, 2011: 7 357Liczba mieszkańców, 2012: 7 313Liczba mieszkańców, 2013: 7 279Liczba mieszkańców, 2014: 7 236Liczba mieszkańców, 2015: 7 217Liczba mieszkańców, 2016: 7 185Liczba mieszkańców, 2017: 7 162Liczba mieszkańców, 2018: 7 147Liczba mieszkańców, 2019: 7 131Liczba mieszkańców, 2020: 7 075Liczba mieszkańców, 2021: 7 047Liczba mieszkańców, 2022: 6 992Liczba mieszkańców, 2023: 6 922Liczba mieszkańców, 2024: 6 846Liczba mieszkańców, 2025: 6 8216 821

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023PiS, 2001: 1,6%PiS, 2005: 11,2%PiS, 2007: 17,6%PiS, 2011: 15,5%PiS, 2015: 25,7%PiS, 2019: 43,8%PiS, 2023: 36,9%36,9%Frekwencja, 2001: 36,3%Frekwencja, 2005: 26,4%Frekwencja, 2007: 35,4%Frekwencja, 2011: 32,3%Frekwencja, 2015: 38,0%Frekwencja, 2019: 44,1%Frekwencja, 2023: 57,6%57,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,9, przyrost −6,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 43% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 30% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 24% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 24% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 976 zł, wyższe niż w 24% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 19,8 na 1000, wyższe niż w 70% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 137
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 922 osób −4,1% 47 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,5 % +2,9 p.p. 43 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,9 % +0,7 p.p. 21 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,4 % −3,4 p.p. 94 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,7 % +2,7 p.p. 41 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 45,0 os./km² −4,3% 33 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,74 ‰ −7,85 20 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,87 ‰ −0,09 od 2016 38 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,6 % −1,9 p.p. 22 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,0 na 1000 −13,3 26 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 62 na 1000 +13,0 24 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 56 na 10 tys. +8,0 24 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 784 zł +113,0% 57 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 866 zł +366,1% 47 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 403 na 10 tys. −341,0 51 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 86,8 % −0,2 p.p. 25 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 46,2 % +0,0 p.p. 41 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,2 na 1000 +0,3 30 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,90 na 1000 +1,27 50 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 116 na 1000 +1,0 58 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 807 na 1000 −114,0 47 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 19,8 na 1000 +3,0 70 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 127 na 100 98 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 60,0 na 1000 20 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 30,9 na 1000 75 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Gorzów Śląski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.