Herb: Samborzec

Samborzec

gmina wiejskapowiat sandomierskiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2609072

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
7 877
(2025)
Powierzchnia
85,2 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 50,8%
  • Trzecia Droga 24,0%
  • KO 10,9%
  • Konfederacja 7,1%
  • Nowa Lewica 4,0%
  • Pozostali (4) 3,1%
Frekwencja67,9% +14,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+26,8 p.p.
Liczba głosów ważnych4 385 z 6 581 uprawnionych

Samborzec na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Samborzec
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

65. percentyl Wynik wyższy niż w 65% gmin, 873. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 50,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
8 047 mieszkańców −6,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,2% udział w ludności +5,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,32 na 1000 mieszkańców −2,33 zmiana 2016–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,8% udział w ludności prod. −1,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
69 na 1000 mieszkańców +20,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 444 zł na mieszkańca, ceny bieżące +79,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 3% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 5008 0008 5009 0009 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 9 117Liczba mieszkańców, 2001: 9 083Liczba mieszkańców, 2002: 9 087Liczba mieszkańców, 2003: 9 073Liczba mieszkańców, 2004: 8 987Liczba mieszkańców, 2005: 8 991Liczba mieszkańców, 2006: 9 007Liczba mieszkańców, 2007: 8 923Liczba mieszkańców, 2008: 8 888Liczba mieszkańców, 2009: 8 849Liczba mieszkańców, 2010: 8 833Liczba mieszkańców, 2011: 8 762Liczba mieszkańców, 2012: 8 733Liczba mieszkańców, 2013: 8 657Liczba mieszkańców, 2014: 8 634Liczba mieszkańców, 2015: 8 596Liczba mieszkańców, 2016: 8 575Liczba mieszkańców, 2017: 8 559Liczba mieszkańców, 2018: 8 523Liczba mieszkańców, 2019: 8 420Liczba mieszkańców, 2020: 8 243Liczba mieszkańców, 2021: 8 197Liczba mieszkańców, 2022: 8 146Liczba mieszkańców, 2023: 8 047Liczba mieszkańców, 2024: 7 986Liczba mieszkańców, 2025: 7 8777 877

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,1%PiS, 2005: 18,1%PiS, 2007: 42,4%PiS, 2011: 36,0%PiS, 2015: 46,1%PiS, 2019: 57,8%PiS, 2023: 50,8%50,8%Frekwencja, 2001: 46,5%Frekwencja, 2005: 36,7%Frekwencja, 2007: 43,7%Frekwencja, 2011: 39,0%Frekwencja, 2015: 42,6%Frekwencja, 2019: 53,3%Frekwencja, 2023: 67,9%67,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,3, przyrost −7,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 89% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,3 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 37% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 210 zł, wyższe niż w 39% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 1,2 na 1000, wyższe niż w 2% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 10
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 8 047 osób −6,4% 55 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,2 % +5,2 p.p. 89 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,5 % −0,3 p.p. 17 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 57,3 % −4,1 p.p. 20 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 26,2 % +4,4 p.p. 85 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 94,4 os./km² −6,3% 67 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,03 ‰ −0,50 18 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,32 ‰ −2,33 od 2016 25 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,8 % −1,0 p.p. 46 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,9 na 1000 −7,6 46 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 69 na 1000 +20,0 37 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 64 na 10 tys. +22,0 41 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 444 zł +79,9% 3 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 142 zł +228,4% 56 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 949 na 10 tys. −1 267,0 94 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 88,9 % +1,3 p.p. 31 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 23,9 % +5,6 p.p. 15 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,5 na 1000 +1,2 37 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,47 na 1000 +1,10 67 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 73 na 1000 −12,0 21 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 940 na 1000 +143,0 76 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 1,2 na 1000 2 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 107 na 100 84 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 55,3 na 1000 11 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 8,1 na 1000 64 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Samborzec COA.png” z Wikimedia Commons, autor: NN, licencja: Public domain.