Herb: Gubin

Gubin

gmina wiejskapowiat krośnieńskiwoj. lubuskie TERYT: 0802052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
7 126
(2025)
Powierzchnia
379,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2015

  • PiS 25,7%
  • PO 23,5%
  • PSL 21,0%
  • Kukiz'15 9,0%
  • Zjednoczona Lewica 8,0%
  • Pozostali (4) 12,9%
Frekwencja32,0% −1,1 p.p. względem 2011
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+2,2 p.p.
Liczba głosów ważnych1 779 z 5 872 uprawnionych

Gubin na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2015)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

7. percentyl Wynik wyższy niż w 7% gmin, 2327. miejsce w kraju
1. kwintyl W grupie 20% gmin z najniższym wynikiem

Wynik: PiS: 25,7%, porównanie z 2 495 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2015)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 299 mieszkańców +0,5% zmiana 2007–2015 więcej niż w 48% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
11,9% udział w ludności +0,5 p.p. zmiana 2007–2015 więcej niż w 11% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
brak danychGUS nie podaje wartości za 2015
Bezrobocie
11,9% udział w ludności prod. −6,1 p.p. zmiana 2007–2015 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
56 na 1000 mieszkańców +4,0 zmiana 2007–2015 więcej niż w 48% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 405 zł na mieszkańca, ceny bieżące +105,7% zmiana 2007–2015 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 1007 2007 3007 4007 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 209Liczba mieszkańców, 2001: 7 299Liczba mieszkańców, 2002: 7 212Liczba mieszkańców, 2003: 7 238Liczba mieszkańców, 2004: 7 272Liczba mieszkańców, 2005: 7 269Liczba mieszkańców, 2006: 7 247Liczba mieszkańców, 2007: 7 262Liczba mieszkańców, 2008: 7 249Liczba mieszkańców, 2009: 7 252Liczba mieszkańców, 2010: 7 446Liczba mieszkańców, 2011: 7 411Liczba mieszkańców, 2012: 7 374Liczba mieszkańców, 2013: 7 355Liczba mieszkańców, 2014: 7 343Liczba mieszkańców, 2015: 7 299Liczba mieszkańców, 2016: 7 295Liczba mieszkańców, 2017: 7 239Liczba mieszkańców, 2018: 7 168Liczba mieszkańców, 2019: 7 138Liczba mieszkańców, 2020: 7 167Liczba mieszkańców, 2021: 7 187Liczba mieszkańców, 2022: 7 192Liczba mieszkańców, 2023: 7 207Liczba mieszkańców, 2024: 7 178Liczba mieszkańców, 2025: 7 1267 126

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,6%PiS, 2005: 15,0%PiS, 2007: 20,4%PiS, 2011: 20,4%PiS, 2015: 25,7%PiS, 2019: 35,9%PiS, 2023: 30,6%30,6%Frekwencja, 2001: 33,6%Frekwencja, 2005: 29,2%Frekwencja, 2007: 38,1%Frekwencja, 2011: 33,1%Frekwencja, 2015: 32,0%Frekwencja, 2019: 47,1%Frekwencja, 2023: 63,4%63,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2015, zmiany od wyborów Sejm 2011)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Rosnąca nie

  • ludność wzrosła o co najmniej 3%niespełnione: −1,5%
  • saldo migracji dodatnienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy rosnące →

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo brak danych, przyrost 1,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 11% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnienie da się sprawdzić: brak danych
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 2% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 48% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 97% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 327 zł, wyższe niż w 22% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 6,2 na 1000, wyższe niż w 37% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 45
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2015, zmiana od 2007)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 299 osób +0,5% 48 7 543 6 572
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 11,9 % +0,5 p.p. 11 14,7 13,9
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,6 % −4,9 p.p. 44 18,9 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 66,1 % +2,6 p.p. 97 62,9 64,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 15,3 % +2,2 p.p. 15 18,1 17,4
Gęstość zaludnienia 19,2 os./km² +0,5% 3 63,7 43,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,96 ‰ +2,05 72 −0,88 −0,75
Saldo migracji na 1000 mieszkańców brak ‰ 0,00 0,00
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 11,9 % −6,1 p.p. 90 7,1 6,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 78,8 na 1000 −35,2 92 44,8 43,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 56 na 1000 +4,0 48 56 60
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 119 na 10 tys. 97 63 78
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 405 zł +105,7% 51 1 397 1 729 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 123 zł −51,6% 6 447 366 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 1 133 na 10 tys. 68 886 1 023
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 85,1 % +20,2 p.p. 25 93,5 94,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 9,1 % −0,2 p.p. 5 48,8 56,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,4 na 1000 +0,3 2 2,3 2,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,84 na 1000 +1,22 78 2,99 3,35
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 23 na 1000 −134,0 0 128 130
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 640 na 1000 +414,0 28 738 759
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 6,2 na 1000 −4,3 37 8,7 9,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Gubin COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Qqerim, licencja: Public domain.