Herb: Santok

Santok

gmina wiejskapowiat gorzowskiwoj. lubuskie TERYT: 0801062

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
9 824
(2025)
Powierzchnia
169,4 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 36,4%
  • PiS 26,5%
  • Trzecia Droga 15,8%
  • Nowa Lewica 8,6%
  • Konfederacja 8,5%
  • Pozostali (3) 4,2%
Frekwencja70,6% +15,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+9,9 p.p.
Liczba głosów ważnych4 695 z 6 834 uprawnionych

Santok na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

89. percentyl Wynik wyższy niż w 89% gmin, 286. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 36,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
9 570 mieszkańców +16,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 63% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,5% udział w ludności +3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 6% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
16,05 na 1000 mieszkańców +9,49 zmiana 2016–2023 więcej niż w 97% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,8% udział w ludności prod. −3,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
110 na 1000 mieszkańców +31,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 934 zł na mieszkańca, ceny bieżące +83,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 63% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 0008 0009 00010 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 303Liczba mieszkańców, 2001: 7 304Liczba mieszkańców, 2002: 7 327Liczba mieszkańców, 2003: 7 398Liczba mieszkańców, 2004: 7 547Liczba mieszkańców, 2005: 7 508Liczba mieszkańców, 2006: 7 600Liczba mieszkańców, 2007: 7 666Liczba mieszkańców, 2008: 7 705Liczba mieszkańców, 2009: 7 856Liczba mieszkańców, 2010: 7 844Liczba mieszkańców, 2011: 7 945Liczba mieszkańców, 2012: 8 019Liczba mieszkańców, 2013: 8 072Liczba mieszkańców, 2014: 8 157Liczba mieszkańców, 2015: 8 216Liczba mieszkańców, 2016: 8 277Liczba mieszkańców, 2017: 8 382Liczba mieszkańców, 2018: 8 486Liczba mieszkańców, 2019: 8 636Liczba mieszkańców, 2020: 9 086Liczba mieszkańców, 2021: 9 238Liczba mieszkańców, 2022: 9 421Liczba mieszkańców, 2023: 9 570Liczba mieszkańców, 2024: 9 707Liczba mieszkańców, 2025: 9 8249 824

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 34,6%KO, 2023: 36,4%36,4%Frekwencja, 2001: 37,7%Frekwencja, 2005: 31,6%Frekwencja, 2007: 42,7%Frekwencja, 2011: 39,1%Frekwencja, 2015: 41,7%Frekwencja, 2019: 55,3%Frekwencja, 2023: 70,6%70,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +10,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 16,1, przyrost −0,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 6% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się tak

  • saldo migracji dodatniespełnione: +16,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%spełnione: +10,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 96% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 97% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 750 zł, wyższe niż w 10% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 4,7 na 1000, wyższe niż w 25% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 45
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 9 570 osób +16,5% 63 7 274 6 199
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,5 % +3,1 p.p. 6 19,1 19,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 22,4 % +2,6 p.p. 92 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 60,0 % −5,6 p.p. 75 58,8 58,9
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,7 % +3,1 p.p. 7 22,4 22,5
Gęstość zaludnienia 56,5 os./km² +16,5% 45 62,1 41,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,63 ‰ −2,34 83 −4,05 −4,44
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 16,05 ‰ +9,49 od 2016 97 −1,67 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,8 % −3,6 p.p. 7 4,0 2,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 11,0 na 1000 −24,2 9 23,2 16,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 110 na 1000 +31,0 92 75 81
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 117 na 10 tys. +40,0 97 67 80
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 934 zł +83,0% 63 2 639 3 042 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 946 zł +392,4% 12 1 961 1 659 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 286 na 10 tys. −355,0 28 397 461
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 95,9 % +1,1 p.p. 59 94,2 95,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 77,1 % +6,6 p.p. 76 54,0 62,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 12,6 na 1000 +3,4 96 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,76 na 1000 +0,84 44 3,90 4,53
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 31 na 1000 −14,0 2 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 621 na 1000 −135,0 13 820 809
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 4,7 na 1000 −1,1 25 10,0 12,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 96 na 100 58 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 76,7 na 1000 70 70,0 70,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 1,1 na 1000 59 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Santok COA old.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.