Brody

gmina miejsko-wiejskapowiat żarskiwoj. lubuskie TERYT: 0811033

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 049
(2025)
Powierzchnia
240,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 36,3%
  • PiS 31,0%
  • Trzecia Droga 12,6%
  • Konfederacja 8,8%
  • Nowa Lewica 7,0%
  • Pozostali (3) 4,3%
Frekwencja63,7% +16,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+5,3 p.p.
Liczba głosów ważnych1 476 z 2 460 uprawnionych

Brody na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

88. percentyl Wynik wyższy niż w 88% gmin, 288. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 36,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
3 129 mieszkańców −9,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,1% udział w ludności +6,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 38% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,44 na 1000 mieszkańców −3,86 zmiana 2016–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,4% udział w ludności prod. −4,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 56% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
64 na 1000 mieszkańców +22,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 28% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 679 zł na mieszkańca, ceny bieżące +136,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

3 0003 2003 4003 6003 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 3 618Liczba mieszkańców, 2001: 3 575Liczba mieszkańców, 2002: 3 546Liczba mieszkańców, 2003: 3 528Liczba mieszkańców, 2004: 3 482Liczba mieszkańców, 2005: 3 500Liczba mieszkańców, 2006: 3 470Liczba mieszkańców, 2007: 3 477Liczba mieszkańców, 2008: 3 458Liczba mieszkańców, 2009: 3 468Liczba mieszkańców, 2010: 3 571Liczba mieszkańców, 2011: 3 576Liczba mieszkańców, 2012: 3 557Liczba mieszkańców, 2013: 3 508Liczba mieszkańców, 2014: 3 482Liczba mieszkańców, 2015: 3 440Liczba mieszkańców, 2016: 3 450Liczba mieszkańców, 2017: 3 409Liczba mieszkańców, 2018: 3 416Liczba mieszkańców, 2019: 3 404Liczba mieszkańców, 2020: 3 253Liczba mieszkańców, 2021: 3 226Liczba mieszkańców, 2022: 3 182Liczba mieszkańców, 2023: 3 129Liczba mieszkańców, 2024: 3 099Liczba mieszkańców, 2025: 3 0493 049

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 16,6%KO, 2023: 36,3%36,3%Frekwencja, 2001: 33,3%Frekwencja, 2005: 27,9%Frekwencja, 2007: 39,0%Frekwencja, 2011: 30,5%Frekwencja, 2015: 28,8%Frekwencja, 2019: 47,1%Frekwencja, 2023: 63,7%63,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −8,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,4, przyrost −11,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 38% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +4,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −8,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 51% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 28% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 61% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 131 zł, wyższe niż w 33% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 3,8 na 1000, wyższe niż w 19% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 12
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 3 129 osób −9,0% 7 7 274 6 199
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,1 % +6,5 p.p. 38 19,1 19,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,7 % −1,0 p.p. 33 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 60,7 % −5,4 p.p. 87 58,8 58,9
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,7 % +6,5 p.p. 41 22,4 22,5
Gęstość zaludnienia 13,0 os./km² −9,1% 1 62,1 41,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −11,43 ‰ −7,11 3 −4,05 −4,44
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,44 ‰ −3,86 od 2016 24 −1,67 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,4 % −4,9 p.p. 56 4,0 2,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 26,5 na 1000 −34,8 59 23,2 16,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 64 na 1000 +22,0 28 75 81
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 73 na 10 tys. +10,0 61 67 80
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 679 zł +136,1% 83 2 639 3 042 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 256 zł +1 150,4% 59 1 961 1 659 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 495 na 10 tys. −640,0 64 397 461
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 91,9 % −0,1 p.p. 40 94,2 95,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 47,0 % +7,0 p.p. 42 54,0 62,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,2 na 1000 +2,9 51 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,79 na 1000 +1,30 74 3,90 4,53
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 110 na 1000 −116,0 53 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 871 na 1000 +46,0 63 820 809
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 3,8 na 1000 +0,3 19 10,0 12,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 76 na 100 8 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000 70,0 70,7
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000 0,0 0,0

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.