Herb: Suchy Las

Suchy Las

gmina wiejskapowiat poznańskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3021152

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorczaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
21 210
(2025)
Powierzchnia
116,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • KO 49,3%
  • PiS 23,1%
  • SLD 15,4%
  • PSL 6,3%
  • Konfederacja 5,9%
Frekwencja79,1% +10,4 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+26,2 p.p.
Liczba głosów ważnych10 336 z 13 159 uprawnionych

Suchy Las na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2019)

Margonin: 24,3%Drawsko: 20,9%Połajewo: 23,0%Włoszakowice: 22,4%Rydzyna: 27,8%Czajków: 10,8%Kaczory: 22,9%Piła: 35,1%Wysoka: 19,7%Ujście: 27,5%Kleszczewo: 40,1%Obrzycko: 29,5%Swarzędz: 43,2%Miejska Górka: 13,8%Skoki: 32,1%Krajenka: 25,1%Wilczyn: 8,8%Sompolno: 10,9%Dąbie: 8,6%Stawiszyn: 14,1%Trzcinica: 36,2%Kłodawa: 16,5%Kazimierz Biskupi: 18,1%Zakrzewo: 32,5%Zduny: 18,7%Koźmin Wielkopolski: 19,6%Nowe Miasto nad Wartą: 18,9%Krzemieniewo: 19,4%Chodzież: 30,3%Rogoźno: 27,2%Sieraków: 30,9%Chrzypsko Wielkie: 29,6%Ostrów Wielkopolski: 39,4%Białośliwie: 16,8%Łobżenica: 12,9%Zbąszyń: 48,0%Mosina: 39,5%Mieścisko: 20,9%Wągrowiec: 31,7%Tuliszków: 16,8%Jastrowie: 27,7%Kołaczkowo: 13,5%Kamieniec: 30,0%Rychwał: 9,8%Ślesin: 15,5%Leszno: 36,1%Kłecko: 16,3%Kościelec: 11,9%Przedecz: 10,2%Koło: 24,5%Olszówka: 7,8%Witkowo: 15,8%Poniec: 17,0%Sulmierzyce: 17,6%Krzywiń: 8,7%Tarnowo Podgórne: 54,7%Osieczna: 27,5%Wijewo: 16,1%Szamocin: 17,3%Krzyż Wielkopolski: 30,0%Odolanów: 17,0%Miedzichowo: 33,7%Doruchów: 13,1%Sośnie: 16,9%Lwówek: 33,7%Czarnków: 28,4%Pleszew: 28,5%Zaniemyśl: 25,5%Dolsk: 12,9%Dominowo: 11,3%Damasławek: 13,1%Wapno: 16,7%Września: 33,1%Siedlec: 28,2%Przemęt: 14,1%Rzgów: 16,0%Koźminek: 11,9%Ceków-Kolonia: 21,9%Godziesze Wielkie: 12,8%Lisków: 10,1%Gniezno: 26,2%Grzegorzew: 12,5%Niechanowo: 14,4%Grodzisk Wielkopolski: 32,5%Poznań: 46,3%Konin: 27,7%Chodzież: 38,8%Kwilcz: 29,1%Międzychód: 32,5%Przygodzice: 20,9%Raszków: 18,4%Miasteczko Krajeńskie: 22,8%Opalenica: 34,7%Dobrzyca: 10,9%Gizałki: 10,4%Wyrzysk: 21,4%Pobiedziska: 36,6%Pyzdry: 15,1%Mieleszyn: 17,4%Borek Wielkopolski: 16,7%Brzeziny: 6,9%Wierzbinek: 7,4%Szczytniki: 6,5%Baranów: 31,0%Pępowo: 23,9%Krobia: 17,0%Piaski: 20,3%Rychtal: 23,8%Osiek Mały: 8,6%Babiak: 7,7%Golina: 20,4%Rozdrażew: 10,2%Śmigiel: 21,9%Krzykosy: 14,3%Suchy Las: 49,3%Oborniki: 28,7%Kuślin: 26,3%Ryczywół: 20,3%Święciechowa: 25,2%Kobyla Góra: 19,0%Gołuchów: 17,3%Duszniki: 21,2%Ostroróg: 33,0%Kaźmierz: 37,4%Śrem: 26,6%Strzałkowo: 18,4%Kawęczyn: 4,7%Brodnica: 24,1%Gołańcz: 14,4%Nekla: 25,1%Wągrowiec: 17,0%Lipka: 25,5%Złotów: 20,6%Kiszkowo: 17,3%Mycielin: 9,4%Łęka Opatowska: 29,2%Żerków: 12,1%Pogorzela: 26,9%Grodziec: 11,4%Kobylin: 17,1%Środa Wielkopolska: 22,9%Jutrosin: 16,5%Lipno: 25,5%Szydłowo: 28,4%Ostrzeszów: 28,4%Nowy Tomyśl: 43,1%Czarnków: 42,7%Chocz: 11,8%Czermin: 10,4%Dopiewo: 48,8%Kostrzyn: 33,2%Puszczykowo: 51,8%Rokietnica: 49,0%Zagórów: 11,7%Szamotuły: 39,2%Orchowo: 15,5%Turek: 19,3%Przykona: 8,1%Powidz: 19,8%Tarnówka: 22,4%Złotów: 35,2%Miłosław: 15,7%Wolsztyn: 40,3%Krzymów: 15,9%Chodów: 6,7%Czerniejewo: 21,2%Łubowo: 24,5%Trzemeszno: 18,5%Koło: 16,8%Okonek: 23,3%Jaraczewo: 8,5%Jarocin: 21,6%Kościan: 36,2%Kościan: 24,2%Kramsk: 14,4%Stare Miasto: 17,3%Wieleń: 21,9%Trzcianka: 24,5%Ostrów Wielkopolski: 21,2%Kraszewice: 12,5%Mikstat: 9,6%Rakoniewice: 26,2%Stęszew: 30,2%Luboń: 43,9%Wronki: 34,4%Buk: 33,2%Obrzycko: 31,9%Ostrowite: 10,9%Słupca: 13,1%Turek: 12,8%Słupca: 21,3%Brudzew: 7,1%Książ Wielkopolski: 16,0%Lądek: 14,0%Kotlin: 13,1%Gniezno: 31,1%Kleczew: 9,7%Perzów: 33,8%Kępno: 36,7%Granowo: 25,8%Czempiń: 26,8%Kalisz: 30,1%Pakosław: 14,7%Rawicz: 28,8%Budzyń: 24,2%Lubasz: 29,9%Sieroszewice: 14,3%Grabów nad Prosną: 11,1%Wielichowo: 23,5%Pniewy: 38,7%Murowana Goślina: 39,5%Czerwonak: 44,5%Komorniki: 49,7%Kórnik: 43,7%Bojanowo: 18,3%Malanów: 9,8%Dobra: 7,1%Władysławów: 6,8%Gostyń: 24,1%Blizanów: 16,1%Żelazków: 18,7%Bralin: 29,9%Skulsk: 13,4%Krotoszyn: 21,2%Opatówek: 16,4%Nowe Skalmierzyce: 21,4%Suchy Las
Wynik: KO (%)
  • < 10
  • 10–20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 8. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 49,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
18 104 mieszkańców +18,7% zmiana 2011–2019 więcej niż w 84% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,3% udział w ludności +5,8 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
25,60 na 1000 mieszkańców +4,26 zmiana 2011–2019 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
0,6% udział w ludności prod. −1,5 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
159 na 1000 mieszkańców +13,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
6 212 zł na mieszkańca, ceny bieżące +24,8% zmiana 2011–2019 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

10 00015 00020 00025 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 10 129Liczba mieszkańców, 2001: 10 579Liczba mieszkańców, 2002: 11 155Liczba mieszkańców, 2003: 11 680Liczba mieszkańców, 2004: 12 155Liczba mieszkańców, 2005: 12 907Liczba mieszkańców, 2006: 13 461Liczba mieszkańców, 2007: 13 869Liczba mieszkańców, 2008: 14 368Liczba mieszkańców, 2009: 14 737Liczba mieszkańców, 2010: 14 822Liczba mieszkańców, 2011: 15 253Liczba mieszkańców, 2012: 15 614Liczba mieszkańców, 2013: 15 971Liczba mieszkańców, 2014: 16 209Liczba mieszkańców, 2015: 16 510Liczba mieszkańców, 2016: 16 743Liczba mieszkańców, 2017: 17 100Liczba mieszkańców, 2018: 17 599Liczba mieszkańców, 2019: 18 104Liczba mieszkańców, 2020: 19 841Liczba mieszkańców, 2021: 20 108Liczba mieszkańców, 2022: 20 359Liczba mieszkańców, 2023: 20 659Liczba mieszkańców, 2024: 21 021Liczba mieszkańców, 2025: 21 21021 210

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023KO, 2019: 49,3%KO, 2023: 49,7%49,7%Frekwencja, 2001: 54,4%Frekwencja, 2005: 50,7%Frekwencja, 2007: 71,5%Frekwencja, 2011: 66,4%Frekwencja, 2015: 68,7%Frekwencja, 2019: 79,1%Frekwencja, 2023: 88,1%88,1%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +9,7%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 25,6, przyrost 3,2 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 17% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +25,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +9,7%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 98% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 95% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 2 649 zł, wyższe niż w 99% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 12,8 na 1000, wyższe niż w 58% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 232
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 18 104 osób +18,7% 84 7 492 8 578
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,3 % +5,8 p.p. 17 16,7 15,1
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 23,8 % +0,4 p.p. 98 18,4 20,0
Ludność w wieku produkcyjnym 58,7 % −5,9 p.p. 9 61,3 61,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,5 % +5,5 p.p. 17 20,2 18,4
Gęstość zaludnienia 156,1 os./km² +18,7% 79 63,7 69,0
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 3,20 ‰ −4,11 90 −1,30 1,12
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 25,60 ‰ +4,26 99 −2,23 −1,42
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 0,6 % −1,5 p.p. 0 4,1 2,2
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 3,8 na 1000 −9,9 0 24,6 13,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 159 na 1000 +13,0 99 63 73
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 118 na 10 tys. −40,0 95 73 85
Dochody własne gminy na mieszkańca 6 212 zł +24,8% 99 1 861 1 982 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 4 045 zł +19,3% 100 755 677 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 190 na 10 tys. −65,0 4 553 443
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 94,9 % −0,8 p.p. 55 93,8 97,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 70,8 % +5,7 p.p. 71 51,6 57,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 14,6 na 1000 +2,7 98 2,5 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,42 na 1000 +1,54 81 3,30 3,41
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 353 na 1000 +157,0 100 118 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 173 na 1000 +360,0 99 778 827
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 12,8 na 1000 +8,7 58 10,2 8,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Suchy Las COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: vector version Bastian, licencja: Public domain.