Herb: Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle

gmina miejskapowiat kędzierzyńsko-kozielskiwoj. opolskie TERYT: 1603011

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
53 140
(2025)
Powierzchnia
123,7 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 42,6%
  • PiS 27,3%
  • Trzecia Droga 11,1%
  • Nowa Lewica 8,3%
  • Konfederacja 5,4%
  • Pozostali (3) 5,3%
Frekwencja69,4% +12,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+15,3 p.p.
Liczba głosów ważnych28 807 z 42 261 uprawnionych

Kędzierzyn-Koźle na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

97. percentyl Wynik wyższy niż w 97% gmin, 84. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 42,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
54 387 mieszkańców −12,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 97% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,5% udział w ludności +4,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−7,24 na 1000 mieszkańców −3,04 zmiana 2016–2023 więcej niż w 8% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,7% udział w ludności prod. −2,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
85 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 088 zł na mieszkańca, ceny bieżące +73,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

50 00055 00060 00065 00070 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 67 756Liczba mieszkańców, 2001: 67 248Liczba mieszkańców, 2002: 66 759Liczba mieszkańców, 2003: 66 379Liczba mieszkańców, 2004: 66 102Liczba mieszkańców, 2005: 65 791Liczba mieszkańców, 2006: 65 414Liczba mieszkańców, 2007: 65 161Liczba mieszkańców, 2008: 64 960Liczba mieszkańców, 2009: 64 596Liczba mieszkańców, 2010: 64 306Liczba mieszkańców, 2011: 63 974Liczba mieszkańców, 2012: 63 635Liczba mieszkańców, 2013: 63 194Liczba mieszkańców, 2014: 62 840Liczba mieszkańców, 2015: 62 399Liczba mieszkańców, 2016: 62 088Liczba mieszkańców, 2017: 61 661Liczba mieszkańców, 2018: 61 062Liczba mieszkańców, 2019: 60 641Liczba mieszkańców, 2020: 57 148Liczba mieszkańców, 2021: 56 033Liczba mieszkańców, 2022: 55 172Liczba mieszkańców, 2023: 54 387Liczba mieszkańców, 2024: 53 849Liczba mieszkańców, 2025: 53 14053 140

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 35,5%KO, 2023: 42,6%42,6%Frekwencja, 2001: 42,8%Frekwencja, 2005: 36,6%Frekwencja, 2007: 52,9%Frekwencja, 2011: 46,8%Frekwencja, 2015: 47,0%Frekwencja, 2019: 57,1%Frekwencja, 2023: 69,4%69,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −10,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −7,2, przyrost −6,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 91% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −7,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −10,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 4% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 67% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 739 zł, wyższe niż w 9% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 8,4 na 1000, wyższe niż w 43% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 455
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 54 387 osób −12,8% 97 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,5 % +4,9 p.p. 91 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 14,6 % −0,6 p.p. 3 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 58,2 % −4,2 p.p. 35 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,2 % +4,8 p.p. 91 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 439,6 os./km² −12,8% 89 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,53 ‰ −3,24 23 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −7,24 ‰ −3,04 od 2016 8 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,7 % −2,2 p.p. 61 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 27,6 na 1000 −15,8 62 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 85 na 1000 +11,0 67 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 62 na 10 tys. −4,0 37 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 088 zł +73,9% 89 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 832 zł +48,5% 9 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 300 na 10 tys. −278,0 31 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 100,0 % 0,0 p.p. 98 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 89,6 % +0,4 p.p. 88 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,7 na 1000 +0,1 4 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,73 na 1000 +1,21 43 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 143 na 1000 +2,0 76 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 113 na 1000 +189,0 93 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 8,4 na 1000 +3,6 43 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 92 na 100 46 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 66,9 na 1000 39 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 73,1 na 1000 89 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat kędzierzyńsko-kozielski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Avalokitesvara, licencja: Public domain.