Herb: Końskie

Końskie

gmina miejsko-wiejskapowiat koneckiwoj. świętokrzyskie TERYT: 2605033

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
31 732
(2025)
Powierzchnia
250,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2007

  • PiS 38,6%
  • PO 34,0%
  • LiD 16,7%
  • PSL 6,6%
  • PPP 1,1%
  • Pozostali (3) 3,0%
Frekwencja53,1% +12,9 p.p. względem 2005
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+4,5 p.p.
Liczba głosów ważnych15 918 z 30 769 uprawnionych

Końskie na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2007)

Ożarów: 26,6%Tarłów: 32,0%Zawichost: 31,1%Fałków: 52,7%Gowarczów: 51,1%Końskie: 38,6%Ruda Maleniecka: 45,6%Słupia (Konecka): 49,3%Kluczewsko: 52,1%Krasocin: 56,2%Nowy Korczyn: 39,9%Pacanów: 35,8%Sędziszów: 40,6%Wodzisław: 32,4%Bejsce: 30,8%Kazimierza Wielka: 32,4%Opatowiec: 23,8%Skalbmierz: 30,5%Działoszyce: 22,0%Łubnice: 44,8%Stąporków: 40,3%Bałtów: 21,3%Bodzechów: 34,7%Kunów: 37,1%Skarżysko-Kamienna: 36,4%Bliżyn: 45,8%Skarżysko Kościelne: 41,4%Brody: 51,3%Mirzec: 46,8%Sandomierz: 31,9%Dwikozy: 32,5%Łoniów: 47,3%Samborzec: 42,4%Osiek: 57,3%Połaniec: 52,2%Słupia (Jędrzejowska): 33,0%Moskorzew: 28,1%Radków: 27,0%Secemin: 38,4%Busko-Zdrój: 33,8%Gnojno: 39,0%Solec-Zdrój: 24,2%Stopnica: 36,4%Tuczępy: 46,7%Wiślica: 33,3%Imielno: 35,5%Jędrzejów: 37,8%Małogoszcz: 53,3%Nagłowice: 35,6%Oksa: 29,7%Sobków: 42,6%Czarnocin: 16,4%Bieliny: 60,9%Bodzentyn: 43,5%Chęciny: 45,2%Chmielnik: 48,3%Górno: 57,4%Łagów: 44,7%Łopuszno: 52,6%Masłów: 43,5%Miedziana Góra: 43,9%Mniów: 60,4%Morawica: 39,1%Nowa Słupia: 44,3%Piekoszów: 52,4%Pierzchnica: 51,7%Raków: 43,7%Sitkówka-Nowiny: 40,8%Strawczyn: 51,0%Zagnańsk: 44,0%Radoszyce: 62,5%Smyków: 78,9%Baćkowice: 48,9%Iwaniska: 47,0%Daleszyce: 54,4%Lipnik: 35,0%Opatów: 28,6%Sadowie: 36,8%Wojciechowice: 17,9%Ostrowiec Świętokrzyski: 32,5%Ćmielów: 28,2%Waśniów: 43,6%Kije: 44,5%Michałów: 34,1%Pińczów: 33,0%Złota: 21,5%Klimontów: 44,5%Obrazów: 39,3%Wilczyce: 23,9%Łączna: 53,2%Suchedniów: 41,0%Starachowice: 34,1%Pawłów: 53,9%Wąchock: 46,3%Bogoria: 29,3%Oleśnica: 51,1%Rytwiany: 46,9%Staszów: 39,2%Szydłów: 43,1%Włoszczowa: 53,7%Kielce: 35,1%Koprzywnica: 52,3%Końskie
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

61. percentyl Wynik wyższy niż w 61% gmin, 973. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 38,6%, porównanie z 2 495 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2007)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
36 417 mieszkańców −1,4% zmiana 2001–2007 więcej niż w 94% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
13,8% udział w ludności więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,70 na 1000 mieszkańców +0,44 zmiana 2001–2007 więcej niż w 48% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
13,8% udział w ludności prod. więcej niż w 88% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
81 na 1000 mieszkańców 0,0 zmiana 2002–2007 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 026 zł na mieszkańca, ceny bieżące +68,8% zmiana 2002–2007 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

30 00032 00034 00036 00038 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 36 932Liczba mieszkańców, 2001: 36 941Liczba mieszkańców, 2002: 36 771Liczba mieszkańców, 2003: 36 632Liczba mieszkańców, 2004: 36 547Liczba mieszkańców, 2005: 36 490Liczba mieszkańców, 2006: 36 291Liczba mieszkańców, 2007: 36 417Liczba mieszkańców, 2008: 36 348Liczba mieszkańców, 2009: 36 208Liczba mieszkańców, 2010: 37 109Liczba mieszkańców, 2011: 36 923Liczba mieszkańców, 2012: 36 727Liczba mieszkańców, 2013: 36 450Liczba mieszkańców, 2014: 36 276Liczba mieszkańców, 2015: 36 048Liczba mieszkańców, 2016: 35 917Liczba mieszkańców, 2017: 35 665Liczba mieszkańców, 2018: 35 422Liczba mieszkańców, 2019: 35 112Liczba mieszkańców, 2020: 33 618Liczba mieszkańców, 2021: 33 204Liczba mieszkańców, 2022: 32 817Liczba mieszkańców, 2023: 32 461Liczba mieszkańców, 2024: 32 117Liczba mieszkańców, 2025: 31 73231 732

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,1%PiS, 2005: 30,8%PiS, 2007: 38,6%PiS, 2011: 32,9%PiS, 2015: 45,3%PiS, 2019: 54,2%PiS, 2023: 44,9%44,9%Frekwencja, 2001: 43,7%Frekwencja, 2005: 40,2%Frekwencja, 2007: 53,1%Frekwencja, 2011: 45,5%Frekwencja, 2015: 48,4%Frekwencja, 2019: 59,6%Frekwencja, 2023: 72,6%72,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2007, zmiany od wyborów Sejm 2005)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,7, przyrost −1,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 62% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 87% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminnie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 330 zł, wyższe niż w 50% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 37,7 na 1000, wyższe niż w 82% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 1 371
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2007, zmiana od 2001)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 36 417 osób −1,4% 94 7 361 7 665
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 13,8 % 57 13,2 16,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,1 % −3,1 p.p. od 2002 14 21,8 20,4
Ludność w wieku produkcyjnym 64,2 % +2,3 p.p. 69 62,7 60,6
Ludność w wieku poprodukcyjnym 16,8 % +1,7 p.p. od 2002 66 15,4 18,6
Gęstość zaludnienia 145,6 os./km² −1,0% od 2002 79 63,0 67,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,95 ‰ −1,36 35 0,46 −2,22
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,70 ‰ +0,44 48 −1,44 −1,63
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 13,8 % 88 8,4 9,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 88,6 na 1000 89 52,1 61,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 81 na 1000 0,0 od 2002 87 51 44
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców brak na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 026 zł +68,8% od 2002 72 757 512 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 431 zł +72,1% 68 316 249 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców brak na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 81,4 % +1,8 p.p. od 2002 41 84,9 80,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 45,7 % +1,1 p.p. od 2002 67 31,8 22,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,5 na 1000 +0,1 od 2002 62 1,9 1,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 1,92 na 1000 41 2,09 2,05
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 188 na 1000 −33,0 od 2002 75 145 125
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 425 na 1000 65 319 228
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 37,6 na 1000 −10,4 82 8,7 8,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Konskie COA PioM.svg” z Wikimedia Commons, autor: Piotr Jaworski, PioM, licencja: Public domain.