Herb: Mirów

Mirów

gmina wiejskapowiat szydłowieckiwoj. mazowieckie TERYT: 1430032

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
3 694
(2025)
Powierzchnia
53,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 60,9%
  • KO 20,4%
  • Konfederacja 8,0%
  • Trzecia Droga 5,7%
  • Nowa Lewica 2,0%
  • Pozostali (3) 2,9%
Frekwencja68,3% +14,0 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+40,5 p.p.
Liczba głosów ważnych1 907 z 2 906 uprawnionych

Mirów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Huszlew: 69,1%Łosice: 52,2%Goszczyn: 57,9%Błędów: 49,3%Szelków: 53,7%Stanisławów: 53,4%Sulejówek: 26,1%Gniewoszów: 60,4%Mława: 37,2%Kosów Lacki: 60,8%Potworów: 65,1%Nowe Miasto nad Pilicą: 57,3%Różan: 46,0%Jedlnia-Letnisko: 49,3%Mogielnica: 56,0%Chorzele: 55,7%Zawidz: 61,2%Sokołów Podlaski: 43,3%Sterdyń: 53,9%Sochaczew: 35,3%Iłów: 52,3%Zakroczym: 41,9%Czerwin: 60,0%Józefów: 27,8%Celestynów: 44,3%Kuczbork-Osada: 45,7%Lesznowola: 21,0%Mrozy: 47,1%Sanniki: 57,7%Sadowne: 60,5%Dobre: 52,3%Przasnysz: 60,1%Jednorożec: 52,5%Miedzna: 60,5%Korytnica: 64,0%Garwolin: 41,3%Żelechów: 61,4%Jastrzębia: 59,4%Wolanów: 60,0%Mordy: 60,3%Siedlce: 47,3%Kampinos: 42,3%Tarczyn: 40,7%Bodzanów: 48,9%Jadów: 51,2%Załuski: 47,7%Pruszków: 27,2%Sieciechów: 55,7%Maciejowice: 65,9%Odrzywół: 76,5%Nowe Miasto: 51,1%Wyśmierzyce: 65,0%Parysów: 65,8%Sabnie: 53,1%Legionowo: 29,3%Sienno: 59,8%Olszewo-Borki: 48,7%Troszyn: 63,5%Lipsko: 50,6%Osieck: 57,9%Otwock: 34,5%Somianka: 52,2%Siemiątkowo: 64,0%Radzanowo: 40,6%Myszyniec: 58,2%Lubowidz: 50,8%Andrzejewo: 67,8%Grudusk: 63,9%Zaręby Kościelne: 65,8%Ostrów Mazowiecka: 40,3%Puszcza Mariańska: 43,9%Wiskitki: 43,2%Jakubów: 55,1%Opinogóra Górna: 55,1%Sońsk: 55,5%Pilawa: 54,2%Obryte: 56,9%Świercze: 49,8%Winnica: 54,2%Przytyk: 66,0%Skaryszew: 60,8%Korczew: 56,4%Mirów: 60,9%Jastrząb: 57,7%Płock: 34,6%Mała Wieś: 53,9%Łąck: 44,2%Wyszogród: 47,6%Brwinów: 27,5%Platerów: 53,4%Młynarze: 60,0%Sypniewo: 55,8%Gostynin: 51,1%Milanówek: 27,4%Podkowa Leśna: 23,5%Grójec: 27,0%Wiśniewo: 51,1%Stupsk: 52,2%Nasielsk: 46,0%Mińsk Mazowiecki: 32,4%Gozdowo: 55,0%Bielany: 66,3%Sokołów Podlaski: 55,1%Orońsko: 59,8%Serock: 31,7%Lelis: 53,9%Boguty-Pianki: 72,3%Wiązowna: 34,2%Bieżuń: 57,4%Prażmów: 31,7%Gielniów: 69,2%Gzy: 55,8%Kowala: 52,4%Zakrzew: 56,9%Błonie: 33,0%Brudzeń Duży: 53,3%Mszczonów: 41,0%Słupno: 31,2%Joniec: 43,2%Płońsk: 43,1%Raszyn: 32,7%Sarnaki: 53,7%Halinów: 32,5%Kałuszyn: 53,1%Garbatka-Letnisko: 49,4%Szreńsk: 60,9%Małkinia Górna: 58,6%Rzewnie: 53,5%Sierpc: 39,1%Szczutowo: 53,6%Ceranów: 64,8%Młodzieszyn: 54,3%Rybno: 51,0%Przyłęk: 60,8%Wieliszew: 28,6%Chotcza: 59,3%Kadzidło: 54,1%Zielonka: 32,4%Kołbiel: 52,7%Sobienie-Jeziory: 46,7%Brok: 48,2%Stoczek: 59,5%Ciechanów: 44,8%Ciechanów: 39,2%Wieniawa: 66,0%Zatory: 53,2%Jedlińsk: 57,4%Paprotnia: 64,9%Wiśniew: 61,6%Skórzec: 62,7%Suchożebry: 57,8%Zbuczyn: 62,1%Latowicz: 57,1%Radziejowice: 32,2%Nowy Duninów: 53,2%Raciąż: 62,0%Karniewo: 54,8%Gostynin: 38,6%Grodzisk Mazowiecki: 27,5%Belsk Duży: 40,1%Warka: 42,1%Radzanów: 56,7%Sobolew: 62,4%Trojanów: 66,1%Klwów: 61,0%Miastków Kościelny: 62,8%Kazanów: 60,7%Zwoleń: 49,7%Goworowo: 60,3%Baranowo: 53,3%Łyse: 56,3%Strachówka: 58,1%Marki: 28,7%Kobyłka: 33,0%Tłuszcz: 49,4%Wąsewo: 50,9%Wyszków: 39,8%Konstancin-Jeziorna: 30,3%Bulkowo: 60,0%Czarnia: 65,8%Ostrów Mazowiecka: 55,0%Borkowice: 57,1%Chlewiska: 59,0%Łomianki: 25,4%Radzanów: 62,8%Białobrzegi: 46,7%Promna: 54,9%Stara Błotnica: 65,3%Regimin: 58,3%Pułtusk: 38,4%Iłża: 53,0%Domanice: 64,9%Teresin: 39,9%Gąbin: 50,9%Raciąż: 49,1%Piastów: 30,9%Olszanka: 63,4%Czerwonka: 59,4%Pacyna: 63,3%Żabia Wola: 29,5%Pniewy: 38,9%Grabów nad Pilicą: 58,0%Lipowiec Kościelny: 53,0%Strzegowo: 57,4%Wieczfnia Kościelna: 57,2%Leoncin: 47,2%Rzekuń: 44,8%Łaskarzew: 59,7%Cegłów: 44,7%Borowie: 59,1%Wodynie: 67,6%Szydłowiec: 52,8%Rzeczniów: 65,0%Góra Kalwaria: 35,2%Piaseczno: 22,8%Czerwińsk nad Wisłą: 53,9%Głowaczów: 62,6%Leszno: 31,8%Stare Babice: 26,2%Grębków: 61,4%Wierzbno: 62,9%Stromiec: 62,8%Gołymin-Ośrodek: 58,5%Glinojeck: 52,5%Krasne: 61,5%Pokrzywnica: 48,2%Gózd: 62,0%Kotuń: 53,0%Sochaczew: 38,6%Nadarzyn: 25,3%Siedlce: 39,8%Staroźreby: 53,7%Stara Biała: 41,5%Przasnysz: 40,5%Stara Kornica: 62,5%Maków Mazowiecki: 41,4%Płoniawy-Bramura: 57,6%Baranów: 40,2%Jaktorów: 33,7%Chynów: 39,5%Dębe Wielkie: 39,9%Siennica: 48,0%Pomiechówek: 38,0%Rusinów: 72,8%Mińsk Mazowiecki: 40,8%Garwolin: 49,7%Górzno: 62,3%Łochów: 51,3%Sierpc: 52,4%Rościszewo: 61,5%Repki: 61,3%Jabłonna Lacka: 62,2%Policzna: 55,6%Ciepielów: 57,8%Ząbki: 29,3%Dąbrówka: 55,6%Klembów: 48,7%Wołomin: 39,1%Szulborze Wielkie: 60,8%Rząśnik: 59,1%Długosiodło: 50,1%Zabrodzie: 49,5%Lutocin: 56,5%Bielsk: 49,9%Radzymin: 39,7%Krasnosielc: 51,3%Szydłowo: 53,5%Solec nad Wisłą: 54,6%Izabelin: 31,5%Ożarów Mazowiecki: 28,9%Liw: 54,7%Ojrzeń: 58,4%Pionki: 54,9%Przesmyki: 66,4%Wierzbica: 55,6%Drobin: 51,5%Dzierzążnia: 57,2%Naruszewo: 56,4%Baboszewo: 54,4%Michałowice: 23,9%Szczawin Kośc.: 56,3%Jasieniec: 43,1%Kozienice: 44,4%Dzierzgowo: 66,2%Nowy Dwór Mazowiecki: 29,6%Czosnów: 33,8%Ostrołęka: 40,8%Wilga: 44,3%Przysucha: 57,0%Brańszczyk: 52,7%Mochowo: 53,9%Nowa Sucha: 45,2%Brochów: 47,5%Tczów: 61,3%Jabłonna: 24,7%Poświętne: 59,1%Nur: 66,6%Karczew: 42,2%Żuromin: 39,7%Nieporęt: 30,0%Stary Lubotyń: 66,3%Magnuszew: 55,3%Sochocin: 47,5%Węgrów: 40,2%Łaskarzew: 52,8%Czernice Borowe: 62,9%Krzynowłoga Mała: 64,5%Pionki: 42,4%Mokobody: 64,7%Żyrardów: 31,4%Radom: 39,5%Słubice: 59,1%Płońsk: 34,9%Żoliborz: 19,8%Śródmieście: 23,0%Ursus: 23,7%Bemowo: 20,1%Białołęka: 18,9%Praga-Południe: 22,9%Ochota: 21,3%Praga-Północ: 28,0%Wilanów: 14,8%Włochy: 21,2%Wola: 22,0%Bielany: 24,7%Mokotów: 20,2%Targówek: 27,6%Ursynów: 18,6%Wawer: 26,0%Wesoła: 24,7%Rembertów: 26,0%Mirów
Wynik: PiS (%)
  • < 25
  • 25–40
  • 40–55
  • 55–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

89. percentyl Wynik wyższy niż w 89% gmin, 283. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 60,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
3 738 mieszkańców −3,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 14% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
13,9% udział w ludności +0,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 4% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,74 na 1000 mieszkańców −6,31 zmiana 2016–2023 więcej niż w 30% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
14,1% udział w ludności prod. −6,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 100% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
77 na 1000 mieszkańców +24,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 181 zł na mieszkańca, ceny bieżące +104,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 5003 7504 0004 2504 5004 750200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 532Liczba mieszkańców, 2001: 4 522Liczba mieszkańców, 2002: 4 522Liczba mieszkańców, 2003: 4 541Liczba mieszkańców, 2004: 3 805Liczba mieszkańców, 2005: 3 811Liczba mieszkańców, 2006: 3 798Liczba mieszkańców, 2007: 3 817Liczba mieszkańców, 2008: 3 813Liczba mieszkańców, 2009: 3 780Liczba mieszkańców, 2010: 3 899Liczba mieszkańców, 2011: 3 894Liczba mieszkańców, 2012: 3 904Liczba mieszkańców, 2013: 3 886Liczba mieszkańców, 2014: 3 876Liczba mieszkańców, 2015: 3 886Liczba mieszkańców, 2016: 3 897Liczba mieszkańców, 2017: 3 885Liczba mieszkańców, 2018: 3 898Liczba mieszkańców, 2019: 3 898Liczba mieszkańców, 2020: 3 784Liczba mieszkańców, 2021: 3 770Liczba mieszkańców, 2022: 3 763Liczba mieszkańców, 2023: 3 738Liczba mieszkańców, 2024: 3 715Liczba mieszkańców, 2025: 3 6943 694

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,1%PiS, 2005: 15,9%PiS, 2007: 59,0%PiS, 2011: 51,5%PiS, 2015: 61,7%PiS, 2019: 78,3%PiS, 2023: 60,9%60,9%Frekwencja, 2001: 38,9%Frekwencja, 2005: 31,6%Frekwencja, 2007: 35,1%Frekwencja, 2011: 34,3%Frekwencja, 2015: 44,7%Frekwencja, 2019: 54,3%Frekwencja, 2023: 68,3%68,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,7, przyrost −1,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 4% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 19% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 53% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 94% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 848 zł, wyższe niż w 15% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 3 738 osób −3,8% 14 7 274 6 424
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 13,9 % +0,8 p.p. 4 19,1 19,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 22,2 % +0,2 p.p. 91 18,7 19,6
Ludność w wieku produkcyjnym 61,1 % −1,4 p.p. 92 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 16,6 % +1,2 p.p. 4 22,4 22,3
Gęstość zaludnienia 70,4 os./km² −4,0% 56 62,1 52,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,87 ‰ −3,42 73 −4,05 −3,42
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,74 ‰ −6,31 od 2016 30 −1,67 −1,34
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 14,1 % −6,6 p.p. 100 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 86,4 na 1000 −43,0 100 23,2 26,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 77 na 1000 +24,0 53 75 71
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 101 na 10 tys. +3,0 94 67 67
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 181 zł +104,5% 0 2 639 2 442 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 651 zł +81,6% 4 1 961 2 237 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 806 na 10 tys. −1 111,0 90 397 379
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 89,4 % +0,9 p.p. 32 94,2 89,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej brak % 54,0 38,0
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,6 na 1000 −0,7 19 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,82 na 1000 +1,73 74 3,90 3,56
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 120 na 1000 −63,0 62 106 105
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 692 na 1000 +135,0 23 820 811
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 7,8
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 86 na 100 26 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 76,5 na 1000 69 70,0 73,5 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina mirow COA.PNG” z Wikimedia Commons, autor: Mateusz Szymkiewicz, licencja: Public domain.