Herb: Krapkowice

Krapkowice

gmina miejsko-wiejskapowiat krapkowickiwoj. opolskie TERYT: 1605023

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
21 216
(2025)
Powierzchnia
97,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Krapkowice głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PO
  • KO
  • PiS
  • Mniejszość Niemiecka
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 32,1%Frekwencja, 2005: 29,0%Frekwencja, 2007: 42,9%Frekwencja, 2011: 38,5%Frekwencja, 2015: 41,2%Frekwencja, 2019: 49,7%Frekwencja, 2023: 63,2%63,2%PO, 2001: 11,0%PO, 2005: 32,2%PO, 2007: 55,4%PO, 2011: 50,4%PO, 2015: 28,1%28,1%KO, 2019: 28,2%KO, 2023: 32,9%32,9%PiS, 2001: 4,1%PiS, 2005: 17,5%PiS, 2007: 15,8%PiS, 2011: 13,3%PiS, 2015: 20,4%PiS, 2019: 30,1%PiS, 2023: 25,1%25,1%Mniejszość Niemiecka, 2001: 22,7%Mniejszość Niemiecka, 2005: 20,9%Mniejszość Niemiecka, 2007: 14,5%Mniejszość Niemiecka, 2011: 16,0%Mniejszość Niemiecka, 2015: 16,3%Mniejszość Niemiecka, 2019: 17,4%Mniejszość Niemiecka, 2023: 10,9%10,9%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

203040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 32,1%Frekwencja, 2005: 29,0%Frekwencja, 2007: 42,9%Frekwencja, 2011: 38,5%Frekwencja, 2015: 41,2%Frekwencja, 2019: 49,7%Frekwencja, 2023: 63,2%63,2%

Liczba ludności (osób)

20 00022 00024 00026 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 25 596Liczba ludności, 2001: 25 421Liczba ludności, 2002: 25 251Liczba ludności, 2003: 25 003Liczba ludności, 2004: 24 817Liczba ludności, 2005: 24 725Liczba ludności, 2006: 24 562Liczba ludności, 2007: 24 333Liczba ludności, 2008: 24 232Liczba ludności, 2009: 24 188Liczba ludności, 2010: 23 739Liczba ludności, 2011: 23 688Liczba ludności, 2012: 23 549Liczba ludności, 2013: 23 326Liczba ludności, 2014: 23 252Liczba ludności, 2015: 23 148Liczba ludności, 2016: 22 988Liczba ludności, 2017: 22 866Liczba ludności, 2018: 22 728Liczba ludności, 2019: 22 568Liczba ludności, 2020: 22 072Liczba ludności, 2021: 21 817Liczba ludności, 2022: 21 680Liczba ludności, 2023: 21 519Liczba ludności, 2024: 21 365Liczba ludności, 2025: 21 21621 216

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 32,1% SLD-UP 40,7% +17,9 p.p. 25 421 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 29,0% −3,1 p.p. PO 32,2% +11,3 p.p. 24 725 osób −2,7% Podsumowanie →
Sejm 2007 42,9% +13,9 p.p. PO 55,4% +39,6 p.p. 24 333 osób −1,6% Podsumowanie →
Sejm 2011 38,5% −4,3 p.p. PO 50,4% +34,4 p.p. 23 688 osób −2,7% Podsumowanie →
Sejm 2015 41,2% +2,6 p.p. PO 28,1% +7,7 p.p. 23 148 osób −2,3% Podsumowanie →
Sejm 2019 49,7% +8,5 p.p. PiS 30,1% +1,9 p.p. 22 568 osób −2,5% Podsumowanie →
Sejm 2023 63,2% +13,5 p.p. KO 32,9% +7,8 p.p. 21 519 osób −4,6% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 63,2%, 10 457 głosów ważnych
  1. KO 32,9%
  2. PiS 25,1%
  3. Trzecia Droga 14,6%
  4. Mniejszość Niemiecka 10,9%
  5. Nowa Lewica 6,8%
  6. Konfederacja 6,2%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy 1,8%
  8. Polska Jest Jedna 1,7%
Sejm 2019 frekwencja 49,7%, 8 789 głosów ważnych
  1. PiS 30,1%
  2. KO 28,2%
  3. Mniejszość Niemiecka 17,4%
  4. SLD 11,0%
  5. PSL 7,5%
  6. Konfederacja 5,8%
Sejm 2015 frekwencja 41,2%, 7 563 głosów ważnych
  1. PO 28,1%
  2. PiS 20,4%
  3. Mniejszość Niemiecka 16,3%
  4. Kukiz'15 11,5%
  5. Nowoczesna 7,5%
  6. KORWiN 4,9%
  7. Zjednoczona Lewica 4,5%
  8. Razem 3,7%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 38,5%, 7 087 głosów ważnych
  1. PO 50,4%
  2. Mniejszość Niemiecka 16,0%
  3. PiS 13,3%
  4. Ruch Palikota 9,9%
  5. SLD 5,2%
  6. PJN 2,2%
  7. PSL 2,1%
  8. Prawica 0,5%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 42,9%, 8 167 głosów ważnych
  1. PO 55,4%
  2. PiS 15,8%
  3. Mniejszość Niemiecka 14,5%
  4. LiD 9,0%
  5. PSL 2,6%
  6. LPR 1,2%
  7. PPP 0,9%
  8. Samoobrona 0,6%
Sejm 2005 frekwencja 29,0%, 5 483 głosów ważnych
  1. PO 32,2%
  2. Mniejszość Niemiecka 20,9%
  3. PiS 17,5%
  4. SLD 8,3%
  5. Samoobrona 5,9%
  6. LPR 5,0%
  7. PD 3,7%
  8. SDPL 2,0%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 32,1%, 6 071 głosów ważnych
  1. SLD-UP 40,7%
  2. Mniejszość Niemiecka 22,7%
  3. PO 11,0%
  4. Samoobrona 6,5%
  5. PiS 4,1%
  6. AWSP 4,0%
  7. UW 4,0%
  8. LPR 3,8%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL Krapkowice COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.