Herb: Łomianki

Łomianki

gmina miejsko-wiejskapowiat warszawski zachodniwoj. mazowieckie TERYT: 1432053

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
32 371
(2025)
Powierzchnia
38,9 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 43,5%
  • PiS 25,4%
  • Trzecia Droga 13,9%
  • Nowa Lewica 8,0%
  • Konfederacja 6,1%
  • Pozostali (2) 3,1%
Frekwencja86,9% +8,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+18,1 p.p.
Liczba głosów ważnych19 079 z 22 126 uprawnionych

Łomianki na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Huszlew: 4,7%Łosice: 13,5%Goszczyn: 8,9%Błędów: 11,2%Szelków: 9,8%Stanisławów: 15,1%Sulejówek: 39,8%Gniewoszów: 11,4%Mława: 30,0%Kosów Lacki: 9,5%Potworów: 7,5%Nowe Miasto nad Pilicą: 11,3%Różan: 17,0%Jedlnia-Letnisko: 19,6%Mogielnica: 13,7%Chorzele: 11,7%Zawidz: 10,0%Sokołów Podlaski: 23,5%Sterdyń: 8,7%Sochaczew: 30,3%Iłów: 11,6%Zakroczym: 26,5%Czerwin: 8,9%Józefów: 37,9%Celestynów: 20,5%Kuczbork-Osada: 13,0%Lesznowola: 41,6%Mrozy: 22,4%Sanniki: 10,1%Sadowne: 13,3%Dobre: 17,2%Przasnysz: 13,5%Jednorożec: 11,1%Miedzna: 11,6%Korytnica: 10,3%Garwolin: 25,1%Żelechów: 10,3%Jastrzębia: 13,7%Wolanów: 11,4%Mordy: 9,9%Siedlce: 16,9%Kampinos: 25,2%Tarczyn: 27,1%Bodzanów: 14,2%Jadów: 18,4%Załuski: 18,1%Pruszków: 38,9%Sieciechów: 16,9%Maciejowice: 8,0%Odrzywół: 6,5%Nowe Miasto: 19,7%Wyśmierzyce: 9,9%Parysów: 6,7%Sabnie: 9,0%Legionowo: 40,6%Sienno: 14,1%Olszewo-Borki: 15,9%Troszyn: 9,4%Lipsko: 17,7%Osieck: 11,8%Otwock: 33,8%Somianka: 12,6%Siemiątkowo: 8,4%Radzanowo: 15,3%Myszyniec: 9,6%Lubowidz: 12,6%Andrzejewo: 6,0%Grudusk: 11,5%Zaręby Kościelne: 7,5%Ostrów Mazowiecka: 25,9%Puszcza Mariańska: 21,4%Wiskitki: 21,7%Jakubów: 14,2%Opinogóra Górna: 12,1%Sońsk: 14,0%Pilawa: 14,1%Obryte: 9,0%Świercze: 14,5%Winnica: 9,1%Przytyk: 8,9%Skaryszew: 12,9%Korczew: 12,2%Mirów: 20,4%Jastrząb: 14,8%Płock: 32,3%Mała Wieś: 10,8%Łąck: 20,7%Wyszogród: 13,5%Brwinów: 38,5%Platerów: 6,8%Młynarze: 8,3%Sypniewo: 7,8%Gostynin: 20,9%Milanówek: 40,1%Podkowa Leśna: 45,5%Grójec: 33,8%Wiśniewo: 15,9%Stupsk: 12,5%Nasielsk: 22,6%Mińsk Mazowiecki: 35,5%Gozdowo: 11,5%Bielany: 6,5%Sokołów Podlaski: 13,6%Orońsko: 13,2%Serock: 35,6%Lelis: 12,8%Boguty-Pianki: 4,1%Wiązowna: 31,0%Bieżuń: 9,6%Prażmów: 34,1%Gielniów: 6,6%Gzy: 7,3%Kowala: 17,1%Zakrzew: 15,9%Błonie: 36,5%Brudzeń Duży: 14,4%Mszczonów: 22,4%Słupno: 29,5%Joniec: 25,8%Płońsk: 20,2%Raszyn: 36,0%Sarnaki: 11,7%Halinów: 32,3%Kałuszyn: 20,5%Garbatka-Letnisko: 20,6%Szreńsk: 9,1%Małkinia Górna: 13,0%Rzewnie: 23,4%Sierpc: 24,0%Szczutowo: 12,1%Ceranów: 7,0%Młodzieszyn: 12,2%Rybno: 10,7%Przyłęk: 8,7%Wieliszew: 38,0%Chotcza: 7,1%Kadzidło: 11,9%Zielonka: 33,6%Kołbiel: 15,2%Sobienie-Jeziory: 16,4%Brok: 19,7%Stoczek: 12,2%Ciechanów: 20,6%Ciechanów: 29,4%Wieniawa: 9,4%Zatory: 13,4%Jedlińsk: 14,4%Paprotnia: 4,2%Wiśniew: 7,9%Skórzec: 8,8%Suchożebry: 9,6%Zbuczyn: 7,0%Latowicz: 12,4%Radziejowice: 29,8%Nowy Duninów: 14,5%Raciąż: 11,2%Karniewo: 9,8%Gostynin: 34,3%Grodzisk Mazowiecki: 36,8%Belsk Duży: 14,6%Warka: 18,2%Radzanów: 12,3%Sobolew: 9,4%Trojanów: 7,5%Klwów: 4,6%Miastków Kościelny: 8,7%Kazanów: 9,9%Zwoleń: 16,0%Goworowo: 10,2%Baranowo: 13,8%Łyse: 10,2%Strachówka: 15,7%Marki: 35,3%Kobyłka: 31,4%Tłuszcz: 19,0%Wąsewo: 6,1%Wyszków: 22,9%Konstancin-Jeziorna: 42,0%Bulkowo: 7,8%Czarnia: 6,4%Ostrów Mazowiecka: 13,8%Borkowice: 10,5%Chlewiska: 15,2%Łomianki: 43,5%Radzanów: 6,6%Białobrzegi: 26,6%Promna: 12,2%Stara Błotnica: 8,9%Regimin: 13,8%Pułtusk: 23,5%Iłża: 15,7%Domanice: 6,9%Teresin: 23,1%Gąbin: 17,6%Raciąż: 28,7%Piastów: 35,8%Olszanka: 5,4%Czerwonka: 9,9%Pacyna: 9,1%Żabia Wola: 33,6%Pniewy: 20,0%Grabów nad Pilicą: 13,8%Lipowiec Kościelny: 15,8%Strzegowo: 13,3%Wieczfnia Kościelna: 10,6%Leoncin: 21,8%Rzekuń: 21,7%Łaskarzew: 11,0%Cegłów: 20,8%Borowie: 9,3%Wodynie: 6,7%Szydłowiec: 19,7%Rzeczniów: 9,2%Góra Kalwaria: 31,6%Piaseczno: 44,3%Czerwińsk nad Wisłą: 13,3%Głowaczów: 10,3%Leszno: 36,3%Stare Babice: 41,6%Grębków: 11,8%Wierzbno: 12,1%Stromiec: 12,5%Gołymin-Ośrodek: 10,4%Glinojeck: 13,8%Krasne: 9,8%Pokrzywnica: 18,4%Gózd: 10,7%Kotuń: 15,8%Sochaczew: 21,1%Nadarzyn: 39,9%Siedlce: 27,4%Staroźreby: 11,2%Stara Biała: 21,0%Przasnysz: 32,7%Stara Kornica: 8,4%Maków Mazowiecki: 22,8%Płoniawy-Bramura: 10,5%Baranów: 22,9%Jaktorów: 33,4%Chynów: 20,5%Dębe Wielkie: 24,2%Siennica: 19,3%Pomiechówek: 29,9%Rusinów: 5,9%Mińsk Mazowiecki: 25,5%Garwolin: 14,8%Górzno: 7,8%Łochów: 15,7%Sierpc: 13,4%Rościszewo: 6,8%Repki: 6,5%Jabłonna Lacka: 8,4%Policzna: 12,2%Ciepielów: 9,1%Ząbki: 35,4%Dąbrówka: 16,3%Klembów: 18,7%Wołomin: 29,0%Szulborze Wielkie: 5,5%Rząśnik: 8,8%Długosiodło: 10,5%Zabrodzie: 18,6%Lutocin: 8,9%Bielsk: 10,9%Radzymin: 26,1%Krasnosielc: 10,7%Szydłowo: 10,4%Solec nad Wisłą: 13,8%Izabelin: 37,0%Ożarów Mazowiecki: 37,3%Liw: 16,6%Ojrzeń: 12,5%Pionki: 16,2%Przesmyki: 5,6%Wierzbica: 15,5%Drobin: 11,4%Dzierzążnia: 10,3%Naruszewo: 12,3%Baboszewo: 16,0%Michałowice: 43,4%Szczawin Kośc.: 12,4%Jasieniec: 14,8%Kozienice: 25,1%Dzierzgowo: 8,7%Nowy Dwór Mazowiecki: 38,6%Czosnów: 32,4%Ostrołęka: 25,4%Wilga: 19,1%Przysucha: 16,2%Brańszczyk: 10,4%Mochowo: 9,4%Nowa Sucha: 15,4%Brochów: 17,3%Tczów: 7,0%Jabłonna: 42,3%Poświętne: 12,2%Nur: 9,4%Karczew: 26,1%Żuromin: 17,0%Nieporęt: 37,6%Stary Lubotyń: 5,1%Magnuszew: 14,3%Sochocin: 14,9%Węgrów: 28,4%Łaskarzew: 20,3%Czernice Borowe: 9,3%Krzynowłoga Mała: 6,5%Pionki: 29,0%Mokobody: 8,3%Żyrardów: 35,1%Radom: 31,1%Słubice: 9,7%Płońsk: 32,3%Żoliborz: 43,2%Śródmieście: 41,7%Ursus: 39,0%Bemowo: 44,4%Białołęka: 43,4%Praga-Południe: 41,5%Ochota: 41,5%Praga-Północ: 36,2%Wilanów: 52,0%Włochy: 40,4%Wola: 41,0%Bielany: 41,1%Mokotów: 43,9%Targówek: 38,8%Ursynów: 46,3%Wawer: 40,3%Wesoła: 40,9%Rembertów: 39,7%Łomianki
Wynik: KO (%)
  • < 10
  • 10–20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

98. percentyl Wynik wyższy niż w 98% gmin, 59. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 43,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
31 887 mieszkańców +24,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,1% udział w ludności +2,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 26% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
14,87 na 1000 mieszkańców +0,90 zmiana 2016–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,8% udział w ludności prod. −1,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
160 na 1000 mieszkańców +14,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 069 zł na mieszkańca, ceny bieżące +20,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 88% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

15 00020 00025 00030 00035 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 19 200Liczba mieszkańców, 2001: 19 668Liczba mieszkańców, 2002: 20 102Liczba mieszkańców, 2003: 20 639Liczba mieszkańców, 2004: 21 259Liczba mieszkańców, 2005: 21 773Liczba mieszkańców, 2006: 22 155Liczba mieszkańców, 2007: 22 826Liczba mieszkańców, 2008: 23 155Liczba mieszkańców, 2009: 23 496Liczba mieszkańców, 2010: 23 794Liczba mieszkańców, 2011: 24 231Liczba mieszkańców, 2012: 24 651Liczba mieszkańców, 2013: 25 013Liczba mieszkańców, 2014: 25 237Liczba mieszkańców, 2015: 25 543Liczba mieszkańców, 2016: 25 920Liczba mieszkańców, 2017: 26 229Liczba mieszkańców, 2018: 26 723Liczba mieszkańców, 2019: 27 203Liczba mieszkańców, 2020: 30 462Liczba mieszkańców, 2021: 30 939Liczba mieszkańców, 2022: 31 417Liczba mieszkańców, 2023: 31 887Liczba mieszkańców, 2024: 32 199Liczba mieszkańców, 2025: 32 37132 371

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023KO, 2019: 38,0%KO, 2023: 43,5%43,5%Frekwencja, 2001: 49,6%Frekwencja, 2005: 54,7%Frekwencja, 2007: 71,9%Frekwencja, 2011: 68,9%Frekwencja, 2015: 68,6%Frekwencja, 2019: 78,3%Frekwencja, 2023: 86,9%86,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +17,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 14,9, przyrost −1,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 26% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +14,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +17,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 830 zł, wyższe niż w 14% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 4,0 na 1000, wyższe niż w 20% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 126
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 31 887 osób +24,8% 93 7 274 6 424
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,1 % +2,9 p.p. 26 19,1 19,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 21,9 % +1,0 p.p. 89 18,7 19,6
Ludność w wieku produkcyjnym 58,1 % −3,1 p.p. 33 58,8 58,0
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,0 % +2,1 p.p. 23 22,4 22,3
Gęstość zaludnienia 820,6 os./km² +24,7% 92 62,1 52,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,08 ‰ −2,89 80 −4,05 −3,42
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 14,87 ‰ +0,90 od 2016 96 −1,67 −1,34
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,8 % −1,3 p.p. 7 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 10,4 na 1000 −8,6 8 23,2 26,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 160 na 1000 +14,0 99 75 71
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 130 na 10 tys. −10,0 99 67 67
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 069 zł +20,5% 88 2 639 2 442 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 640 zł −19,2% 4 1 961 2 237 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 71 na 10 tys. −157,0 0 397 379
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 64,5 % +18,9 p.p. 8 94,2 89,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 61,0 % +18,6 p.p. 58 54,0 38,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 9,1 na 1000 −1,2 92 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,80 na 1000 +0,92 74 3,90 3,56
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 141 na 1000 −38,0 75 106 105
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 918 na 1000 −59,0 72 820 811
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 4,0 na 1000 −1,5 20 10,0 7,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 99 na 100 66 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 95,3 na 1000 97 70,0 73,5 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 13,3 na 1000 66 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Łomianki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.