Herb: Rawicz

Rawicz

gmina miejsko-wiejskapowiat rawickiwoj. wielkopolskie TERYT: 3022053

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
29 689
(2025)
Powierzchnia
134,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dane GUS z roku 2019, czyli z roku wyborów: Sejm 2019. Zmiana liczona od 2011 r.

Społeczeństwo (GUS, 2019)

Organizacje społeczne
3,40 na 1000 mieszkańców +1,15 zmiana 2011–2019 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Czytelnicy bibliotek
216 na 1000 mieszkańców −26,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wychowanie przedszkolne
914 na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat +211,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 79% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Młode roczniki szkolne
brak danychGUS nie podaje wartości za 2019
Uczniowie 7–13 lat
brak danychGUS nie podaje wartości za 2019
Szkoły ponadpodstawowe
brak danychGUS nie podaje wartości za 2019
Pomoc społeczna
325 beneficjentów na 10 tys. −337,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wodociąg
97,1% mieszkańców korzysta z sieci +0,2 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 68% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Kanalizacja
73,3% mieszkańców korzysta z sieci +6,0 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 73% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
12345200020052010201520202025Rawicz, 2005: 2,01Rawicz, 2006: 2,11Rawicz, 2007: 2,13Rawicz, 2008: 2,19Rawicz, 2009: 2,21Rawicz, 2010: 2,18Rawicz, 2011: 2,25Rawicz, 2012: 2,28Rawicz, 2013: 2,45Rawicz, 2014: 2,52Rawicz, 2015: 2,62Rawicz, 2016: 2,81Rawicz, 2017: 2,94Rawicz, 2018: 3,19Rawicz, 2019: 3,40Rawicz, 2020: 3,30Rawicz, 2021: 3,45Rawicz, 2022: 3,56Rawicz, 2023: 3,84Rawicz, 2024: 4,09Rawicz, 2025: 4,184,18

W 2019 r.: 3,40 na 1000, więcej niż w 54% gmin. Mediana gmin w Polsce: 3,30, w województwie: 3,41. Zestaw z wynikiem wyborów →

Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
100150200250300200020052010201520202025Rawicz, 2002: 269Rawicz, 2003: 265Rawicz, 2004: 255Rawicz, 2005: 249Rawicz, 2006: 281Rawicz, 2007: 267Rawicz, 2008: 267Rawicz, 2009: 259Rawicz, 2010: 257Rawicz, 2011: 242Rawicz, 2012: 245Rawicz, 2013: 251Rawicz, 2014: 249Rawicz, 2015: 244Rawicz, 2016: 242Rawicz, 2017: 240Rawicz, 2018: 220Rawicz, 2019: 216Rawicz, 2020: 169Rawicz, 2021: 160Rawicz, 2022: 147Rawicz, 2023: 144Rawicz, 2024: 151Rawicz, 2025: 150150

W 2019 r.: 216 na 1000, więcej niż w 93% gmin. Mediana gmin w Polsce: 118, w województwie: 126. Zestaw z wynikiem wyborów →

Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat (na 1000)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
2004006008001 0001 200200020052010201520202025Rawicz, 2003: 380Rawicz, 2004: 411Rawicz, 2005: 426Rawicz, 2006: 448Rawicz, 2007: 496Rawicz, 2008: 528Rawicz, 2009: 616Rawicz, 2010: 639Rawicz, 2011: 703Rawicz, 2012: 710Rawicz, 2013: 734Rawicz, 2014: 835Rawicz, 2015: 887Rawicz, 2016: 834Rawicz, 2017: 931Rawicz, 2018: 932Rawicz, 2019: 914Rawicz, 2020: 864Rawicz, 2021: 890Rawicz, 2022: 954Rawicz, 2023: 998Rawicz, 2024: 1 0291 029

W 2019 r.: 914 na 1000, więcej niż w 79% gmin. Mediana gmin w Polsce: 778, w województwie: 827. Zestaw z wynikiem wyborów →

Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat (na 100)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
7080901001102022202320242025Rawicz, 2022: 79Rawicz, 2023: 90Rawicz, 2024: 97Rawicz, 2025: 102102

Dla tej gminy nie ma wartości za 2019 r. Dane MEN na poziomie gmin obejmują lata szkolne od 2022/23.

Co to jest. Liczba uczniów szkół podstawowych w wieku 7–8 lat przypadająca na 100 uczniów w wieku 12–13 lat w szkołach tej samej gminy.

Jak czytać. Wartość poniżej 100 oznacza, że do szkół wchodzą roczniki mniej liczne niż te, które je kończą: dzieci ubywa. Powyżej 100: przybywa. To zapowiedź zmian, które statystyki ludności pokażą dopiero za kilka lat. W małych gminach, gdzie w roczniku jest kilkanaścioro dzieci, wskaźnik mocno się waha, więc pojedynczy rok mówi niewiele.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
65707580852022202320242025Rawicz, 2022: 83,0Rawicz, 2023: 82,0Rawicz, 2024: 81,4Rawicz, 2025: 83,883,8

Dla tej gminy nie ma wartości za 2019 r. Dane MEN na poziomie gmin obejmują lata szkolne od 2022/23.

Co to jest. Uczniowie szkół podstawowych w wieku 7–13 lat w szkołach na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. Pokazuje, jak dużą część mieszkańców stanowią dzieci w wieku szkolnym: wysoka wartość oznacza gminę młodszą, z wieloma rodzinami z dziećmi. Uczniowie są liczeni tam, gdzie stoi szkoła, a nie tam, gdzie mieszkają, więc gmina, z której dzieci dojeżdżają do szkół w sąsiednim mieście, ma wartość zaniżoną. Liczymy roczniki 7–13 lat, bo tylko one przez cały okres były w szkołach podstawowych niezależnie od reformy obniżającej wiek szkolny.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
0204060802022202320242025Rawicz, 2022: 59,9Rawicz, 2023: 64,5Rawicz, 2024: 55,3Rawicz, 2025: 54,354,3

Dla tej gminy nie ma wartości za 2019 r. Dane MEN na poziomie gmin obejmują lata szkolne od 2022/23.

Co to jest. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych I stopnia (bez szkół dla dorosłych) działających na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. To miara roli gminy jako lokalnego ośrodka edukacji, a nie wykształcenia czy zamożności mieszkańców. Wysoka wartość mają miasta, do których dojeżdża młodzież z okolicy; zero oznacza, że w gminie nie ma szkoły ponadpodstawowej, a nie że nie mieszka w niej młodzież. W roku szkolnym 2023/24 liczba uczniów w całym kraju skokowo wzrosła, bo do szkół średnich przeszło półtora rocznika po reformie wieku szkolnego.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców (na 10 tys.)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
02505007501 0001 250200020052010201520202025Rawicz, 2009: 833Rawicz, 2010: 675Rawicz, 2011: 662Rawicz, 2012: 660Rawicz, 2013: 688Rawicz, 2014: 616Rawicz, 2015: 535Rawicz, 2016: 487Rawicz, 2017: 452Rawicz, 2018: 375Rawicz, 2019: 325Rawicz, 2020: 239Rawicz, 2021: 198Rawicz, 2022: 181Rawicz, 2023: 197Rawicz, 2024: 177177

W 2019 r.: 325 na 10 tys., więcej niż w 17% gmin. Mediana gmin w Polsce: 553, w województwie: 443. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej (%)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
80859095100200020052010201520202025Rawicz, 2002: 96,9Rawicz, 2003: 96,9Rawicz, 2004: 96,9Rawicz, 2005: 97,0Rawicz, 2006: 97,0Rawicz, 2007: 97,0Rawicz, 2008: 97,0Rawicz, 2009: 97,0Rawicz, 2010: 97,0Rawicz, 2011: 97,0Rawicz, 2012: 97,0Rawicz, 2013: 97,0Rawicz, 2014: 97,1Rawicz, 2015: 97,2Rawicz, 2016: 97,2Rawicz, 2017: 97,2Rawicz, 2018: 97,2Rawicz, 2019: 97,1Rawicz, 2020: 97,2Rawicz, 2021: 97,2Rawicz, 2022: 97,2Rawicz, 2023: 97,2Rawicz, 2024: 97,9Rawicz, 2025: 97,997,9

W 2019 r.: 97,1%, więcej niż w 68% gmin. Mediana gmin w Polsce: 93,8, w województwie: 97,2. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej (%)

  • Rawicz
  • Mediana gmin, woj. wielkopolskie
  • Mediana gmin, Polska
20406080100200020052010201520202025Rawicz, 2002: 63,1Rawicz, 2003: 63,2Rawicz, 2004: 64,0Rawicz, 2005: 64,3Rawicz, 2006: 64,8Rawicz, 2007: 65,9Rawicz, 2008: 67,5Rawicz, 2009: 67,4Rawicz, 2010: 67,3Rawicz, 2011: 67,3Rawicz, 2012: 71,1Rawicz, 2013: 72,4Rawicz, 2014: 72,8Rawicz, 2015: 73,7Rawicz, 2016: 73,7Rawicz, 2017: 73,7Rawicz, 2018: 73,6Rawicz, 2019: 73,3Rawicz, 2020: 73,5Rawicz, 2021: 73,9Rawicz, 2022: 78,9Rawicz, 2023: 78,8Rawicz, 2024: 80,0Rawicz, 2025: 80,280,2

W 2019 r.: 73,3%, więcej niż w 73% gmin. Mediana gmin w Polsce: 51,6, w województwie: 57,8. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl). Pionowa linia na wykresach oznacza rok wybranych wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju ani województwa. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.

Herb: plik „POL Rawicz COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Orem, licencja: Public domain.