Sułów

gmina wiejskapowiat zamojskiwoj. lubelskie TERYT: 0620122

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 914
(2025)
Powierzchnia
93,2 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 63,0%
  • Trzecia Droga 9,9%
  • KO 8,3%
  • Konfederacja 7,6%
  • Nowa Lewica 3,2%
  • Pozostali (3) 8,0%
Frekwencja64,2% +14,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+53,1 p.p.
Liczba głosów ważnych2 134 z 3 375 uprawnionych

Sułów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Tomaszów Lubelski: 44,7%Rachanie: 63,6%Urszulin: 53,1%Radecznica: 66,2%Trzydnik Duży: 58,8%Stoczek Łukowski: 46,9%Milanów: 53,3%Terespol: 42,6%Biała Podlaska: 43,0%Wisznice: 46,6%Sławatycze: 50,5%Piszczac: 56,7%Rossosz: 53,7%Janowiec: 49,4%Końskowola: 47,5%Puławy: 46,8%Ulan-Majorat: 65,6%Nowodwór: 64,1%Stężyca: 56,9%Świdnik: 41,4%Michów: 58,3%Ostrówek: 60,8%Adamów: 60,4%Zamość: 42,1%Zamość: 46,9%Werbkowice: 59,9%Fajsławice: 58,5%Annopol: 60,2%Gorzków: 55,6%Rudnik: 61,8%Biała Podlaska: 40,9%Włodawa: 36,6%Szczebrzeszyn: 53,9%Potok Wielki: 66,3%Szastarka: 70,4%Goraj: 67,5%Sawin: 51,6%Milejów: 52,0%Spiczyn: 45,0%Wojcieszków: 62,9%Dębowa Kłoda: 55,4%Międzyrzec Podlaski: 57,7%Drelów: 53,4%Janów Podlaski: 46,7%Sosnówka: 52,8%Tuczna: 59,2%Zalesie: 53,0%Józefów: 50,4%Tarnogród: 61,0%Tereszpol: 56,3%Urzędów: 59,1%Żyrzyn: 53,3%Nałęczów: 47,2%Piaski: 49,1%Mełgiew: 46,5%Jabłonna: 49,1%Strzyżewice: 48,9%Niedrzwica Duża: 47,6%Kamień: 52,0%Karczmiska: 52,0%Ruda-Huta: 50,5%Dorohusk: 59,2%Hrubieszów: 56,3%Trzeszczany: 64,1%Kraśniczyn: 52,3%Krasnystaw: 38,6%Kraśnik: 53,9%Bełżec: 53,8%Skierbieszów: 64,6%Stary Zamość: 59,0%Zwierzyniec: 47,2%Chrzanów: 79,0%Cyców: 56,7%Łuków: 57,1%Rokitno: 54,1%Biłgoraj: 41,4%Księżpol: 59,1%Rejowiec Fabryczny: 48,3%Markuszów: 55,4%Wąwolnica: 56,7%Wohyń: 51,4%Ryki: 48,6%Zakrzówek: 60,1%Niedźwiada: 59,3%Wola Mysłowska: 61,4%Turobin: 70,8%Ulhówek: 62,9%Kraśnik: 46,6%Żółkiewka: 61,7%Józefów nad Wisłą: 57,9%Frampol: 60,6%Batorz: 69,6%Wólka: 39,9%Łuków: 44,5%Chodel: 64,4%Wilków: 62,5%Międzyrzec Podlaski: 48,8%Kodeń: 47,9%Biszcza: 64,6%Obsza: 69,8%Kamionka: 46,6%Sosnowica: 53,8%Baranów: 55,7%Radzyń Podlaski: 44,0%Jeziorzany: 63,0%Firlej: 54,1%Ostrów Lubelski: 56,0%Serniki: 58,8%Uścimów: 57,2%Jastków: 43,8%Wojciechów: 52,9%Wyryki: 53,5%Lublin: 33,0%Siennica Różana: 41,8%Wilkołaz: 62,7%Trawniki: 54,9%Rybczewice: 64,4%Jarczów: 65,0%Tyszowce: 64,4%Nielisz: 60,4%Leśna Podlaska: 58,2%Terespol: 53,6%Siemień: 57,2%Puławy: 37,4%Czemierniki: 53,3%Kąkolewnica: 64,4%Dęblin: 42,5%Ułęż: 52,2%Lubartów: 39,6%Kock: 62,2%Borzechów: 61,1%Bełżyce: 52,7%Bychawa: 54,4%Niemce: 40,4%Sułów: 63,0%Włodawa: 42,4%Hrubieszów: 41,9%Mircze: 56,6%Krasnystaw: 49,6%Krynice: 62,1%Łaszczów: 58,1%Tomaszów Lubelski: 56,8%Miączyn: 61,5%Łabunie: 60,6%Adamów: 61,2%Opole Lubelskie: 51,8%Dzwola: 75,8%Zakrzew: 70,3%Modliborzyce: 63,4%Izbica: 55,6%Ludwin: 50,9%Stanin: 56,6%Trzebieszów: 61,9%Parczew: 44,2%Aleksandrów: 63,6%Biłgoraj: 53,6%Łukowa: 63,6%Kazimierz Dolny: 43,5%Kurów: 52,7%Borki: 58,1%Kłoczew: 66,2%Abramów: 64,5%Chełm: 44,3%Poniatowa: 51,4%Krzywda: 59,8%Serokomla: 64,3%Dubienka: 46,0%Leśniowice: 50,3%Żmudź: 54,9%Uchanie: 64,3%Gościeradów: 61,9%Tarnawatka: 66,3%Susiec: 59,9%Telatyn: 59,7%Hańsk: 52,3%Stary Brus: 59,8%Komarów-Osada: 61,7%Janów Lubelski: 59,4%Puchaczów: 54,2%Stoczek Łukowski: 60,8%Łaziska: 58,3%Konstantynów: 53,8%Sitno: 62,9%Komarówka Podlaska: 51,1%Garbów: 52,3%Chełm: 39,4%Dołhobyczów: 58,8%Hanna: 49,2%Konopnica: 34,3%Głusk: 38,3%Białopole: 59,1%Wojsławice: 62,4%Łopiennik Górny: 60,1%Wola Uhruska: 52,8%Krasnobród: 62,1%Grabowiec: 65,4%Godziszów: 78,9%Wysokie: 64,3%Łęczna: 45,7%Jabłoń: 55,5%Łomazy: 54,4%Potok Górny: 71,7%Siedliszcze: 57,5%Rejowiec: 53,1%Wierzbica: 60,4%Podedwórze: 48,7%Radzyń Podlaski: 57,1%Lubartów: 46,6%Krzczonów: 56,7%Lubycza Królewska: 53,6%Rejowiec Fabryczny: 61,9%Horodło: 54,6%Dzierzkowice: 56,7%Sułów
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

93. percentyl Wynik wyższy niż w 93% gmin, 182. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 63,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 039 mieszkańców −13,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
24,0% udział w ludności +2,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,95 na 1000 mieszkańców −4,60 zmiana 2016–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,9% udział w ludności prod. −3,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
48 na 1000 mieszkańców +19,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 4% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 433 zł na mieszkańca, ceny bieżące +59,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 2% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 5004 0004 5005 0005 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 476Liczba mieszkańców, 2001: 5 390Liczba mieszkańców, 2002: 5 362Liczba mieszkańców, 2003: 5 298Liczba mieszkańców, 2004: 5 206Liczba mieszkańców, 2005: 5 153Liczba mieszkańców, 2006: 5 134Liczba mieszkańców, 2007: 5 100Liczba mieszkańców, 2008: 5 048Liczba mieszkańców, 2009: 4 912Liczba mieszkańców, 2010: 4 901Liczba mieszkańców, 2011: 4 863Liczba mieszkańców, 2012: 4 829Liczba mieszkańców, 2013: 4 765Liczba mieszkańców, 2014: 4 699Liczba mieszkańców, 2015: 4 645Liczba mieszkańców, 2016: 4 618Liczba mieszkańców, 2017: 4 560Liczba mieszkańców, 2018: 4 532Liczba mieszkańców, 2019: 4 479Liczba mieszkańców, 2020: 4 261Liczba mieszkańców, 2021: 4 153Liczba mieszkańców, 2022: 4 084Liczba mieszkańców, 2023: 4 039Liczba mieszkańców, 2024: 4 003Liczba mieszkańców, 2025: 3 9143 914

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,2%PiS, 2005: 17,0%PiS, 2007: 50,5%PiS, 2011: 45,7%PiS, 2015: 56,4%PiS, 2019: 69,3%PiS, 2023: 63,0%63,0%Frekwencja, 2001: 42,9%Frekwencja, 2005: 30,0%Frekwencja, 2007: 38,6%Frekwencja, 2011: 33,1%Frekwencja, 2015: 37,2%Frekwencja, 2019: 49,9%Frekwencja, 2023: 64,2%64,2%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −9,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,0, przyrost −6,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 93% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −9,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 21% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 4% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 16% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 010 zł, wyższe niż w 80% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 039 osób −13,0% 17 7 274 5 439
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 24,0 % +2,8 p.p. 93 19,1 20,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,0 % −0,8 p.p. 4 18,7 17,4
Ludność w wieku produkcyjnym 57,2 % −2,8 p.p. 19 58,8 58,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,8 % +3,7 p.p. 92 22,4 24,1
Gęstość zaludnienia 43,3 os./km² −13,1% 30 62,1 46,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,91 ‰ −0,91 19 −4,05 −5,88
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,95 ‰ −4,60 od 2016 28 −1,67 −3,91
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,9 % −3,4 p.p. 76 4,0 5,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 33,9 na 1000 −22,1 75 23,2 29,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 48 na 1000 +19,0 4 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 52 na 10 tys. +18,0 16 67 60
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 433 zł +59,8% 2 2 639 1 831 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 286 zł +100,4% 60 1 961 2 153 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 691 na 10 tys. −811,0 84 397 430
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 84,4 % +1,2 p.p. 21 94,2 88,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 9,3 % +0,0 p.p. 3 54,0 31,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,7 na 1000 +1,1 21 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,94 na 1000 +0,56 91 3,90 4,13
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 116 na 1000 −7,0 58 106 120
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 575 na 1000 +83,0 8 820 769
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 10,6
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 73 na 100 6 93 89 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 46,3 na 1000 3 70,0 62,5 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.