Herb: Krapkowice

Krapkowice

gmina miejsko-wiejskapowiat krapkowickiwoj. opolskie TERYT: 1605023

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
21 216
(2025)
Powierzchnia
97,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2011

  • PO 50,4%
  • Mniejszość Niemiecka 16,0%
  • PiS 13,3%
  • Ruch Palikota 9,9%
  • SLD 5,2%
  • Pozostali (4) 5,2%
Frekwencja38,5% −4,3 p.p. względem 2007
Zwycięzca w gminiePO przewaga nad drugim miejscem+34,4 p.p.
Liczba głosów ważnych7 087 z 19 368 uprawnionych

Krapkowice na tle regionu Wynik: PO (Sejm 2011)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

96. percentyl Wynik wyższy niż w 96% gmin, 112. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PO: 50,4%, porównanie z 2 496 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2011)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
23 688 mieszkańców −4,2% zmiana 2005–2011 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,1% udział w ludności +1,7 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 63% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,02 na 1000 mieszkańców +1,65 zmiana 2005–2011 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
6,3% udział w ludności prod. −1,7 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
66 na 1000 mieszkańców +4,0 zmiana 2005–2011 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 345 zł na mieszkańca, ceny bieżące +53,9% zmiana 2005–2011 więcej niż w 71% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

20 00022 00024 00026 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 25 596Liczba mieszkańców, 2001: 25 421Liczba mieszkańców, 2002: 25 251Liczba mieszkańców, 2003: 25 003Liczba mieszkańców, 2004: 24 817Liczba mieszkańców, 2005: 24 725Liczba mieszkańców, 2006: 24 562Liczba mieszkańców, 2007: 24 333Liczba mieszkańców, 2008: 24 232Liczba mieszkańców, 2009: 24 188Liczba mieszkańców, 2010: 23 739Liczba mieszkańców, 2011: 23 688Liczba mieszkańców, 2012: 23 549Liczba mieszkańców, 2013: 23 326Liczba mieszkańców, 2014: 23 252Liczba mieszkańców, 2015: 23 148Liczba mieszkańców, 2016: 22 988Liczba mieszkańców, 2017: 22 866Liczba mieszkańców, 2018: 22 728Liczba mieszkańców, 2019: 22 568Liczba mieszkańców, 2020: 22 072Liczba mieszkańców, 2021: 21 817Liczba mieszkańców, 2022: 21 680Liczba mieszkańców, 2023: 21 519Liczba mieszkańców, 2024: 21 365Liczba mieszkańców, 2025: 21 21621 216

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PO, 2001: 11,0%PO, 2005: 32,2%PO, 2007: 55,4%PO, 2011: 50,4%PO, 2015: 28,1%28,1%Frekwencja, 2001: 32,1%Frekwencja, 2005: 29,0%Frekwencja, 2007: 42,9%Frekwencja, 2011: 38,5%Frekwencja, 2015: 41,2%Frekwencja, 2019: 49,7%Frekwencja, 2023: 63,2%63,2%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2011, zmiany od wyborów Sejm 2007)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,7%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,0, przyrost −0,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 63% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,7%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 72% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 38% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 360 zł, wyższe niż w 10% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 5,9 na 1000, wyższe niż w 36% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 140
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2011, zmiana od 2005)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 23 688 osób −4,2% 89 7 524 9 284
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,1 % +1,7 p.p. 63 13,2 14,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,3 % −3,1 p.p. 5 20,2 17,0
Ludność w wieku produkcyjnym 65,8 % −0,2 p.p. 88 63,6 65,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,9 % +3,3 p.p. 72 16,2 17,3
Gęstość zaludnienia 243,4 os./km² −4,1% 86 63,8 72,7
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,13 ‰ −0,57 45 0,25 −1,09
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,02 ‰ +1,65 41 −1,19 −2,33
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 6,3 % −1,7 p.p. 20 8,9 6,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 41,5 na 1000 −11,1 24 56,2 42,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 66 na 1000 +4,0 72 52 59
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 58 na 10 tys. 38 65 59
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 345 zł +53,9% 71 1 042 1 102 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 207 zł −12,0% 8 625 515 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 635 na 10 tys. 20 1 025 630
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,1 % +0,2 p.p. 95 86,0 94,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 71,6 % +4,3 p.p. 84 38,6 47,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,5 na 1000 −0,4 5 2,0 1,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,41 na 1000 +1,03 46 2,49 2,69
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 212 na 1000 −4,0 90 133 129
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 870 na 1000 +258,0 96 578 755
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 5,9 na 1000 +2,0 36 8,9 5,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Krapkowice COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.