Herb: Małogoszcz

Małogoszcz

gmina miejsko-wiejskapowiat jędrzejowskiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2602033

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
10 894
(2025)
Powierzchnia
146,0 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 61,2%
  • KO 11,2%
  • Trzecia Droga 10,5%
  • Konfederacja 8,2%
  • Nowa Lewica 4,6%
  • Pozostali (4) 4,4%
Frekwencja71,7% +13,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+50,0 p.p.
Liczba głosów ważnych6 182 z 8 783 uprawnionych

Małogoszcz na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Małogoszcz
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

89. percentyl Wynik wyższy niż w 89% gmin, 269. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 61,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
11 046 mieszkańców −5,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 68% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,4% udział w ludności +5,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,87 na 1000 mieszkańców −1,26 zmiana 2016–2023 więcej niż w 19% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,1% udział w ludności prod. −4,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
76 na 1000 mieszkańców +16,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 733 zł na mieszkańca, ceny bieżące +69,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

10 75011 00011 25011 50011 75012 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 11 717Liczba mieszkańców, 2001: 11 769Liczba mieszkańców, 2002: 11 746Liczba mieszkańców, 2003: 11 733Liczba mieszkańców, 2004: 11 776Liczba mieszkańców, 2005: 11 779Liczba mieszkańców, 2006: 11 765Liczba mieszkańców, 2007: 11 770Liczba mieszkańców, 2008: 11 725Liczba mieszkańców, 2009: 11 735Liczba mieszkańców, 2010: 11 821Liczba mieszkańców, 2011: 11 829Liczba mieszkańców, 2012: 11 788Liczba mieszkańców, 2013: 11 749Liczba mieszkańców, 2014: 11 698Liczba mieszkańców, 2015: 11 670Liczba mieszkańców, 2016: 11 675Liczba mieszkańców, 2017: 11 626Liczba mieszkańców, 2018: 11 621Liczba mieszkańców, 2019: 11 536Liczba mieszkańców, 2020: 11 261Liczba mieszkańców, 2021: 11 178Liczba mieszkańców, 2022: 11 112Liczba mieszkańców, 2023: 11 046Liczba mieszkańców, 2024: 10 954Liczba mieszkańców, 2025: 10 89410 894

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,9%PiS, 2005: 20,2%PiS, 2007: 53,3%PiS, 2011: 44,1%PiS, 2015: 58,8%PiS, 2019: 72,2%PiS, 2023: 61,2%61,2%Frekwencja, 2001: 42,2%Frekwencja, 2005: 33,5%Frekwencja, 2007: 44,8%Frekwencja, 2011: 42,8%Frekwencja, 2015: 45,5%Frekwencja, 2019: 58,2%Frekwencja, 2023: 71,7%71,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,9, przyrost −2,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 54% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 45% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 50% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 30% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 830 zł, wyższe niż w 14% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 30,6 na 1000, wyższe niż w 80% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 338
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 11 046 osób −5,3% 68 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,4 % +5,1 p.p. 54 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,7 % −0,8 p.p. 50 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 58,8 % −3,8 p.p. 48 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,5 % +4,6 p.p. 51 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 75,6 os./km² −5,4% 59 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,89 ‰ −0,31 63 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,87 ‰ −1,26 od 2016 19 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,1 % −4,7 p.p. 51 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 23,9 na 1000 −31,2 52 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 76 na 1000 +16,0 50 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 59 na 10 tys. +6,0 30 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 733 zł +69,1% 54 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 021 zł +403,6% 15 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 604 na 10 tys. −799,0 77 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 94,6 % +0,4 p.p. 52 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 38,9 % −0,9 p.p. 33 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,9 na 1000 +0,5 45 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,63 na 1000 +0,66 10 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 113 na 1000 −36,0 55 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 824 na 1000 +74,0 51 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 30,6 na 1000 +4,6 80 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 97 na 100 60 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 70,3 na 1000 51 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 14,6 na 1000 67 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Małogoszcz COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.