Chynów

gmina wiejskapowiat grójeckiwoj. mazowieckie TERYT: 1406032

Rosnąca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
10 134
(2025)
Powierzchnia
134,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 39,5%
  • Trzecia Droga 21,4%
  • KO 20,5%
  • Konfederacja 8,1%
  • Nowa Lewica 6,0%
  • Pozostali (3) 4,6%
Frekwencja77,0% +16,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+18,1 p.p.
Liczba głosów ważnych6 189 z 8 196 uprawnionych

Chynów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Huszlew: 69,1%Łosice: 52,2%Goszczyn: 57,9%Błędów: 49,3%Szelków: 53,7%Stanisławów: 53,4%Sulejówek: 26,1%Gniewoszów: 60,4%Mława: 37,2%Kosów Lacki: 60,8%Potworów: 65,1%Nowe Miasto nad Pilicą: 57,3%Różan: 46,0%Jedlnia-Letnisko: 49,3%Mogielnica: 56,0%Chorzele: 55,7%Zawidz: 61,2%Sokołów Podlaski: 43,3%Sterdyń: 53,9%Sochaczew: 35,3%Iłów: 52,3%Zakroczym: 41,9%Czerwin: 60,0%Józefów: 27,8%Celestynów: 44,3%Kuczbork-Osada: 45,7%Lesznowola: 21,0%Mrozy: 47,1%Sanniki: 57,7%Sadowne: 60,5%Dobre: 52,3%Przasnysz: 60,1%Jednorożec: 52,5%Miedzna: 60,5%Korytnica: 64,0%Garwolin: 41,3%Żelechów: 61,4%Jastrzębia: 59,4%Wolanów: 60,0%Mordy: 60,3%Siedlce: 47,3%Kampinos: 42,3%Tarczyn: 40,7%Bodzanów: 48,9%Jadów: 51,2%Załuski: 47,7%Pruszków: 27,2%Sieciechów: 55,7%Maciejowice: 65,9%Odrzywół: 76,5%Nowe Miasto: 51,1%Wyśmierzyce: 65,0%Parysów: 65,8%Sabnie: 53,1%Legionowo: 29,3%Sienno: 59,8%Olszewo-Borki: 48,7%Troszyn: 63,5%Lipsko: 50,6%Osieck: 57,9%Otwock: 34,5%Somianka: 52,2%Siemiątkowo: 64,0%Radzanowo: 40,6%Myszyniec: 58,2%Lubowidz: 50,8%Andrzejewo: 67,8%Grudusk: 63,9%Zaręby Kościelne: 65,8%Ostrów Mazowiecka: 40,3%Puszcza Mariańska: 43,9%Wiskitki: 43,2%Jakubów: 55,1%Opinogóra Górna: 55,1%Sońsk: 55,5%Pilawa: 54,2%Obryte: 56,9%Świercze: 49,8%Winnica: 54,2%Przytyk: 66,0%Skaryszew: 60,8%Korczew: 56,4%Mirów: 60,9%Jastrząb: 57,7%Płock: 34,6%Mała Wieś: 53,9%Łąck: 44,2%Wyszogród: 47,6%Brwinów: 27,5%Platerów: 53,4%Młynarze: 60,0%Sypniewo: 55,8%Gostynin: 51,1%Milanówek: 27,4%Podkowa Leśna: 23,5%Grójec: 27,0%Wiśniewo: 51,1%Stupsk: 52,2%Nasielsk: 46,0%Mińsk Mazowiecki: 32,4%Gozdowo: 55,0%Bielany: 66,3%Sokołów Podlaski: 55,1%Orońsko: 59,8%Serock: 31,7%Lelis: 53,9%Boguty-Pianki: 72,3%Wiązowna: 34,2%Bieżuń: 57,4%Prażmów: 31,7%Gielniów: 69,2%Gzy: 55,8%Kowala: 52,4%Zakrzew: 56,9%Błonie: 33,0%Brudzeń Duży: 53,3%Mszczonów: 41,0%Słupno: 31,2%Joniec: 43,2%Płońsk: 43,1%Raszyn: 32,7%Sarnaki: 53,7%Halinów: 32,5%Kałuszyn: 53,1%Garbatka-Letnisko: 49,4%Szreńsk: 60,9%Małkinia Górna: 58,6%Rzewnie: 53,5%Sierpc: 39,1%Szczutowo: 53,6%Ceranów: 64,8%Młodzieszyn: 54,3%Rybno: 51,0%Przyłęk: 60,8%Wieliszew: 28,6%Chotcza: 59,3%Kadzidło: 54,1%Zielonka: 32,4%Kołbiel: 52,7%Sobienie-Jeziory: 46,7%Brok: 48,2%Stoczek: 59,5%Ciechanów: 44,8%Ciechanów: 39,2%Wieniawa: 66,0%Zatory: 53,2%Jedlińsk: 57,4%Paprotnia: 64,9%Wiśniew: 61,6%Skórzec: 62,7%Suchożebry: 57,8%Zbuczyn: 62,1%Latowicz: 57,1%Radziejowice: 32,2%Nowy Duninów: 53,2%Raciąż: 62,0%Karniewo: 54,8%Gostynin: 38,6%Grodzisk Mazowiecki: 27,5%Belsk Duży: 40,1%Warka: 42,1%Radzanów: 56,7%Sobolew: 62,4%Trojanów: 66,1%Klwów: 61,0%Miastków Kościelny: 62,8%Kazanów: 60,7%Zwoleń: 49,7%Goworowo: 60,3%Baranowo: 53,3%Łyse: 56,3%Strachówka: 58,1%Marki: 28,7%Kobyłka: 33,0%Tłuszcz: 49,4%Wąsewo: 50,9%Wyszków: 39,8%Konstancin-Jeziorna: 30,3%Bulkowo: 60,0%Czarnia: 65,8%Ostrów Mazowiecka: 55,0%Borkowice: 57,1%Chlewiska: 59,0%Łomianki: 25,4%Radzanów: 62,8%Białobrzegi: 46,7%Promna: 54,9%Stara Błotnica: 65,3%Regimin: 58,3%Pułtusk: 38,4%Iłża: 53,0%Domanice: 64,9%Teresin: 39,9%Gąbin: 50,9%Raciąż: 49,1%Piastów: 30,9%Olszanka: 63,4%Czerwonka: 59,4%Pacyna: 63,3%Żabia Wola: 29,5%Pniewy: 38,9%Grabów nad Pilicą: 58,0%Lipowiec Kościelny: 53,0%Strzegowo: 57,4%Wieczfnia Kościelna: 57,2%Leoncin: 47,2%Rzekuń: 44,8%Łaskarzew: 59,7%Cegłów: 44,7%Borowie: 59,1%Wodynie: 67,6%Szydłowiec: 52,8%Rzeczniów: 65,0%Góra Kalwaria: 35,2%Piaseczno: 22,8%Czerwińsk nad Wisłą: 53,9%Głowaczów: 62,6%Leszno: 31,8%Stare Babice: 26,2%Grębków: 61,4%Wierzbno: 62,9%Stromiec: 62,8%Gołymin-Ośrodek: 58,5%Glinojeck: 52,5%Krasne: 61,5%Pokrzywnica: 48,2%Gózd: 62,0%Kotuń: 53,0%Sochaczew: 38,6%Nadarzyn: 25,3%Siedlce: 39,8%Staroźreby: 53,7%Stara Biała: 41,5%Przasnysz: 40,5%Stara Kornica: 62,5%Maków Mazowiecki: 41,4%Płoniawy-Bramura: 57,6%Baranów: 40,2%Jaktorów: 33,7%Chynów: 39,5%Dębe Wielkie: 39,9%Siennica: 48,0%Pomiechówek: 38,0%Rusinów: 72,8%Mińsk Mazowiecki: 40,8%Garwolin: 49,7%Górzno: 62,3%Łochów: 51,3%Sierpc: 52,4%Rościszewo: 61,5%Repki: 61,3%Jabłonna Lacka: 62,2%Policzna: 55,6%Ciepielów: 57,8%Ząbki: 29,3%Dąbrówka: 55,6%Klembów: 48,7%Wołomin: 39,1%Szulborze Wielkie: 60,8%Rząśnik: 59,1%Długosiodło: 50,1%Zabrodzie: 49,5%Lutocin: 56,5%Bielsk: 49,9%Radzymin: 39,7%Krasnosielc: 51,3%Szydłowo: 53,5%Solec nad Wisłą: 54,6%Izabelin: 31,5%Ożarów Mazowiecki: 28,9%Liw: 54,7%Ojrzeń: 58,4%Pionki: 54,9%Przesmyki: 66,4%Wierzbica: 55,6%Drobin: 51,5%Dzierzążnia: 57,2%Naruszewo: 56,4%Baboszewo: 54,4%Michałowice: 23,9%Szczawin Kośc.: 56,3%Jasieniec: 43,1%Kozienice: 44,4%Dzierzgowo: 66,2%Nowy Dwór Mazowiecki: 29,6%Czosnów: 33,8%Ostrołęka: 40,8%Wilga: 44,3%Przysucha: 57,0%Brańszczyk: 52,7%Mochowo: 53,9%Nowa Sucha: 45,2%Brochów: 47,5%Tczów: 61,3%Jabłonna: 24,7%Poświętne: 59,1%Nur: 66,6%Karczew: 42,2%Żuromin: 39,7%Nieporęt: 30,0%Stary Lubotyń: 66,3%Magnuszew: 55,3%Sochocin: 47,5%Węgrów: 40,2%Łaskarzew: 52,8%Czernice Borowe: 62,9%Krzynowłoga Mała: 64,5%Pionki: 42,4%Mokobody: 64,7%Żyrardów: 31,4%Radom: 39,5%Słubice: 59,1%Płońsk: 34,9%Żoliborz: 19,8%Śródmieście: 23,0%Ursus: 23,7%Bemowo: 20,1%Białołęka: 18,9%Praga-Południe: 22,9%Ochota: 21,3%Praga-Północ: 28,0%Wilanów: 14,8%Włochy: 21,2%Wola: 22,0%Bielany: 24,7%Mokotów: 20,2%Targówek: 27,6%Ursynów: 18,6%Wawer: 26,0%Wesoła: 24,7%Rembertów: 26,0%Chynów
Wynik: PiS (%)
  • < 25
  • 25–40
  • 40–55
  • 55–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

38. percentyl Wynik wyższy niż w 38% gmin, 1546. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 39,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
10 179 mieszkańców +3,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,0% udział w ludności +4,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
4,04 na 1000 mieszkańców +2,82 zmiana 2016–2023 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,8% udział w ludności prod. −1,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
74 na 1000 mieszkańców +17,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 47% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 139 zł na mieszkańca, ceny bieżące +22,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

9 2509 5009 75010 00010 250200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 267Liczba mieszkańców, 2001: 9 257Liczba mieszkańców, 2002: 9 316Liczba mieszkańców, 2003: 9 321Liczba mieszkańców, 2004: 9 393Liczba mieszkańców, 2005: 9 414Liczba mieszkańców, 2006: 9 494Liczba mieszkańców, 2007: 9 543Liczba mieszkańców, 2008: 9 573Liczba mieszkańców, 2009: 9 627Liczba mieszkańców, 2010: 9 634Liczba mieszkańców, 2011: 9 677Liczba mieszkańców, 2012: 9 710Liczba mieszkańców, 2013: 9 752Liczba mieszkańców, 2014: 9 789Liczba mieszkańców, 2015: 9 804Liczba mieszkańców, 2016: 9 818Liczba mieszkańców, 2017: 9 863Liczba mieszkańców, 2018: 9 858Liczba mieszkańców, 2019: 9 846Liczba mieszkańców, 2020: 10 160Liczba mieszkańców, 2021: 10 122Liczba mieszkańców, 2022: 10 150Liczba mieszkańców, 2023: 10 179Liczba mieszkańców, 2024: 10 119Liczba mieszkańców, 2025: 10 13410 134

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,6%PiS, 2005: 21,8%PiS, 2007: 36,3%PiS, 2011: 30,7%PiS, 2015: 40,5%PiS, 2019: 52,3%PiS, 2023: 39,5%39,5%Frekwencja, 2001: 38,4%Frekwencja, 2005: 33,1%Frekwencja, 2007: 48,3%Frekwencja, 2011: 43,4%Frekwencja, 2015: 48,0%Frekwencja, 2019: 60,8%Frekwencja, 2023: 77,0%77,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +3,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 4,0, przyrost −1,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +4,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +3,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 68% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 47% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 22% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 874 zł, wyższe niż w 17% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 18,2 na 1000, wyższe niż w 68% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 185
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 10 179 osób +3,8% 65 7 274 6 424
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,0 % +4,1 p.p. 37 19,1 19,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,4 % +0,8 p.p. 76 18,7 19,6
Ludność w wieku produkcyjnym 58,6 % −4,5 p.p. 45 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,9 % +3,7 p.p. 33 22,4 22,3
Gęstość zaludnienia 75,4 os./km² +3,9% 59 62,1 52,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,48 ‰ −1,58 77 −4,05 −3,42
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 4,04 ‰ +2,82 od 2016 83 −1,67 −1,34
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,8 % −1,5 p.p. 7 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 10,5 na 1000 −10,5 8 23,2 26,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 74 na 1000 +17,0 47 75 71
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 55 na 10 tys. −14,0 22 67 67
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 139 zł +22,4% 25 2 639 2 442 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 264 zł +42,2% 25 1 961 2 237 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 310 na 10 tys. −364,0 33 397 379
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 92,3 % +0,9 p.p. 42 94,2 89,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 45,9 % +4,6 p.p. 41 54,0 38,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,4 na 1000 +1,2 68 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,36 na 1000 +0,12 6 3,90 3,56
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 55 na 1000 −12,0 9 106 105
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 817 na 1000 +35,0 49 820 811
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 18,2 na 1000 68 10,0 7,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 96 na 100 58 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 76,6 na 1000 69 70,0 73,5 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.