Herb: Ostrowiec Świętokrzyski

Ostrowiec Świętokrzyski

gmina miejskapowiat ostrowieckiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2607011

DepopulacyjnaStarzejąca się jak to liczymy

Liczba mieszkańców
60 246
(2025)
Powierzchnia
46,4 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 39,2%
  • KO 28,2%
  • Trzecia Droga 14,6%
  • Nowa Lewica 8,7%
  • Konfederacja 5,5%
  • Pozostali (4) 3,7%
Frekwencja68,4% +12,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+10,9 p.p.
Liczba głosów ważnych33 040 z 49 148 uprawnionych

Ostrowiec Świętokrzyski na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Michałów: 57,5%Pińczów: 47,2%Słupia (Jędrzejowska): 59,1%Sędziszów: 53,0%Nagłowice: 57,9%Bieliny: 62,7%Mniów: 60,6%Końskie: 44,9%Stąporków: 49,3%Ożarów: 49,0%Wilczyce: 49,9%Osiek: 71,9%Waśniów: 62,8%Złota: 53,1%Sandomierz: 35,4%Samborzec: 50,8%Kluczewsko: 66,5%Wiślica: 57,5%Pacanów: 58,8%Piekoszów: 52,9%Busko-Zdrój: 43,2%Chmielnik: 54,6%Górno: 53,6%Fałków: 66,4%Skarżysko-Kamienna: 37,1%Bodzechów: 45,6%Rytwiany: 55,9%Krasocin: 60,2%Kielce: 32,6%Morawica: 41,6%Stopnica: 55,8%Jędrzejów: 46,7%Imielno: 60,7%Łopuszno: 62,1%Małogoszcz: 61,2%Tuczępy: 60,2%Solec-Zdrój: 51,4%Opatów: 51,1%Miedziana Góra: 41,1%Masłów: 39,7%Mirzec: 56,7%Skarżysko Kościelne: 46,2%Suchedniów: 37,7%Działoszyce: 58,1%Łagów: 67,5%Szydłów: 58,7%Nowy Korczyn: 54,3%Iwaniska: 67,4%Oksa: 60,8%Gnojno: 65,9%Skalbmierz: 62,3%Daleszyce: 49,1%Raków: 60,3%Strawczyn: 54,8%Ruda Maleniecka: 56,3%Zagnańsk: 45,3%Łoniów: 56,3%Obrazów: 50,5%Tarłów: 61,9%Wąchock: 46,2%Wojciechowice: 49,8%Starachowice: 38,3%Bałtów: 43,6%Radków: 55,3%Secemin: 56,6%Nowa Słupia: 57,6%Słupia Konecka: 60,9%Bogoria: 60,0%Sobków: 57,3%Gowarczów: 57,1%Lipnik: 61,4%Ćmielów: 47,2%Brody: 52,4%Pawłów: 61,7%Kunów: 49,5%Moskorzew: 61,0%Bejsce: 54,5%Chęciny: 48,3%Bodzentyn: 54,4%Baćkowice: 65,0%Staszów: 49,8%Pierzchnica: 57,9%Kije: 57,0%Wodzisław: 55,2%Kazimierza Wielka: 49,6%Smyków: 60,2%Ostrowiec Świętokrzyski: 39,2%Sadowie: 59,3%Łączna: 54,3%Bliżyn: 46,6%Opatowiec: 49,9%Oleśnica: 53,6%Czarnocin: 58,5%Połaniec: 53,9%Koprzywnica: 58,5%Dwikozy: 44,4%Zawichost: 53,0%Włoszczowa: 52,6%Radoszyce: 62,7%Łubnice: 63,6%Klimontów: 56,6%Nowiny: 38,2%Ostrowiec Świętokrzyski
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

37. percentyl Wynik wyższy niż w 37% gmin, 1560. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 39,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
62 093 mieszkańców −12,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 98% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
27,4% udział w ludności +8,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,77 na 1000 mieszkańców −1,90 zmiana 2016–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
5,8% udział w ludności prod. −3,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
97 na 1000 mieszkańców +12,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 999 zł na mieszkańca, ceny bieżące +87,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

60 00065 00070 00075 00080 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 76 429Liczba mieszkańców, 2001: 75 888Liczba mieszkańców, 2002: 75 262Liczba mieszkańców, 2003: 74 913Liczba mieszkańców, 2004: 74 498Liczba mieszkańców, 2005: 74 211Liczba mieszkańców, 2006: 73 663Liczba mieszkańców, 2007: 73 111Liczba mieszkańców, 2008: 72 823Liczba mieszkańców, 2009: 72 455Liczba mieszkańców, 2010: 73 847Liczba mieszkańców, 2011: 73 300Liczba mieszkańców, 2012: 72 871Liczba mieszkańców, 2013: 72 277Liczba mieszkańców, 2014: 71 728Liczba mieszkańców, 2015: 70 677Liczba mieszkańców, 2016: 70 554Liczba mieszkańców, 2017: 69 852Liczba mieszkańców, 2018: 69 051Liczba mieszkańców, 2019: 68 338Liczba mieszkańców, 2020: 65 066Liczba mieszkańców, 2021: 63 932Liczba mieszkańców, 2022: 62 980Liczba mieszkańców, 2023: 62 093Liczba mieszkańców, 2024: 61 188Liczba mieszkańców, 2025: 60 24660 246

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,7%PiS, 2005: 23,9%PiS, 2007: 32,5%PiS, 2011: 26,3%PiS, 2015: 35,1%PiS, 2019: 45,0%PiS, 2023: 39,2%39,2%Frekwencja, 2001: 45,0%Frekwencja, 2005: 35,4%Frekwencja, 2007: 46,4%Frekwencja, 2011: 43,4%Frekwencja, 2015: 44,8%Frekwencja, 2019: 55,8%Frekwencja, 2023: 68,4%68,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −9,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,8, przyrost −10,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się tak

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +4,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −9,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 6% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 82% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 28% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 059 zł, wyższe niż w 29% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 7,9 na 1000, wyższe niż w 40% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 488
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 62 093 osób −12,1% 98 7 274 6 973
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 27,4 % +8,9 p.p. 99 19,1 22,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 14,2 % −0,4 p.p. 2 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 54,0 % −7,9 p.p. 1 58,8 58,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 31,8 % +8,4 p.p. 99 22,4 25,4
Gęstość zaludnienia 1 337,3 os./km² −12,1% 96 62,1 59,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −10,82 ‰ −5,99 3 −4,05 −6,49
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,77 ‰ −1,90 od 2016 20 −1,67 −2,60
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,8 % −3,5 p.p. 75 4,0 4,6
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 31,5 na 1000 −26,2 71 23,2 26,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 97 na 1000 +12,0 82 75 66
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 58 na 10 tys. −6,0 28 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 999 zł +87,5% 65 2 639 2 150 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 302 zł +612,4% 26 1 961 1 920 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 196 na 10 tys. −371,0 12 397 510
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,8 % +0,0 p.p. 79 94,2 91,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 89,8 % +0,0 p.p. 89 54,0 44,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,9 na 1000 0,0 6 3,1 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,03 na 1000 +1,27 54 3,90 4,26
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 90 na 1000 −28,0 35 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 116 na 1000 +255,0 93 820 812
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 7,9 na 1000 −0,6 40 10,0 13,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 82 na 100 18 93 90 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 60,1 na 1000 20 70,0 62,3 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 73,2 na 1000 89 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat ostrowiecki COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.5.