
- Liczba mieszkańców
- 35 120
- (2025)
- Powierzchnia
- 102,7 km²
- Typ gminy
- miejsko-wiejska
Brzesko na tle wszystkich gmin. Wybierz wynik wyborczy i cechę gmin; Brzesko jest wyróżniona na wykresie. Wyniki tej gminy w kolejnych wyborach, rok po roku, są w zakładce Zmiany w czasie.
To samo bez wyróżnionej gminyW skrócie
Cecha gmin: Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej (2019)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 64,8%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 61,0%. Różnica między tymi grupami: +3,8 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: brak wyraźnej zależności (współczynnik korelacji r = −0,03), na podstawie 2 494 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Brzesko w tym zestawieniu
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości9,0 do 14,5 % 61,0%
- Niskie14,5 do 15,9 % 57,7%
- Środkowe · Brzesko15,9 do 17,3 % 57,6%
- Wysokie17,4 do 19,1 % 59,1%
- Najwyższe wartości19,1 do 36,3 % 64,8%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 498). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Wilanów woj. mazowieckie | 11,5 | 85,2% | +28,5 p.p. |
| Ursynów woj. mazowieckie | 20,7 | 81,9% | +25,7 p.p. |
| Podkowa Leśna woj. mazowieckie | 24,0 | 81,0% | +25,0 p.p. |
| Michałowice woj. mazowieckie | 18,3 | 80,6% | +24,3 p.p. |
| Żoliborz woj. mazowieckie | 22,3 | 80,3% | +24,3 p.p. |
| Wesoła woj. mazowieckie | 15,5 | 80,6% | +24,1 p.p. |
| Bemowo woj. mazowieckie | 20,6 | 80,0% | +23,8 p.p. |
| Suchy Las woj. wielkopolskie | 14,3 | 79,1% | +22,5 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Zębowice woj. opolskie | 15,6 | 35,0% | −21,5 p.p. |
| Górowo Iławeckie woj. warmińsko-mazurskie | 15,1 | 36,4% | −20,2 p.p. |
| Barciany woj. warmińsko-mazurskie | 16,2 | 37,3% | −19,2 p.p. |
| Lelkowo woj. warmińsko-mazurskie | 15,4 | 37,8% | −18,7 p.p. |
| Kowale Oleckie woj. warmińsko-mazurskie | 15,4 | 38,2% | −18,3 p.p. |
| Stary Dzierzgoń woj. pomorskie | 15,1 | 38,6% | −17,9 p.p. |
| Grunwald woj. warmińsko-mazurskie | 13,1 | 38,8% | −17,8 p.p. |
| Lasowice Wielkie woj. opolskie | 16,1 | 38,7% | −17,7 p.p. |
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.
Herb: plik „POL Brzesko COA 1.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.