Herb: Stanin

Stanin

gmina wiejskapowiat łukowskiwoj. lubelskie TERYT: 0611072

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 989
(2025)
Powierzchnia
160,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 56,6%
  • Trzecia Droga 15,6%
  • Konfederacja 11,0%
  • KO 7,3%
  • Polska Jest Jedna 5,2%
  • Pozostali (3) 4,4%
Frekwencja71,3% +12,4 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+41,0 p.p.
Liczba głosów ważnych5 005 z 7 202 uprawnionych

Stanin na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Tomaszów Lubelski: 44,7%Rachanie: 63,6%Urszulin: 53,1%Radecznica: 66,2%Trzydnik Duży: 58,8%Stoczek Łukowski: 46,9%Milanów: 53,3%Terespol: 42,6%Biała Podlaska: 43,0%Wisznice: 46,6%Sławatycze: 50,5%Piszczac: 56,7%Rossosz: 53,7%Janowiec: 49,4%Końskowola: 47,5%Puławy: 46,8%Ulan-Majorat: 65,6%Nowodwór: 64,1%Stężyca: 56,9%Świdnik: 41,4%Michów: 58,3%Ostrówek: 60,8%Adamów: 60,4%Zamość: 42,1%Zamość: 46,9%Werbkowice: 59,9%Fajsławice: 58,5%Annopol: 60,2%Gorzków: 55,6%Rudnik: 61,8%Biała Podlaska: 40,9%Włodawa: 36,6%Szczebrzeszyn: 53,9%Potok Wielki: 66,3%Szastarka: 70,4%Goraj: 67,5%Sawin: 51,6%Milejów: 52,0%Spiczyn: 45,0%Wojcieszków: 62,9%Dębowa Kłoda: 55,4%Międzyrzec Podlaski: 57,7%Drelów: 53,4%Janów Podlaski: 46,7%Sosnówka: 52,8%Tuczna: 59,2%Zalesie: 53,0%Józefów: 50,4%Tarnogród: 61,0%Tereszpol: 56,3%Urzędów: 59,1%Żyrzyn: 53,3%Nałęczów: 47,2%Piaski: 49,1%Mełgiew: 46,5%Jabłonna: 49,1%Strzyżewice: 48,9%Niedrzwica Duża: 47,6%Kamień: 52,0%Karczmiska: 52,0%Ruda-Huta: 50,5%Dorohusk: 59,2%Hrubieszów: 56,3%Trzeszczany: 64,1%Kraśniczyn: 52,3%Krasnystaw: 38,6%Kraśnik: 53,9%Bełżec: 53,8%Skierbieszów: 64,6%Stary Zamość: 59,0%Zwierzyniec: 47,2%Chrzanów: 79,0%Cyców: 56,7%Łuków: 57,1%Rokitno: 54,1%Biłgoraj: 41,4%Księżpol: 59,1%Rejowiec Fabryczny: 48,3%Markuszów: 55,4%Wąwolnica: 56,7%Wohyń: 51,4%Ryki: 48,6%Zakrzówek: 60,1%Niedźwiada: 59,3%Wola Mysłowska: 61,4%Turobin: 70,8%Ulhówek: 62,9%Kraśnik: 46,6%Żółkiewka: 61,7%Józefów nad Wisłą: 57,9%Frampol: 60,6%Batorz: 69,6%Wólka: 39,9%Łuków: 44,5%Chodel: 64,4%Wilków: 62,5%Międzyrzec Podlaski: 48,8%Kodeń: 47,9%Biszcza: 64,6%Obsza: 69,8%Kamionka: 46,6%Sosnowica: 53,8%Baranów: 55,7%Radzyń Podlaski: 44,0%Jeziorzany: 63,0%Firlej: 54,1%Ostrów Lubelski: 56,0%Serniki: 58,8%Uścimów: 57,2%Jastków: 43,8%Wojciechów: 52,9%Wyryki: 53,5%Lublin: 33,0%Siennica Różana: 41,8%Wilkołaz: 62,7%Trawniki: 54,9%Rybczewice: 64,4%Jarczów: 65,0%Tyszowce: 64,4%Nielisz: 60,4%Leśna Podlaska: 58,2%Terespol: 53,6%Siemień: 57,2%Puławy: 37,4%Czemierniki: 53,3%Kąkolewnica: 64,4%Dęblin: 42,5%Ułęż: 52,2%Lubartów: 39,6%Kock: 62,2%Borzechów: 61,1%Bełżyce: 52,7%Bychawa: 54,4%Niemce: 40,4%Sułów: 63,0%Włodawa: 42,4%Hrubieszów: 41,9%Mircze: 56,6%Krasnystaw: 49,6%Krynice: 62,1%Łaszczów: 58,1%Tomaszów Lubelski: 56,8%Miączyn: 61,5%Łabunie: 60,6%Adamów: 61,2%Opole Lubelskie: 51,8%Dzwola: 75,8%Zakrzew: 70,3%Modliborzyce: 63,4%Izbica: 55,6%Ludwin: 50,9%Stanin: 56,6%Trzebieszów: 61,9%Parczew: 44,2%Aleksandrów: 63,6%Biłgoraj: 53,6%Łukowa: 63,6%Kazimierz Dolny: 43,5%Kurów: 52,7%Borki: 58,1%Kłoczew: 66,2%Abramów: 64,5%Chełm: 44,3%Poniatowa: 51,4%Krzywda: 59,8%Serokomla: 64,3%Dubienka: 46,0%Leśniowice: 50,3%Żmudź: 54,9%Uchanie: 64,3%Gościeradów: 61,9%Tarnawatka: 66,3%Susiec: 59,9%Telatyn: 59,7%Hańsk: 52,3%Stary Brus: 59,8%Komarów-Osada: 61,7%Janów Lubelski: 59,4%Puchaczów: 54,2%Stoczek Łukowski: 60,8%Łaziska: 58,3%Konstantynów: 53,8%Sitno: 62,9%Komarówka Podlaska: 51,1%Garbów: 52,3%Chełm: 39,4%Dołhobyczów: 58,8%Hanna: 49,2%Konopnica: 34,3%Głusk: 38,3%Białopole: 59,1%Wojsławice: 62,4%Łopiennik Górny: 60,1%Wola Uhruska: 52,8%Krasnobród: 62,1%Grabowiec: 65,4%Godziszów: 78,9%Wysokie: 64,3%Łęczna: 45,7%Jabłoń: 55,5%Łomazy: 54,4%Potok Górny: 71,7%Siedliszcze: 57,5%Rejowiec: 53,1%Wierzbica: 60,4%Podedwórze: 48,7%Radzyń Podlaski: 57,1%Lubartów: 46,6%Krzczonów: 56,7%Lubycza Królewska: 53,6%Rejowiec Fabryczny: 61,9%Horodło: 54,6%Dzierzkowice: 56,7%Stanin
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

79. percentyl Wynik wyższy niż w 79% gmin, 531. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 56,6%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
9 199 mieszkańców −6,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,9% udział w ludności +2,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 23% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−5,10 na 1000 mieszkańców −0,81 zmiana 2016–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,6% udział w ludności prod. −3,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 22% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
82 na 1000 mieszkańców +25,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 773 zł na mieszkańca, ceny bieżące +143,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 10% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 7509 0009 2509 5009 75010 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 874Liczba mieszkańców, 2001: 9 883Liczba mieszkańców, 2002: 9 950Liczba mieszkańców, 2003: 9 923Liczba mieszkańców, 2004: 9 883Liczba mieszkańców, 2005: 9 807Liczba mieszkańców, 2006: 9 729Liczba mieszkańców, 2007: 9 706Liczba mieszkańców, 2008: 9 738Liczba mieszkańców, 2009: 9 740Liczba mieszkańców, 2010: 9 904Liczba mieszkańców, 2011: 9 860Liczba mieszkańców, 2012: 9 844Liczba mieszkańców, 2013: 9 875Liczba mieszkańców, 2014: 9 833Liczba mieszkańców, 2015: 9 820Liczba mieszkańców, 2016: 9 789Liczba mieszkańców, 2017: 9 772Liczba mieszkańców, 2018: 9 751Liczba mieszkańców, 2019: 9 729Liczba mieszkańców, 2020: 9 355Liczba mieszkańców, 2021: 9 296Liczba mieszkańców, 2022: 9 248Liczba mieszkańców, 2023: 9 199Liczba mieszkańców, 2024: 9 109Liczba mieszkańców, 2025: 8 9898 989

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 0,9%PiS, 2005: 3,8%PiS, 2007: 20,8%PiS, 2011: 29,5%PiS, 2015: 53,3%PiS, 2019: 67,8%PiS, 2023: 56,6%56,6%Frekwencja, 2001: 61,2%Frekwencja, 2005: 50,3%Frekwencja, 2007: 51,6%Frekwencja, 2011: 46,8%Frekwencja, 2015: 47,5%Frekwencja, 2019: 59,0%Frekwencja, 2023: 71,3%71,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −5,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −5,1, przyrost −2,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 23% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −5,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 62% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 91% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 426 zł, wyższe niż w 52% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 9 199 osób −6,3% 62 7 274 5 439
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,9 % +2,5 p.p. 23 19,1 20,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 22,1 % −0,2 p.p. 90 18,7 17,4
Ludność w wieku produkcyjnym 58,4 % −2,4 p.p. 40 58,8 58,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 19,5 % +2,7 p.p. 18 22,4 24,1
Gęstość zaludnienia 57,2 os./km² −6,4% 46 62,1 46,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,06 ‰ −4,20 71 −4,05 −5,88
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,10 ‰ −0,81 od 2016 18 −1,67 −3,91
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,6 % −3,7 p.p. 22 4,0 5,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 15,4 na 1000 −22,8 24 23,2 29,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 82 na 1000 +25,0 62 75 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 97 na 10 tys. +38,0 91 67 60
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 773 zł +143,1% 10 2 639 1 831 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 034 zł +385,2% 53 1 961 2 153 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 300 na 10 tys. −779,0 31 397 430
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 82,9 % +1,7 p.p. 18 94,2 88,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 9,9 % +0,9 p.p. 4 54,0 31,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 na 1000 +0,8 35 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,48 na 1000 +0,93 35 3,90 4,13
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 111 na 1000 +22,0 54 106 120
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 818 na 1000 +92,0 49 820 769
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 10,6
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 93 na 100 48 93 89 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 79,9 na 1000 78 70,0 62,5 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Stanin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Unknown, vector version: Avalokitesvara This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape ., licencja: Public domain.