Sękowa

gmina wiejskapowiat gorlickiwoj. małopolskie TERYT: 1205092

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 858
(2025)
Powierzchnia
195,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 45,9%
  • Trzecia Droga 22,1%
  • KO 17,6%
  • Konfederacja 7,2%
  • Nowa Lewica 3,4%
  • Pozostali (2) 3,8%
Frekwencja68,4% +11,4 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+23,8 p.p.
Liczba głosów ważnych2 638 z 3 934 uprawnionych

Sękowa na tle regionu Frekwencja (Sejm 2023)

Wolbrom: 74,2%Rzepiennik Strzyżewski: 71,8%Drwinia: 73,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 70,0%Kozłów: 64,4%Liszki: 77,4%Limanowa: 76,3%Słopnice: 73,2%Wojnicz: 71,6%Tomice: 75,1%Szczawnica: 74,2%Sękowa: 68,4%Dąbrowa Tarnowska: 65,5%Racławice: 66,0%Pcim: 76,7%Iwkowa: 73,6%Babice: 75,8%Mędrzechów: 59,9%Rzezawa: 72,6%Gorlice: 70,5%Muszyna: 71,7%Podegrodzie: 75,7%Stary Sącz: 74,0%Ochotnica Dolna: 70,7%Przeciszów: 75,4%Koniusza: 70,3%Nowe Brzesko: 71,8%Chełmek: 74,7%Gromnik: 67,1%Michałowice: 82,2%Kamienica: 70,4%Kalwaria Zebrzydowska: 74,1%Lanckorona: 73,0%Kraków: 81,9%Piwniczna-Zdrój: 67,3%Krynica-Zdrój: 73,9%Koszyce: 64,6%Wiśniowa: 77,9%Grybów: 74,8%Łabowa: 69,5%Grybów: 77,2%Borzęcin: 66,1%Gnojnik: 70,6%Kęty: 76,4%Bochnia: 74,0%Kościelisko: 68,3%Niepołomice: 79,4%Olkusz: 76,7%Lisia Góra: 71,1%Jerzmanowice-Przeginia: 76,0%Jodłownik: 71,4%Łukowica: 74,1%Biały Dunajec: 63,7%Wadowice: 75,0%Biskupice: 78,3%Spytkowice: 70,4%Krościenko nad Dunajcem: 71,3%Brzeszcze: 77,6%Dobczyce: 76,7%Raciechowice: 71,5%Kamionka Wielka: 77,4%Łososina Dolna: 76,8%Brzesko: 71,1%Bolesław: 50,8%Bobowa: 70,0%Iwanowice: 76,2%Andrychów: 75,3%Stryszów: 72,9%Bukowina Tatrzańska: 66,4%Książ Wielki: 71,9%Klucze: 75,9%Zator: 74,7%Jordanów: 72,4%Bystra-Sidzina: 66,2%Polanka Wielka: 79,6%Maków Podhalański: 71,7%Skrzyszów: 71,4%Szczurowa: 62,2%Sułoszowa: 78,4%Wielka Wieś: 84,3%Dobra: 69,9%Mszana Dolna: 72,4%Niedźwiedź: 63,6%Tymbark: 75,8%Wierzchosławice: 72,9%Tarnów: 72,4%Wieliczka: 80,0%Uście Gorlickie: 68,1%Alwernia: 74,1%Siepraw: 77,6%Gródek nad Dunajcem: 72,3%Dębno: 71,7%Nowy Wiśnicz: 78,0%Łapanów: 75,2%Szczucin: 62,6%Moszczenica: 66,6%Czarny Dunajec: 54,7%Rytro: 74,3%Szaflary: 57,7%Oświęcim: 75,5%Tuchów: 69,4%Ciężkowice: 67,8%Krzeszowice: 75,9%Skała: 77,6%Skawina: 76,6%Zabierzów: 82,9%Wieprz: 76,7%Czorsztyn: 67,1%Gorlice: 69,4%Lipinki: 69,0%Ropa: 72,2%Stryszawa: 74,2%Bukowno: 73,3%Nawojowa: 73,6%Nowy Targ: 69,7%Proszowice: 71,1%Pałecznica: 67,4%Radziemice: 68,1%Ryglice: 68,1%Bochnia: 76,5%Słomniki: 73,1%Mszana Dolna: 71,3%Wietrzychowice: 56,8%Gdów: 76,3%Raba Wyżna: 65,8%Osiek: 74,3%Charsznica: 68,9%Tokarnia: 75,2%Sułkowice: 74,8%Łącko: 72,6%Czchów: 70,3%Lipnica Murowana: 72,9%Chrzanów: 75,0%Trzebinia: 74,8%Gręboszów: 58,6%Łużna: 68,4%Biecz: 66,8%Zakopane: 77,6%Kłaj: 76,0%Rabka-Zdrój: 71,7%Pleśna: 69,9%Czernichów: 73,9%Kocmyrzów-Luborzyca: 77,1%Mogilany: 81,5%Świątniki Górne: 77,5%Limanowa: 75,1%Zakliczyn: 69,7%Szerzyny: 68,5%Poronin: 67,7%Brzeźnica: 75,3%Nowy Sącz: 75,5%Spytkowice: 74,5%Żabno: 66,1%Słaboszów: 65,4%Chełmiec: 75,8%Korzenna: 75,2%Trzciana: 79,2%Żegocina: 79,6%Libiąż: 75,6%Radgoszcz: 63,8%Budzów: 69,6%Sucha Beskidzka: 74,1%Gołcza: 71,9%Trzyciąż: 75,3%Zawoja: 72,6%Łapsze Niżne: 60,4%Nowy Targ: 63,3%Bolesław: 71,0%Jordanów: 70,3%Oświęcim: 79,8%Radłów: 67,2%Zielonki: 84,5%Laskowa: 79,2%Tarnów: 74,0%Miechów: 71,9%Lubień: 74,7%Myślenice: 77,8%Olesno: 62,6%Mucharz: 75,4%Zembrzyce: 72,7%Lipnica Wielka: 67,8%Jabłonka: 69,3%Sękowa
Frekwencja (%)
  • < 60
  • 60–70
  • 70–80
  • 80 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

38. percentyl Frekwencja wyższa niż w 38% gmin, 1537. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Frekwencja: 68,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 938 mieszkańców −1,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,8% udział w ludności +3,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
5,49 na 1000 mieszkańców +5,29 zmiana 2016–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,1% udział w ludności prod. −5,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
72 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 814 zł na mieszkańca, ceny bieżące +166,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 85% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 6004 7004 8004 9005 0005 100200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 636Liczba mieszkańców, 2001: 4 682Liczba mieszkańców, 2002: 4 707Liczba mieszkańców, 2003: 4 769Liczba mieszkańców, 2004: 4 743Liczba mieszkańców, 2005: 4 758Liczba mieszkańców, 2006: 4 790Liczba mieszkańców, 2007: 4 784Liczba mieszkańców, 2008: 4 785Liczba mieszkańców, 2009: 4 806Liczba mieszkańców, 2010: 4 890Liczba mieszkańców, 2011: 4 917Liczba mieszkańców, 2012: 4 921Liczba mieszkańców, 2013: 4 960Liczba mieszkańców, 2014: 5 009Liczba mieszkańców, 2015: 5 001Liczba mieszkańców, 2016: 4 990Liczba mieszkańców, 2017: 4 981Liczba mieszkańców, 2018: 5 017Liczba mieszkańców, 2019: 4 980Liczba mieszkańców, 2020: 4 891Liczba mieszkańców, 2021: 4 893Liczba mieszkańców, 2022: 4 910Liczba mieszkańców, 2023: 4 938Liczba mieszkańców, 2024: 4 898Liczba mieszkańców, 2025: 4 8584 858

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,6%PiS, 2005: 34,2%PiS, 2007: 38,2%PiS, 2011: 28,4%PiS, 2015: 43,9%PiS, 2019: 55,6%PiS, 2023: 45,9%45,9%Frekwencja, 2001: 38,3%Frekwencja, 2005: 37,8%Frekwencja, 2007: 44,6%Frekwencja, 2011: 47,2%Frekwencja, 2015: 46,1%Frekwencja, 2019: 56,9%Frekwencja, 2023: 68,4%68,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 5,5, przyrost −3,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +5,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 65% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 43% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 65% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 3 186 zł, wyższe niż w 97% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 44,4 na 1000, wyższe niż w 86% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 219
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 938 osób −1,3% 28 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,8 % +3,0 p.p. 34 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,0 % +0,3 p.p. 70 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 59,4 % −3,2 p.p. 62 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,6 % +2,9 p.p. 29 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 25,3 os./km² −1,6% 9 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,66 ‰ −3,46 54 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 5,49 ‰ +5,29 od 2016 87 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,1 % −5,5 p.p. 51 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 24,1 na 1000 −36,1 52 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 72 na 1000 +18,0 43 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 75 na 10 tys. −1,0 65 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 814 zł +166,8% 85 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 4 478 zł +229,3% 93 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 598 na 10 tys. −410,0 76 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 68,1 % +5,6 p.p. 8 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 57,9 % +4,0 p.p. 54 54,0 51,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,1 na 1000 +1,1 65 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,06 na 1000 +1,66 78 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 84 na 1000 −22,0 31 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 614 na 1000 −42,0 12 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 44,3 na 1000 +5,8 86 10,0 9,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 96 na 100 57 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 66,0 na 1000 37 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.