Herb: Olszanka

Olszanka

gmina wiejskapowiat brzeskiwoj. opolskie TERYT: 1601062

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
4 666
(2025)
Powierzchnia
92,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 47,3%
  • KO 22,4%
  • Trzecia Droga 11,5%
  • Konfederacja 9,3%
  • Nowa Lewica 5,8%
  • Pozostali (3) 3,6%
Frekwencja73,4% +15,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+25,0 p.p.
Liczba głosów ważnych2 640 z 3 683 uprawnionych

Olszanka na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

58. percentyl Wynik wyższy niż w 58% gmin, 1054. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 47,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 725 mieszkańców −4,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,7% udział w ludności +4,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 45% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,36 na 1000 mieszkańców −0,93 zmiana 2016–2023 więcej niż w 33% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,2% udział w ludności prod. −1,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
82 na 1000 mieszkańców +24,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 886 zł na mieszkańca, ceny bieżące +69,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 6004 7004 8004 9005 0005 100200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 053Liczba mieszkańców, 2001: 5 003Liczba mieszkańców, 2002: 5 001Liczba mieszkańców, 2003: 5 009Liczba mieszkańców, 2004: 4 987Liczba mieszkańców, 2005: 4 937Liczba mieszkańców, 2006: 4 929Liczba mieszkańców, 2007: 4 925Liczba mieszkańców, 2008: 4 910Liczba mieszkańców, 2009: 4 944Liczba mieszkańców, 2010: 5 017Liczba mieszkańców, 2011: 5 011Liczba mieszkańców, 2012: 5 008Liczba mieszkańców, 2013: 4 961Liczba mieszkańców, 2014: 4 981Liczba mieszkańców, 2015: 4 956Liczba mieszkańców, 2016: 4 959Liczba mieszkańców, 2017: 4 942Liczba mieszkańców, 2018: 4 928Liczba mieszkańców, 2019: 4 867Liczba mieszkańców, 2020: 4 783Liczba mieszkańców, 2021: 4 780Liczba mieszkańców, 2022: 4 783Liczba mieszkańców, 2023: 4 725Liczba mieszkańców, 2024: 4 691Liczba mieszkańców, 2025: 4 6664 666

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,5%PiS, 2005: 21,8%PiS, 2007: 36,0%PiS, 2011: 34,7%PiS, 2015: 39,1%PiS, 2019: 54,5%PiS, 2023: 47,3%47,3%Frekwencja, 2001: 49,2%Frekwencja, 2005: 34,1%Frekwencja, 2007: 48,1%Frekwencja, 2011: 40,3%Frekwencja, 2015: 48,2%Frekwencja, 2019: 58,1%Frekwencja, 2023: 73,4%73,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,4, przyrost −5,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 45% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 17% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 62% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 22% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 060 zł, wyższe niż w 29% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 725 osób −4,7% 25 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,7 % +4,1 p.p. 45 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,1 % +0,6 p.p. 56 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 59,1 % −4,6 p.p. 55 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,8 % +4,0 p.p. 43 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 50,9 os./km² −4,7% 39 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,26 ‰ −5,46 35 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,36 ‰ −0,93 od 2016 33 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,2 % −1,9 p.p. 53 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 24,6 na 1000 −14,4 54 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 82 na 1000 +24,0 62 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 55 na 10 tys. +5,0 22 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 886 zł +69,0% 61 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 054 zł +1 379,2% 53 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 214 na 10 tys. −309,0 15 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % 0,0 p.p. 95 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 92,5 % +0,5 p.p. 92 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,5 na 1000 −0,1 17 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,35 na 1000 +1,71 94 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 84 na 1000 −4,0 31 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 796 na 1000 −47,0 44 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 87 na 100 30 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 67,3 na 1000 41 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Olszanka (powiat brzeski) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.