Herb: Gubin

Gubin

gmina wiejskapowiat krośnieńskiwoj. lubuskie TERYT: 0802052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
7 126
(2025)
Powierzchnia
379,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Gubin głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PO
  • PiS
  • KO
  • PSL
  • Samoobrona
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 33,6%Frekwencja, 2005: 29,2%Frekwencja, 2007: 38,1%Frekwencja, 2011: 33,1%Frekwencja, 2015: 32,0%Frekwencja, 2019: 47,1%Frekwencja, 2023: 63,4%63,4%PO, 2001: 7,6%PO, 2005: 24,2%PO, 2007: 43,7%PO, 2011: 42,2%PO, 2015: 23,5%23,5%PiS, 2001: 2,6%PiS, 2005: 15,0%PiS, 2007: 20,4%PiS, 2011: 20,4%PiS, 2015: 25,7%PiS, 2019: 35,9%PiS, 2023: 30,6%30,6%KO, 2019: 20,6%KO, 2023: 33,8%33,8%PSL, 2001: 8,1%PSL, 2005: 9,2%PSL, 2007: 12,9%PSL, 2011: 11,7%PSL, 2015: 21,0%PSL, 2019: 27,9%27,9%Samoobrona, 2001: 21,2%Samoobrona, 2005: 26,9%Samoobrona, 2007: 5,3%5,3%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

203040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 33,6%Frekwencja, 2005: 29,2%Frekwencja, 2007: 38,1%Frekwencja, 2011: 33,1%Frekwencja, 2015: 32,0%Frekwencja, 2019: 47,1%Frekwencja, 2023: 63,4%63,4%

Liczba ludności (osób)

7 1007 2007 3007 4007 500200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 7 209Liczba ludności, 2001: 7 299Liczba ludności, 2002: 7 212Liczba ludności, 2003: 7 238Liczba ludności, 2004: 7 272Liczba ludności, 2005: 7 269Liczba ludności, 2006: 7 247Liczba ludności, 2007: 7 262Liczba ludności, 2008: 7 249Liczba ludności, 2009: 7 252Liczba ludności, 2010: 7 446Liczba ludności, 2011: 7 411Liczba ludności, 2012: 7 374Liczba ludności, 2013: 7 355Liczba ludności, 2014: 7 343Liczba ludności, 2015: 7 299Liczba ludności, 2016: 7 295Liczba ludności, 2017: 7 239Liczba ludności, 2018: 7 168Liczba ludności, 2019: 7 138Liczba ludności, 2020: 7 167Liczba ludności, 2021: 7 187Liczba ludności, 2022: 7 192Liczba ludności, 2023: 7 207Liczba ludności, 2024: 7 178Liczba ludności, 2025: 7 1267 126

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 33,6% SLD-UP 45,8% +24,7 p.p. 7 299 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 29,2% −4,4 p.p. Samoobrona 26,9% +2,7 p.p. 7 269 osób −0,4% Podsumowanie →
Sejm 2007 38,1% +8,9 p.p. PO 43,7% +23,3 p.p. 7 262 osób −0,1% Podsumowanie →
Sejm 2011 33,1% −5,0 p.p. PO 42,2% +21,8 p.p. 7 411 osób +2,1% Podsumowanie →
Sejm 2015 32,0% −1,1 p.p. PiS 25,7% +2,2 p.p. 7 299 osób −1,5% Podsumowanie →
Sejm 2019 47,1% +15,2 p.p. PiS 35,9% +8,0 p.p. 7 138 osób −2,2% Podsumowanie →
Sejm 2023 63,4% +16,3 p.p. KO 33,8% +3,2 p.p. 7 207 osób +1,0% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 63,4%, 3 369 głosów ważnych
  1. KO 33,8%
  2. PiS 30,6%
  3. Trzecia Droga 16,9%
  4. Konfederacja 7,1%
  5. Nowa Lewica 6,7%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 3,6%
  7. Polska Jest Jedna 1,0%
  8. Antypartia 0,3%
Sejm 2019 frekwencja 47,1%, 2 622 głosów ważnych
  1. PiS 35,9%
  2. PSL 27,9%
  3. KO 20,6%
  4. SLD 9,8%
  5. Konfederacja 5,8%
Sejm 2015 frekwencja 32,0%, 1 779 głosów ważnych
  1. PiS 25,7%
  2. PO 23,5%
  3. PSL 21,0%
  4. Kukiz'15 9,0%
  5. Zjednoczona Lewica 8,0%
  6. Nowoczesna 6,2%
  7. KORWiN 3,5%
  8. Razem 2,3%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 33,1%, 1 799 głosów ważnych
  1. PO 42,2%
  2. PiS 20,4%
  3. Ruch Palikota 13,1%
  4. PSL 11,7%
  5. SLD 9,2%
  6. PJN 1,4%
  7. Nowa Prawica 1,4%
  8. PPP – Sierpień 80 0,6%
Sejm 2007 frekwencja 38,1%, 2 110 głosów ważnych
  1. PO 43,7%
  2. PiS 20,4%
  3. LiD 13,1%
  4. PSL 12,9%
  5. Samoobrona 5,3%
  6. PPP 2,6%
  7. LPR 2,0%
Sejm 2005 frekwencja 29,2%, 1 600 głosów ważnych
  1. Samoobrona 26,9%
  2. PO 24,2%
  3. PiS 15,0%
  4. SLD 10,2%
  5. PSL 9,2%
  6. LPR 6,1%
  7. SDPL 2,0%
  8. PJKM 1,9%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 33,6%, 1 695 głosów ważnych
  1. SLD-UP 45,8%
  2. Samoobrona 21,2%
  3. PSL 8,1%
  4. PO 7,6%
  5. AWSP 7,0%
  6. LPR 2,9%
  7. UW 2,7%
  8. PiS 2,6%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Gubin COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Qqerim, licencja: Public domain.