Herb: Lubień

Lubień

gmina wiejskapowiat myślenickiwoj. małopolskie TERYT: 1209022

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
10 113
(2025)
Powierzchnia
75,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 57,9%
  • Konfederacja 12,2%
  • Trzecia Droga 11,6%
  • KO 9,9%
  • Polska Jest Jedna 3,9%
  • Pozostali (2) 4,6%
Frekwencja74,7% +11,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+45,7 p.p.
Liczba głosów ważnych5 480 z 7 439 uprawnionych

Lubień na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wolbrom: 47,7%Rzepiennik Strzyżewski: 66,4%Drwinia: 60,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 53,4%Kozłów: 62,1%Liszki: 45,8%Limanowa: 47,7%Słopnice: 64,2%Wojnicz: 54,6%Tomice: 42,3%Szczawnica: 37,5%Sękowa: 45,9%Dąbrowa Tarnowska: 59,3%Racławice: 60,6%Pcim: 57,0%Iwkowa: 61,4%Babice: 41,7%Mędrzechów: 60,8%Rzezawa: 55,8%Gorlice: 53,0%Muszyna: 48,2%Podegrodzie: 60,1%Stary Sącz: 56,6%Ochotnica Dolna: 66,8%Przeciszów: 41,2%Koniusza: 54,3%Nowe Brzesko: 56,0%Chełmek: 39,0%Gromnik: 66,3%Michałowice: 33,2%Kamienica: 68,0%Kalwaria Zebrzydowska: 42,1%Lanckorona: 48,1%Kraków: 25,1%Piwniczna-Zdrój: 58,0%Krynica-Zdrój: 42,7%Koszyce: 57,4%Wiśniowa: 62,0%Grybów: 56,6%Łabowa: 65,3%Grybów: 65,8%Borzęcin: 57,1%Gnojnik: 61,2%Kęty: 39,1%Bochnia: 53,0%Kościelisko: 45,9%Niepołomice: 36,2%Olkusz: 40,4%Lisia Góra: 56,1%Jerzmanowice-Przeginia: 53,2%Jodłownik: 62,1%Łukowica: 60,2%Biały Dunajec: 59,4%Wadowice: 39,5%Biskupice: 44,3%Spytkowice: 55,4%Krościenko nad Dunajcem: 52,1%Brzeszcze: 41,1%Dobczyce: 46,0%Raciechowice: 54,7%Kamionka Wielka: 59,7%Łososina Dolna: 67,5%Brzesko: 46,1%Bolesław: 63,7%Bobowa: 63,0%Iwanowice: 49,6%Andrychów: 41,4%Stryszów: 46,5%Bukowina Tatrzańska: 57,3%Książ Wielki: 58,4%Klucze: 38,2%Zator: 43,7%Jordanów: 43,8%Bystra-Sidzina: 57,1%Polanka Wielka: 43,9%Maków Podhalański: 49,1%Skrzyszów: 55,1%Szczurowa: 58,4%Sułoszowa: 58,5%Wielka Wieś: 31,8%Dobra: 56,1%Mszana Dolna: 48,1%Niedźwiedź: 61,5%Tymbark: 60,7%Wierzchosławice: 50,1%Tarnów: 36,9%Wieliczka: 33,1%Uście Gorlickie: 43,0%Alwernia: 42,9%Siepraw: 46,7%Gródek nad Dunajcem: 63,4%Dębno: 51,1%Nowy Wiśnicz: 56,0%Łapanów: 54,6%Szczucin: 59,7%Moszczenica: 61,2%Czarny Dunajec: 61,1%Rytro: 59,6%Szaflary: 59,7%Oświęcim: 32,1%Tuchów: 58,3%Ciężkowice: 58,4%Krzeszowice: 39,0%Skała: 47,7%Skawina: 38,5%Zabierzów: 32,3%Wieprz: 49,3%Czorsztyn: 49,0%Gorlice: 40,5%Lipinki: 60,1%Ropa: 58,9%Stryszawa: 52,2%Bukowno: 34,7%Nawojowa: 61,4%Nowy Targ: 36,7%Proszowice: 49,2%Pałecznica: 56,8%Radziemice: 57,3%Ryglice: 59,9%Bochnia: 37,9%Słomniki: 49,3%Mszana Dolna: 64,7%Wietrzychowice: 55,1%Gdów: 45,5%Raba Wyżna: 54,7%Osiek: 46,7%Charsznica: 53,1%Tokarnia: 63,6%Sułkowice: 47,5%Łącko: 63,3%Czchów: 56,8%Lipnica Murowana: 63,1%Chrzanów: 32,0%Trzebinia: 33,0%Gręboszów: 64,6%Łużna: 57,4%Biecz: 56,6%Zakopane: 35,0%Kłaj: 38,9%Rabka-Zdrój: 48,5%Pleśna: 56,3%Czernichów: 44,5%Kocmyrzów-Luborzyca: 40,9%Mogilany: 35,6%Świątniki Górne: 40,5%Limanowa: 61,4%Zakliczyn: 59,0%Szerzyny: 67,1%Poronin: 49,2%Brzeźnica: 44,9%Nowy Sącz: 43,0%Spytkowice: 54,4%Żabno: 53,0%Słaboszów: 58,3%Chełmiec: 57,5%Korzenna: 68,2%Trzciana: 62,7%Żegocina: 68,5%Libiąż: 40,9%Radgoszcz: 72,2%Budzów: 56,2%Sucha Beskidzka: 36,3%Gołcza: 57,9%Trzyciąż: 57,6%Zawoja: 52,9%Łapsze Niżne: 57,9%Nowy Targ: 56,0%Bolesław: 34,5%Jordanów: 59,7%Oświęcim: 38,4%Radłów: 55,8%Zielonki: 27,9%Laskowa: 69,0%Tarnów: 47,8%Miechów: 45,7%Lubień: 57,9%Myślenice: 42,6%Olesno: 64,0%Mucharz: 44,0%Zembrzyce: 46,5%Lipnica Wielka: 66,1%Jabłonka: 64,2%Lubień
Wynik: PiS (%)
  • < 35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

82. percentyl Wynik wyższy niż w 82% gmin, 455. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 57,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
10 094 mieszkańców +0,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,8% udział w ludności +2,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,69 na 1000 mieszkańców −2,69 zmiana 2016–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,6% udział w ludności prod. −3,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
81 na 1000 mieszkańców +22,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 558 zł na mieszkańca, ceny bieżące +134,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 5009 0009 50010 00010 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 927Liczba mieszkańców, 2001: 8 994Liczba mieszkańców, 2002: 9 032Liczba mieszkańców, 2003: 9 101Liczba mieszkańców, 2004: 9 200Liczba mieszkańców, 2005: 9 259Liczba mieszkańców, 2006: 9 325Liczba mieszkańców, 2007: 9 401Liczba mieszkańców, 2008: 9 515Liczba mieszkańców, 2009: 9 598Liczba mieszkańców, 2010: 9 710Liczba mieszkańców, 2011: 9 779Liczba mieszkańców, 2012: 9 861Liczba mieszkańców, 2013: 9 891Liczba mieszkańców, 2014: 9 938Liczba mieszkańców, 2015: 10 009Liczba mieszkańców, 2016: 10 000Liczba mieszkańców, 2017: 10 027Liczba mieszkańców, 2018: 10 060Liczba mieszkańców, 2019: 10 076Liczba mieszkańców, 2020: 10 094Liczba mieszkańców, 2021: 10 104Liczba mieszkańców, 2022: 10 073Liczba mieszkańców, 2023: 10 094Liczba mieszkańców, 2024: 10 108Liczba mieszkańców, 2025: 10 11310 113

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 15,2%PiS, 2005: 45,4%PiS, 2007: 65,0%PiS, 2011: 64,8%PiS, 2015: 72,3%PiS, 2019: 73,7%PiS, 2023: 57,9%57,9%Frekwencja, 2001: 47,9%Frekwencja, 2005: 44,2%Frekwencja, 2007: 51,7%Frekwencja, 2011: 47,7%Frekwencja, 2015: 55,9%Frekwencja, 2019: 62,9%Frekwencja, 2023: 74,7%74,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +0,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,7, przyrost 3,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 7% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +0,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 33% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 60% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 948 zł, wyższe niż w 21% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 6,7 na 1000, wyższe niż w 35% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 68
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 10 094 osób +0,8% 65 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,8 % +2,4 p.p. 7 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 22,7 % −0,6 p.p. 93 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 59,4 % −2,3 p.p. 62 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,9 % +2,9 p.p. 8 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 134,4 os./km² +0,8% 76 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 3,47 ‰ −2,05 98 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,69 ‰ −2,69 od 2016 50 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,6 % −3,0 p.p. 5 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 9,5 na 1000 −19,0 6 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 81 na 1000 +22,0 60 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 87 na 10 tys. +15,0 83 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 558 zł +134,6% 5 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 510 zł +266,6% 34 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 237 na 10 tys. −538,0 18 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 14,2 % +1,5 p.p. 1 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 34,0 % +3,1 p.p. 27 54,0 51,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,3 na 1000 −0,9 33 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,38 na 1000 +0,18 6 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 112 na 1000 −14,0 55 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 955 na 1000 +165,0 78 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 6,7 na 1000 +5,2 35 10,0 9,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 98 na 100 65 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 89,0 na 1000 92 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 31,1 na 1000 75 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Lubień COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja: Public domain.