Herb: Knurów

Knurów

gmina miejskapowiat gliwickiwoj. śląskie TERYT: 2405011

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
34 919
(2025)
Powierzchnia
33,9 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Knurów głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • KO
  • SLD
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 43,4%Frekwencja, 2005: 38,8%Frekwencja, 2007: 54,2%Frekwencja, 2011: 47,4%Frekwencja, 2015: 51,5%Frekwencja, 2019: 62,7%Frekwencja, 2023: 75,0%75,0%PiS, 2001: 8,8%PiS, 2005: 31,6%PiS, 2007: 37,7%PiS, 2011: 26,0%PiS, 2015: 35,6%PiS, 2019: 44,7%PiS, 2023: 35,4%35,4%PO, 2001: 14,5%PO, 2005: 29,0%PO, 2007: 41,6%PO, 2011: 43,7%PO, 2015: 24,3%24,3%KO, 2019: 27,4%KO, 2023: 32,4%32,4%SLD, 2005: 13,1%SLD, 2011: 8,2%SLD, 2019: 10,9%10,9%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

304050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 43,4%Frekwencja, 2005: 38,8%Frekwencja, 2007: 54,2%Frekwencja, 2011: 47,4%Frekwencja, 2015: 51,5%Frekwencja, 2019: 62,7%Frekwencja, 2023: 75,0%75,0%

Liczba ludności (osób)

34 00036 00038 00040 00042 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 40 907Liczba ludności, 2001: 40 687Liczba ludności, 2002: 40 420Liczba ludności, 2003: 40 177Liczba ludności, 2004: 40 023Liczba ludności, 2005: 39 844Liczba ludności, 2006: 39 760Liczba ludności, 2007: 39 449Liczba ludności, 2008: 39 283Liczba ludności, 2009: 39 207Liczba ludności, 2010: 39 625Liczba ludności, 2011: 39 540Liczba ludności, 2012: 39 320Liczba ludności, 2013: 39 090Liczba ludności, 2014: 38 859Liczba ludności, 2015: 38 741Liczba ludności, 2016: 38 652Liczba ludności, 2017: 38 594Liczba ludności, 2018: 38 402Liczba ludności, 2019: 38 112Liczba ludności, 2020: 36 556Liczba ludności, 2021: 36 261Liczba ludności, 2022: 35 899Liczba ludności, 2023: 35 619Liczba ludności, 2024: 35 298Liczba ludności, 2025: 34 91934 919

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 43,4% SLD-UP 50,3% +35,9 p.p. 40 687 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 38,8% −4,6 p.p. PiS 31,6% +2,7 p.p. 39 844 osób −2,1% Podsumowanie →
Sejm 2007 54,2% +15,4 p.p. PO 41,6% +3,9 p.p. 39 449 osób −1,0% Podsumowanie →
Sejm 2011 47,4% −6,8 p.p. PO 43,7% +17,6 p.p. 39 540 osób +0,2% Podsumowanie →
Sejm 2015 51,5% +4,1 p.p. PiS 35,6% +11,2 p.p. 38 741 osób −2,0% Podsumowanie →
Sejm 2019 62,7% +11,1 p.p. PiS 44,7% +17,3 p.p. 38 112 osób −1,6% Podsumowanie →
Sejm 2023 75,0% +12,3 p.p. PiS 35,4% +3,0 p.p. 35 619 osób −6,5% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 75,0%, 19 942 głosów ważnych
  1. PiS 35,4%
  2. KO 32,4%
  3. Trzecia Droga 11,9%
  4. Nowa Lewica 8,7%
  5. Konfederacja 7,3%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,3%
  7. Polska Jest Jedna 2,1%
Sejm 2019 frekwencja 62,7%, 17 720 głosów ważnych
  1. PiS 44,7%
  2. KO 27,4%
  3. SLD 10,9%
  4. Konfederacja 9,6%
  5. PSL 5,4%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 1,9%
Sejm 2015 frekwencja 51,5%, 15 140 głosów ważnych
  1. PiS 35,6%
  2. PO 24,3%
  3. Kukiz'15 14,3%
  4. Zjednoczona Lewica 7,1%
  5. Nowoczesna 6,9%
  6. Razem 4,7%
  7. KORWiN 4,7%
  8. PSL 1,9%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 47,4%, 13 996 głosów ważnych
  1. PO 43,7%
  2. PiS 26,0%
  3. Ruch Palikota 10,8%
  4. PSL 8,3%
  5. SLD 8,2%
  6. PJN 2,3%
  7. PPP – Sierpień 80 0,7%
Sejm 2007 frekwencja 54,2%, 16 886 głosów ważnych
  1. PO 41,6%
  2. PiS 37,7%
  3. LiD 13,4%
  4. PSL 4,4%
  5. PPP 1,1%
  6. LPR 1,0%
  7. Samoobrona 0,9%
Sejm 2005 frekwencja 38,8%, 11 961 głosów ważnych
  1. PiS 31,6%
  2. PO 29,0%
  3. SLD 13,1%
  4. Samoobrona 9,3%
  5. LPR 5,0%
  6. PSL 3,2%
  7. SDPL 3,0%
  8. PJKM 1,6%
  9. i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 43,4%, 13 278 głosów ważnych
  1. SLD-UP 50,3%
  2. PO 14,5%
  3. PiS 8,8%
  4. Samoobrona 7,9%
  5. AWSP 6,9%
  6. LPR 4,7%
  7. UW 3,0%
  8. PSL 2,3%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL powiat gliwicki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.