Herb: Końskie

Końskie

gmina miejsko-wiejskapowiat koneckiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2605033

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
31 732
(2025)
Powierzchnia
250,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Końskie głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • KO
  • SLD
  • Samoobrona
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 43,7%Frekwencja, 2005: 40,2%Frekwencja, 2007: 53,1%Frekwencja, 2011: 45,5%Frekwencja, 2015: 48,4%Frekwencja, 2019: 59,6%Frekwencja, 2023: 72,6%72,6%PiS, 2001: 6,1%PiS, 2005: 30,8%PiS, 2007: 38,6%PiS, 2011: 32,9%PiS, 2015: 45,3%PiS, 2019: 54,2%PiS, 2023: 44,9%44,9%PO, 2001: 9,0%PO, 2005: 17,5%PO, 2007: 34,0%PO, 2011: 29,0%PO, 2015: 18,5%18,5%KO, 2019: 16,4%KO, 2023: 22,5%22,5%SLD, 2005: 16,4%SLD, 2011: 14,0%SLD, 2019: 16,1%16,1%Samoobrona, 2001: 10,7%Samoobrona, 2005: 15,8%Samoobrona, 2007: 1,1%Samoobrona, 2015: 0,0%0,0%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

4050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 43,7%Frekwencja, 2005: 40,2%Frekwencja, 2007: 53,1%Frekwencja, 2011: 45,5%Frekwencja, 2015: 48,4%Frekwencja, 2019: 59,6%Frekwencja, 2023: 72,6%72,6%

Liczba ludności (osób)

30 00032 00034 00036 00038 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 36 932Liczba ludności, 2001: 36 941Liczba ludności, 2002: 36 771Liczba ludności, 2003: 36 632Liczba ludności, 2004: 36 547Liczba ludności, 2005: 36 490Liczba ludności, 2006: 36 291Liczba ludności, 2007: 36 417Liczba ludności, 2008: 36 348Liczba ludności, 2009: 36 208Liczba ludności, 2010: 37 109Liczba ludności, 2011: 36 923Liczba ludności, 2012: 36 727Liczba ludności, 2013: 36 450Liczba ludności, 2014: 36 276Liczba ludności, 2015: 36 048Liczba ludności, 2016: 35 917Liczba ludności, 2017: 35 665Liczba ludności, 2018: 35 422Liczba ludności, 2019: 35 112Liczba ludności, 2020: 33 618Liczba ludności, 2021: 33 204Liczba ludności, 2022: 32 817Liczba ludności, 2023: 32 461Liczba ludności, 2024: 32 117Liczba ludności, 2025: 31 73231 732

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 43,7% SLD-UP 52,2% +41,5 p.p. 36 941 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 40,2% −3,5 p.p. PiS 30,8% +13,3 p.p. 36 490 osób −1,2% Podsumowanie →
Sejm 2007 53,1% +12,9 p.p. PiS 38,6% +4,5 p.p. 36 417 osób −0,2% Podsumowanie →
Sejm 2011 45,5% −7,6 p.p. PiS 32,9% +3,9 p.p. 36 923 osób +1,4% Podsumowanie →
Sejm 2015 48,4% +2,9 p.p. PiS 45,3% +26,8 p.p. 36 048 osób −2,4% Podsumowanie →
Sejm 2019 59,6% +11,2 p.p. PiS 54,2% +37,8 p.p. 35 112 osób −2,6% Podsumowanie →
Sejm 2023 72,6% +13,0 p.p. PiS 44,9% +22,4 p.p. 32 461 osób −7,6% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 72,6%, 19 371 głosów ważnych
  1. PiS 44,9%
  2. KO 22,5%
  3. Trzecia Droga 11,7%
  4. Nowa Lewica 11,6%
  5. Konfederacja 5,7%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 1,8%
  7. Polska Jest Jedna 1,5%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,2%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2019 frekwencja 59,6%, 16 963 głosów ważnych
  1. PiS 54,2%
  2. KO 16,4%
  3. SLD 16,1%
  4. PSL 6,1%
  5. Konfederacja 5,6%
  6. Skuteczni 1,0%
  7. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,6%
Sejm 2015 frekwencja 48,4%, 14 100 głosów ważnych
  1. PiS 45,3%
  2. PO 18,5%
  3. Zjednoczona Lewica 10,5%
  4. Kukiz'15 8,3%
  5. PSL 5,0%
  6. Nowoczesna 4,8%
  7. KORWiN 3,8%
  8. Razem 2,5%
  9. i 4 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 45,5%, 13 289 głosów ważnych
  1. PiS 32,9%
  2. PO 29,0%
  3. SLD 14,0%
  4. PSL 12,0%
  5. Ruch Palikota 7,2%
  6. PJN 2,2%
  7. Nowa Prawica 1,4%
  8. PPP – Sierpień 80 0,8%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 53,1%, 15 918 głosów ważnych
  1. PiS 38,6%
  2. PO 34,0%
  3. LiD 16,7%
  4. PSL 6,6%
  5. PPP 1,1%
  6. Samoobrona 1,1%
  7. LPR 1,1%
  8. Partia Kobiet 0,8%
Sejm 2005 frekwencja 40,2%, 11 884 głosów ważnych
  1. PiS 30,8%
  2. PO 17,5%
  3. SLD 16,4%
  4. Samoobrona 15,8%
  5. LPR 6,3%
  6. PSL 4,6%
  7. SDPL 2,9%
  8. PJKM 1,8%
  9. i 8 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 43,7%, 12 667 głosów ważnych
  1. SLD-UP 52,2%
  2. Samoobrona 10,7%
  3. PO 9,0%
  4. LPR 8,2%
  5. PiS 6,1%
  6. PSL 5,2%
  7. AWSP 4,5%
  8. UW 2,7%
  9. i 2 kolejnych

Herb: plik „POL Konskie COA PioM.svg” z Wikimedia Commons, autor: Piotr Jaworski, PioM, licencja: Public domain.