Herb: Terespol

Terespol

gmina wiejskapowiat bialskiwoj. lubelskie TERYT: 0601162

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
5 823
(2025)
Powierzchnia
141,3 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 53,6%
  • KO 16,0%
  • Trzecia Droga 11,7%
  • Konfederacja 8,0%
  • Nowa Lewica 5,1%
  • Pozostali (3) 5,6%
Frekwencja67,8% +12,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+37,6 p.p.
Liczba głosów ważnych3 252 z 4 918 uprawnionych

Terespol na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Tomaszów Lubelski: 44,7%Rachanie: 63,6%Urszulin: 53,1%Radecznica: 66,2%Trzydnik Duży: 58,8%Stoczek Łukowski: 46,9%Milanów: 53,3%Terespol: 42,6%Biała Podlaska: 43,0%Wisznice: 46,6%Sławatycze: 50,5%Piszczac: 56,7%Rossosz: 53,7%Janowiec: 49,4%Końskowola: 47,5%Puławy: 46,8%Ulan-Majorat: 65,6%Nowodwór: 64,1%Stężyca: 56,9%Świdnik: 41,4%Michów: 58,3%Ostrówek: 60,8%Adamów: 60,4%Zamość: 42,1%Zamość: 46,9%Werbkowice: 59,9%Fajsławice: 58,5%Annopol: 60,2%Gorzków: 55,6%Rudnik: 61,8%Biała Podlaska: 40,9%Włodawa: 36,6%Szczebrzeszyn: 53,9%Potok Wielki: 66,3%Szastarka: 70,4%Goraj: 67,5%Sawin: 51,6%Milejów: 52,0%Spiczyn: 45,0%Wojcieszków: 62,9%Dębowa Kłoda: 55,4%Międzyrzec Podlaski: 57,7%Drelów: 53,4%Janów Podlaski: 46,7%Sosnówka: 52,8%Tuczna: 59,2%Zalesie: 53,0%Józefów: 50,4%Tarnogród: 61,0%Tereszpol: 56,3%Urzędów: 59,1%Żyrzyn: 53,3%Nałęczów: 47,2%Piaski: 49,1%Mełgiew: 46,5%Jabłonna: 49,1%Strzyżewice: 48,9%Niedrzwica Duża: 47,6%Kamień: 52,0%Karczmiska: 52,0%Ruda-Huta: 50,5%Dorohusk: 59,2%Hrubieszów: 56,3%Trzeszczany: 64,1%Kraśniczyn: 52,3%Krasnystaw: 38,6%Kraśnik: 53,9%Bełżec: 53,8%Skierbieszów: 64,6%Stary Zamość: 59,0%Zwierzyniec: 47,2%Chrzanów: 79,0%Cyców: 56,7%Łuków: 57,1%Rokitno: 54,1%Biłgoraj: 41,4%Księżpol: 59,1%Rejowiec Fabryczny: 48,3%Markuszów: 55,4%Wąwolnica: 56,7%Wohyń: 51,4%Ryki: 48,6%Zakrzówek: 60,1%Niedźwiada: 59,3%Wola Mysłowska: 61,4%Turobin: 70,8%Ulhówek: 62,9%Kraśnik: 46,6%Żółkiewka: 61,7%Józefów nad Wisłą: 57,9%Frampol: 60,6%Batorz: 69,6%Wólka: 39,9%Łuków: 44,5%Chodel: 64,4%Wilków: 62,5%Międzyrzec Podlaski: 48,8%Kodeń: 47,9%Biszcza: 64,6%Obsza: 69,8%Kamionka: 46,6%Sosnowica: 53,8%Baranów: 55,7%Radzyń Podlaski: 44,0%Jeziorzany: 63,0%Firlej: 54,1%Ostrów Lubelski: 56,0%Serniki: 58,8%Uścimów: 57,2%Jastków: 43,8%Wojciechów: 52,9%Wyryki: 53,5%Lublin: 33,0%Siennica Różana: 41,8%Wilkołaz: 62,7%Trawniki: 54,9%Rybczewice: 64,4%Jarczów: 65,0%Tyszowce: 64,4%Nielisz: 60,4%Leśna Podlaska: 58,2%Terespol: 53,6%Siemień: 57,2%Puławy: 37,4%Czemierniki: 53,3%Kąkolewnica: 64,4%Dęblin: 42,5%Ułęż: 52,2%Lubartów: 39,6%Kock: 62,2%Borzechów: 61,1%Bełżyce: 52,7%Bychawa: 54,4%Niemce: 40,4%Sułów: 63,0%Włodawa: 42,4%Hrubieszów: 41,9%Mircze: 56,6%Krasnystaw: 49,6%Krynice: 62,1%Łaszczów: 58,1%Tomaszów Lubelski: 56,8%Miączyn: 61,5%Łabunie: 60,6%Adamów: 61,2%Opole Lubelskie: 51,8%Dzwola: 75,8%Zakrzew: 70,3%Modliborzyce: 63,4%Izbica: 55,6%Ludwin: 50,9%Stanin: 56,6%Trzebieszów: 61,9%Parczew: 44,2%Aleksandrów: 63,6%Biłgoraj: 53,6%Łukowa: 63,6%Kazimierz Dolny: 43,5%Kurów: 52,7%Borki: 58,1%Kłoczew: 66,2%Abramów: 64,5%Chełm: 44,3%Poniatowa: 51,4%Krzywda: 59,8%Serokomla: 64,3%Dubienka: 46,0%Leśniowice: 50,3%Żmudź: 54,9%Uchanie: 64,3%Gościeradów: 61,9%Tarnawatka: 66,3%Susiec: 59,9%Telatyn: 59,7%Hańsk: 52,3%Stary Brus: 59,8%Komarów-Osada: 61,7%Janów Lubelski: 59,4%Puchaczów: 54,2%Stoczek Łukowski: 60,8%Łaziska: 58,3%Konstantynów: 53,8%Sitno: 62,9%Komarówka Podlaska: 51,1%Garbów: 52,3%Chełm: 39,4%Dołhobyczów: 58,8%Hanna: 49,2%Konopnica: 34,3%Głusk: 38,3%Białopole: 59,1%Wojsławice: 62,4%Łopiennik Górny: 60,1%Wola Uhruska: 52,8%Krasnobród: 62,1%Grabowiec: 65,4%Godziszów: 78,9%Wysokie: 64,3%Łęczna: 45,7%Jabłoń: 55,5%Łomazy: 54,4%Potok Górny: 71,7%Siedliszcze: 57,5%Rejowiec: 53,1%Wierzbica: 60,4%Podedwórze: 48,7%Radzyń Podlaski: 57,1%Lubartów: 46,6%Krzczonów: 56,7%Lubycza Królewska: 53,6%Rejowiec Fabryczny: 61,9%Horodło: 54,6%Dzierzkowice: 56,7%Terespol
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

72. percentyl Wynik wyższy niż w 72% gmin, 702. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 53,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
5 976 mieszkańców −11,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
20,2% udział w ludności +3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,30 na 1000 mieszkańców −5,19 zmiana 2016–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
6,1% udział w ludności prod. −2,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 78% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
41 na 1000 mieszkańców +15,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 690 zł na mieszkańca, ceny bieżące +106,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 94% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

5 5006 0006 5007 0007 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 245Liczba mieszkańców, 2001: 7 260Liczba mieszkańców, 2002: 7 210Liczba mieszkańców, 2003: 7 141Liczba mieszkańców, 2004: 7 097Liczba mieszkańców, 2005: 7 043Liczba mieszkańców, 2006: 7 016Liczba mieszkańców, 2007: 6 921Liczba mieszkańców, 2008: 6 897Liczba mieszkańców, 2009: 6 873Liczba mieszkańców, 2010: 6 986Liczba mieszkańców, 2011: 6 947Liczba mieszkańców, 2012: 6 961Liczba mieszkańców, 2013: 6 876Liczba mieszkańców, 2014: 6 839Liczba mieszkańców, 2015: 6 782Liczba mieszkańców, 2016: 6 807Liczba mieszkańców, 2017: 6 819Liczba mieszkańców, 2018: 6 762Liczba mieszkańców, 2019: 6 700Liczba mieszkańców, 2020: 6 220Liczba mieszkańców, 2021: 6 173Liczba mieszkańców, 2022: 6 087Liczba mieszkańców, 2023: 5 976Liczba mieszkańców, 2024: 5 931Liczba mieszkańców, 2025: 5 8235 823

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,7%PiS, 2005: 22,4%PiS, 2007: 39,7%PiS, 2011: 39,3%PiS, 2015: 53,1%PiS, 2019: 65,8%PiS, 2023: 53,6%53,6%Frekwencja, 2001: 43,0%Frekwencja, 2005: 36,6%Frekwencja, 2007: 45,3%Frekwencja, 2011: 43,9%Frekwencja, 2015: 45,0%Frekwencja, 2019: 55,5%Frekwencja, 2023: 67,8%67,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −10,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,3, przyrost −7,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 64% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,4 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,3 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −10,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 23% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 1% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 2% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 409 zł, wyższe niż w 89% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 11,7 na 1000, wyższe niż w 56% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 70
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 5 976 osób −11,9% 39 7 274 5 439
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,2 % +3,1 p.p. 64 19,1 20,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,6 % −1,3 p.p. 32 18,7 17,4
Ludność w wieku produkcyjnym 58,8 % −2,1 p.p. 48 58,8 58,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,5 % +3,3 p.p. 63 22,4 24,1
Gęstość zaludnienia 42,2 os./km² −11,9% 29 62,1 46,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,78 ‰ −3,38 14 −4,05 −5,88
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,30 ‰ −5,19 od 2016 25 −1,67 −3,91
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 6,1 % −2,4 p.p. 78 4,0 5,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 35,8 na 1000 −16,1 79 23,2 29,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 41 na 1000 +15,0 1 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 36 na 10 tys. +5,0 2 67 60
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 690 zł +106,0% 94 2 639 1 831 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 4 781 zł +460,5% 94 1 961 2 153 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 473 na 10 tys. −624,0 61 397 430
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 87,9 % +0,6 p.p. 28 94,2 88,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 61,8 % +1,4 p.p. 59 54,0 31,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,8 na 1000 −0,7 23 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,18 na 1000 +0,56 4 3,90 4,13
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 21 na 1000 −4,0 od 2016 0 106 120
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 672 na 1000 +114,0 20 820 769
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 11,7 na 1000 +10,2 56 10,0 10,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 na 100 53 93 89 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 61,7 na 1000 25 70,0 62,5 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 63,8 na 1000 87 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Terespol COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: ??, upload: Avalokitesvara, licencja: Public domain.