Herb: Racławice

Racławice

gmina wiejskapowiat miechowskiwoj. małopolskie TERYT: 1208062

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
2 378
(2025)
Powierzchnia
59,2 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 60,6%
  • Trzecia Droga 18,5%
  • KO 8,3%
  • Konfederacja 6,6%
  • Nowa Lewica 3,4%
  • Pozostali (2) 2,6%
Frekwencja66,0% +16,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+42,1 p.p.
Liczba głosów ważnych1 284 z 1 981 uprawnionych

Racławice na tle regionu Frekwencja (Sejm 2023)

Wolbrom: 74,2%Rzepiennik Strzyżewski: 71,8%Drwinia: 73,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 70,0%Kozłów: 64,4%Liszki: 77,4%Limanowa: 76,3%Słopnice: 73,2%Wojnicz: 71,6%Tomice: 75,1%Szczawnica: 74,2%Sękowa: 68,4%Dąbrowa Tarnowska: 65,5%Racławice: 66,0%Pcim: 76,7%Iwkowa: 73,6%Babice: 75,8%Mędrzechów: 59,9%Rzezawa: 72,6%Gorlice: 70,5%Muszyna: 71,7%Podegrodzie: 75,7%Stary Sącz: 74,0%Ochotnica Dolna: 70,7%Przeciszów: 75,4%Koniusza: 70,3%Nowe Brzesko: 71,8%Chełmek: 74,7%Gromnik: 67,1%Michałowice: 82,2%Kamienica: 70,4%Kalwaria Zebrzydowska: 74,1%Lanckorona: 73,0%Kraków: 81,9%Piwniczna-Zdrój: 67,3%Krynica-Zdrój: 73,9%Koszyce: 64,6%Wiśniowa: 77,9%Grybów: 74,8%Łabowa: 69,5%Grybów: 77,2%Borzęcin: 66,1%Gnojnik: 70,6%Kęty: 76,4%Bochnia: 74,0%Kościelisko: 68,3%Niepołomice: 79,4%Olkusz: 76,7%Lisia Góra: 71,1%Jerzmanowice-Przeginia: 76,0%Jodłownik: 71,4%Łukowica: 74,1%Biały Dunajec: 63,7%Wadowice: 75,0%Biskupice: 78,3%Spytkowice: 70,4%Krościenko nad Dunajcem: 71,3%Brzeszcze: 77,6%Dobczyce: 76,7%Raciechowice: 71,5%Kamionka Wielka: 77,4%Łososina Dolna: 76,8%Brzesko: 71,1%Bolesław: 50,8%Bobowa: 70,0%Iwanowice: 76,2%Andrychów: 75,3%Stryszów: 72,9%Bukowina Tatrzańska: 66,4%Książ Wielki: 71,9%Klucze: 75,9%Zator: 74,7%Jordanów: 72,4%Bystra-Sidzina: 66,2%Polanka Wielka: 79,6%Maków Podhalański: 71,7%Skrzyszów: 71,4%Szczurowa: 62,2%Sułoszowa: 78,4%Wielka Wieś: 84,3%Dobra: 69,9%Mszana Dolna: 72,4%Niedźwiedź: 63,6%Tymbark: 75,8%Wierzchosławice: 72,9%Tarnów: 72,4%Wieliczka: 80,0%Uście Gorlickie: 68,1%Alwernia: 74,1%Siepraw: 77,6%Gródek nad Dunajcem: 72,3%Dębno: 71,7%Nowy Wiśnicz: 78,0%Łapanów: 75,2%Szczucin: 62,6%Moszczenica: 66,6%Czarny Dunajec: 54,7%Rytro: 74,3%Szaflary: 57,7%Oświęcim: 75,5%Tuchów: 69,4%Ciężkowice: 67,8%Krzeszowice: 75,9%Skała: 77,6%Skawina: 76,6%Zabierzów: 82,9%Wieprz: 76,7%Czorsztyn: 67,1%Gorlice: 69,4%Lipinki: 69,0%Ropa: 72,2%Stryszawa: 74,2%Bukowno: 73,3%Nawojowa: 73,6%Nowy Targ: 69,7%Proszowice: 71,1%Pałecznica: 67,4%Radziemice: 68,1%Ryglice: 68,1%Bochnia: 76,5%Słomniki: 73,1%Mszana Dolna: 71,3%Wietrzychowice: 56,8%Gdów: 76,3%Raba Wyżna: 65,8%Osiek: 74,3%Charsznica: 68,9%Tokarnia: 75,2%Sułkowice: 74,8%Łącko: 72,6%Czchów: 70,3%Lipnica Murowana: 72,9%Chrzanów: 75,0%Trzebinia: 74,8%Gręboszów: 58,6%Łużna: 68,4%Biecz: 66,8%Zakopane: 77,6%Kłaj: 76,0%Rabka-Zdrój: 71,7%Pleśna: 69,9%Czernichów: 73,9%Kocmyrzów-Luborzyca: 77,1%Mogilany: 81,5%Świątniki Górne: 77,5%Limanowa: 75,1%Zakliczyn: 69,7%Szerzyny: 68,5%Poronin: 67,7%Brzeźnica: 75,3%Nowy Sącz: 75,5%Spytkowice: 74,5%Żabno: 66,1%Słaboszów: 65,4%Chełmiec: 75,8%Korzenna: 75,2%Trzciana: 79,2%Żegocina: 79,6%Libiąż: 75,6%Radgoszcz: 63,8%Budzów: 69,6%Sucha Beskidzka: 74,1%Gołcza: 71,9%Trzyciąż: 75,3%Zawoja: 72,6%Łapsze Niżne: 60,4%Nowy Targ: 63,3%Bolesław: 71,0%Jordanów: 70,3%Oświęcim: 79,8%Radłów: 67,2%Zielonki: 84,5%Laskowa: 79,2%Tarnów: 74,0%Miechów: 71,9%Lubień: 74,7%Myślenice: 77,8%Olesno: 62,6%Mucharz: 75,4%Zembrzyce: 72,7%Lipnica Wielka: 67,8%Jabłonka: 69,3%Racławice
Frekwencja (%)
  • < 60
  • 60–70
  • 70–80
  • 80 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

23. percentyl Frekwencja wyższa niż w 23% gmin, 1914. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Frekwencja: 66,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
2 422 mieszkańców −1,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 3% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,2% udział w ludności +2,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
3,72 na 1000 mieszkańców −5,59 zmiana 2016–2023 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,2% udział w ludności prod. −2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 15% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
73 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 45% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 860 zł na mieszkańca, ceny bieżące +35,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

2 3002 4002 5002 6002 700200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 2 608Liczba mieszkańców, 2001: 2 597Liczba mieszkańców, 2002: 2 583Liczba mieszkańców, 2003: 2 577Liczba mieszkańców, 2004: 2 566Liczba mieszkańców, 2005: 2 536Liczba mieszkańców, 2006: 2 540Liczba mieszkańców, 2007: 2 534Liczba mieszkańców, 2008: 2 532Liczba mieszkańców, 2009: 2 536Liczba mieszkańców, 2010: 2 518Liczba mieszkańców, 2011: 2 496Liczba mieszkańców, 2012: 2 485Liczba mieszkańców, 2013: 2 487Liczba mieszkańców, 2014: 2 462Liczba mieszkańców, 2015: 2 456Liczba mieszkańców, 2016: 2 485Liczba mieszkańców, 2017: 2 496Liczba mieszkańców, 2018: 2 519Liczba mieszkańców, 2019: 2 508Liczba mieszkańców, 2020: 2 450Liczba mieszkańców, 2021: 2 437Liczba mieszkańców, 2022: 2 427Liczba mieszkańców, 2023: 2 422Liczba mieszkańców, 2024: 2 401Liczba mieszkańców, 2025: 2 3782 378

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 0,8%PiS, 2005: 6,0%PiS, 2007: 25,1%PiS, 2011: 23,4%PiS, 2015: 47,6%PiS, 2019: 67,6%PiS, 2023: 60,6%60,6%Frekwencja, 2001: 38,6%Frekwencja, 2005: 29,8%Frekwencja, 2007: 35,0%Frekwencja, 2011: 34,4%Frekwencja, 2015: 35,7%Frekwencja, 2019: 49,1%Frekwencja, 2023: 66,0%66,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 3,7, przyrost −3,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 75% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +3,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 1% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 45% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 115 zł, wyższe niż w 32% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 55,3 na 1000, wyższe niż w 88% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 134
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 2 422 osób −1,4% 3 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,2 % +2,7 p.p. 75 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,1 % +3,0 p.p. 71 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 55,6 % −5,1 p.p. 4 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,3 % +2,1 p.p. 72 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 41,0 os./km² −1,2% 27 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,72 ‰ −0,45 54 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 3,72 ‰ −5,59 od 2016 82 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,2 % −2,0 p.p. 15 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 12,0 na 1000 −13,3 13 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 73 na 1000 +17,0 45 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 41 na 10 tys. +8,0 5 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 860 zł +35,4% 13 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 217 zł +51,1% 23 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 269 na 10 tys. −148,0 25 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 83,7 % +6,0 p.p. 20 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak % 54,0 51,7
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,4 na 1000 −0,4 1 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,19 na 1000 −0,32 93 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 154 na 1000 −51,0 81 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 823 na 1000 −4,0 50 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 55,3 na 1000 −28,1 88 10,0 9,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 124 na 100 97 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 77,6 na 1000 72 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Racławice COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: MesserWoland, licencja: Public domain.