Herb: Przedecz

Przedecz

gmina miejsko-wiejskapowiat kolskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3009113

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
3 798
(2025)
Powierzchnia
76,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 55,0%
  • KO 14,1%
  • Trzecia Droga 11,4%
  • Konfederacja 10,0%
  • Nowa Lewica 6,5%
  • Pozostali (3) 3,1%
Frekwencja67,2% +17,1 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+40,9 p.p.
Liczba głosów ważnych2 052 z 3 141 uprawnionych

Przedecz na tle regionu Frekwencja (Sejm 2023)

Dolsk: 70,4%Śmigiel: 72,0%Krzywiń: 74,0%Margonin: 76,5%Drawsko: 70,7%Połajewo: 73,3%Rydzyna: 76,6%Czajków: 76,5%Piła: 75,8%Wysoka: 66,7%Kleszczewo: 87,3%Obrzycko: 71,3%Skoki: 74,5%Krajenka: 70,5%Sompolno: 69,5%Dąbie: 69,6%Stawiszyn: 70,8%Trzcinica: 72,2%Kłodawa: 67,1%Kazimierz Biskupi: 74,2%Nowe Miasto nad Wartą: 70,2%Swarzędz: 83,5%Ujście: 71,1%Koźmin Wielkopolski: 69,0%Pakosław: 75,9%Miasteczko Krajeńskie: 67,7%Bojanowo: 67,8%Czempiń: 75,6%Krzemieniewo: 70,0%Chodzież: 74,5%Rogoźno: 72,7%Sieraków: 69,4%Chrzypsko Wielkie: 69,0%Ostrów Wielkopolski: 76,8%Białośliwie: 72,1%Wągrowiec: 76,0%Tuliszków: 69,9%Jastrowie: 64,6%Kołaczkowo: 71,9%Kamieniec: 71,0%Rychwał: 71,7%Ślesin: 71,1%Leszno: 77,8%Kłecko: 73,9%Kościelec: 73,1%Przedecz: 67,2%Koło: 72,6%Olszówka: 64,5%Witkowo: 75,0%Poniec: 67,5%Zbąszyń: 76,7%Tarnowo Podgórne: 86,6%Budzyń: 70,8%Lipka: 63,5%Jutrosin: 70,3%Miejska Górka: 73,0%Brodnica: 71,7%Osieczna: 73,9%Wijewo: 75,3%Szamocin: 69,2%Krzyż Wielkopolski: 67,1%Odolanów: 72,6%Miedzichowo: 73,5%Doruchów: 70,8%Sośnie: 67,0%Pleszew: 72,1%Zaniemyśl: 77,5%Dominowo: 73,1%Damasławek: 71,6%Wapno: 67,7%Września: 77,3%Siedlec: 73,9%Przemęt: 72,4%Rzgów: 69,9%Ceków-Kolonia: 70,1%Godziesze Wielkie: 73,7%Lisków: 67,9%Gniezno: 79,1%Grzegorzew: 70,6%Niechanowo: 77,3%Grodzisk Wielkopolski: 73,6%Lwówek: 69,8%Czarnków: 69,5%Konin: 75,2%Poznań: 82,9%Łobżenica: 65,5%Wilczyn: 68,5%Chodzież: 76,1%Kwilcz: 68,5%Międzychód: 73,5%Przygodzice: 74,5%Raszków: 72,7%Gizałki: 69,6%Wyrzysk: 66,3%Pobiedziska: 80,0%Pyzdry: 69,5%Mieleszyn: 70,4%Borek Wielkopolski: 67,6%Brzeziny: 72,5%Wierzbinek: 65,1%Szczytniki: 73,0%Baranów: 76,2%Pępowo: 73,7%Krobia: 68,0%Piaski: 70,2%Rychtal: 68,7%Osiek Mały: 71,3%Babiak: 66,5%Golina: 71,6%Opalenica: 75,9%Dobrzyca: 70,3%Krzykosy: 73,6%Suchy Las: 88,1%Rozdrażew: 72,0%Zduny: 69,1%Mieścisko: 71,0%Lipno: 77,3%Oborniki: 77,6%Kuślin: 71,1%Ryczywół: 70,1%Święciechowa: 74,8%Kobyla Góra: 72,0%Duszniki: 77,2%Ostroróg: 73,4%Kaźmierz: 77,4%Śrem: 76,1%Strzałkowo: 73,0%Kawęczyn: 71,4%Gołańcz: 67,6%Nekla: 76,9%Kiszkowo: 73,7%Mycielin: 69,2%Łęka Opatowska: 73,0%Żerków: 71,1%Pogorzela: 65,7%Grodziec: 68,7%Gołuchów: 73,3%Środa Wielkopolska: 77,5%Skulsk: 64,2%Trzcianka: 72,2%Kobylin: 68,9%Złotów: 67,0%Zakrzewo: 69,7%Szydłowo: 74,2%Ostrzeszów: 72,6%Czermin: 73,1%Dopiewo: 88,3%Kostrzyn: 77,3%Puszczykowo: 84,2%Rokietnica: 86,3%Zagórów: 65,9%Szamotuły: 77,4%Orchowo: 69,2%Turek: 74,3%Przykona: 71,5%Powidz: 79,9%Tarnówka: 70,5%Złotów: 70,8%Miłosław: 72,5%Wolsztyn: 76,6%Krzymów: 72,9%Chodów: 63,8%Czerniejewo: 74,8%Łubowo: 77,5%Trzemeszno: 68,3%Koło: 72,8%Okonek: 63,1%Nowy Tomyśl: 76,6%Czarnków: 74,7%Chocz: 69,3%Jaraczewo: 72,6%Jarocin: 73,6%Kościan: 79,4%Kościan: 74,5%Kramsk: 72,4%Stare Miasto: 76,7%Koźminek: 68,8%Wągrowiec: 70,7%Kaczory: 75,8%Rawicz: 74,4%Włoszakowice: 73,4%Wieleń: 66,8%Ostrów Wielkopolski: 74,3%Kraszewice: 71,2%Mikstat: 72,9%Stęszew: 76,4%Luboń: 84,2%Wronki: 76,6%Buk: 77,5%Obrzycko: 83,1%Ostrowite: 69,9%Słupca: 69,7%Turek: 74,3%Słupca: 74,4%Brudzew: 71,8%Książ Wielkopolski: 66,9%Lądek: 70,2%Kotlin: 70,0%Gniezno: 75,5%Kleczew: 72,3%Perzów: 70,3%Kępno: 74,8%Granowo: 73,9%Rakoniewice: 70,8%Kalisz: 76,5%Sulmierzyce: 72,4%Mosina: 82,1%Lubasz: 74,9%Sieroszewice: 70,4%Grabów nad Prosną: 71,8%Pniewy: 73,8%Murowana Goślina: 78,9%Czerwonak: 82,9%Komorniki: 86,5%Kórnik: 85,4%Malanów: 68,2%Dobra: 70,8%Władysławów: 74,8%Gostyń: 73,5%Blizanów: 69,9%Żelazków: 74,3%Bralin: 74,6%Wielichowo: 71,4%Opatówek: 76,7%Nowe Skalmierzyce: 73,2%Krotoszyn: 74,0%Przedecz
Frekwencja (%)
  • < 65
  • 65–70
  • 70–75
  • 75–80
  • 80–85
  • 85 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

31. percentyl Frekwencja wyższa niż w 31% gmin, 1733. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Frekwencja: 67,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
3 916 mieszkańców −8,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 16% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,1% udział w ludności +5,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−3,83 na 1000 mieszkańców +2,55 zmiana 2016–2023 więcej niż w 29% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,4% udział w ludności prod. −6,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
56 na 1000 mieszkańców +13,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 13% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 554 zł na mieszkańca, ceny bieżące +43,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 6003 8004 0004 2004 4004 600200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 4 467Liczba mieszkańców, 2001: 4 429Liczba mieszkańców, 2002: 4 390Liczba mieszkańców, 2003: 4 372Liczba mieszkańców, 2004: 4 327Liczba mieszkańców, 2005: 4 344Liczba mieszkańców, 2006: 4 279Liczba mieszkańców, 2007: 4 297Liczba mieszkańców, 2008: 4 254Liczba mieszkańców, 2009: 4 225Liczba mieszkańców, 2010: 4 340Liczba mieszkańców, 2011: 4 339Liczba mieszkańców, 2012: 4 325Liczba mieszkańców, 2013: 4 314Liczba mieszkańców, 2014: 4 292Liczba mieszkańców, 2015: 4 262Liczba mieszkańców, 2016: 4 236Liczba mieszkańców, 2017: 4 193Liczba mieszkańców, 2018: 4 150Liczba mieszkańców, 2019: 4 120Liczba mieszkańców, 2020: 3 985Liczba mieszkańców, 2021: 3 961Liczba mieszkańców, 2022: 3 935Liczba mieszkańców, 2023: 3 916Liczba mieszkańców, 2024: 3 842Liczba mieszkańców, 2025: 3 7983 798

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,8%PiS, 2005: 12,0%PiS, 2007: 33,1%PiS, 2011: 30,1%PiS, 2015: 44,9%PiS, 2019: 60,8%PiS, 2023: 55,0%55,0%Frekwencja, 2001: 46,3%Frekwencja, 2005: 36,5%Frekwencja, 2007: 38,9%Frekwencja, 2011: 36,4%Frekwencja, 2015: 36,3%Frekwencja, 2019: 50,1%Frekwencja, 2023: 67,2%67,2%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −5,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −3,8, przyrost −1,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 74% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −3,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −5,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 23% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 2% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 437 zł, wyższe niż w 53% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 3 916 osób −8,1% 16 7 274 8 301
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,1 % +5,4 p.p. 74 19,1 17,3
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,1 % −0,6 p.p. 40 18,7 20,3
Ludność w wieku produkcyjnym 57,2 % −5,3 p.p. 19 58,8 59,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,8 % +6,0 p.p. 75 22,4 20,6
Gęstość zaludnienia 51,2 os./km² −8,1% 40 62,1 67,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −1,02 ‰ +1,09 81 −4,05 −1,95
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −3,83 ‰ +2,55 od 2016 29 −1,67 −1,48
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,4 % −6,6 p.p. 18 4,0 2,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,8 na 1000 −42,8 18 23,2 13,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 56 na 1000 +13,0 13 75 86
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 36 na 10 tys. −11,0 2 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 554 zł +43,8% 5 2 639 2 772 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 150 zł +192,6% 20 1 961 1 633 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 368 na 10 tys. −594,0 44 397 338
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 87,5 % +0,2 p.p. 27 94,2 97,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 33,5 % −1,5 p.p. 26 54,0 61,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,8 na 1000 +0,4 23 3,1 4,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,04 na 1000 +0,16 2 3,90 3,96
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 79 na 1000 −18,0 26 106 112
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 613 na 1000 +156,0 11 820 854
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,5
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 85 na 100 23 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 68,7 na 1000 46 70,0 77,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Przedecz COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.