Herb: Torzym

Torzym

gmina miejsko-wiejskapowiat sulęcińskiwoj. lubuskie TERYT: 0807053

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
6 131
(2025)
Powierzchnia
376,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 42,5%
  • PiS 30,6%
  • Trzecia Droga 10,3%
  • Nowa Lewica 6,4%
  • Konfederacja 5,7%
  • Pozostali (3) 4,5%
Frekwencja63,8% +17,2 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+11,9 p.p.
Liczba głosów ważnych3 060 z 5 026 uprawnionych

Torzym na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

97. percentyl Wynik wyższy niż w 97% gmin, 87. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 42,5%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 230 mieszkańców −10,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 42% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,3% udział w ludności +5,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−7,14 na 1000 mieszkańców −2,50 zmiana 2016–2023 więcej niż w 8% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,4% udział w ludności prod. −4,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
66 na 1000 mieszkańców +13,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 824 zł na mieszkańca, ceny bieżące +60,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 0006 2506 5006 7507 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 875Liczba mieszkańców, 2001: 6 915Liczba mieszkańców, 2002: 6 877Liczba mieszkańców, 2003: 6 843Liczba mieszkańców, 2004: 6 798Liczba mieszkańców, 2005: 6 817Liczba mieszkańców, 2006: 6 833Liczba mieszkańców, 2007: 6 784Liczba mieszkańców, 2008: 6 790Liczba mieszkańców, 2009: 6 795Liczba mieszkańców, 2010: 6 957Liczba mieszkańców, 2011: 6 963Liczba mieszkańców, 2012: 6 969Liczba mieszkańców, 2013: 6 973Liczba mieszkańców, 2014: 6 928Liczba mieszkańców, 2015: 6 920Liczba mieszkańców, 2016: 6 817Liczba mieszkańców, 2017: 6 848Liczba mieszkańców, 2018: 6 847Liczba mieszkańców, 2019: 6 828Liczba mieszkańców, 2020: 6 459Liczba mieszkańców, 2021: 6 415Liczba mieszkańców, 2022: 6 346Liczba mieszkańców, 2023: 6 230Liczba mieszkańców, 2024: 6 151Liczba mieszkańców, 2025: 6 1316 131

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 31,1%KO, 2023: 42,5%42,5%Frekwencja, 2001: 35,6%Frekwencja, 2005: 24,5%Frekwencja, 2007: 39,7%Frekwencja, 2011: 34,0%Frekwencja, 2015: 36,0%Frekwencja, 2019: 46,5%Frekwencja, 2023: 63,8%63,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −8,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −7,1, przyrost −5,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +4,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −7,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −8,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 21% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 31% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 12% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 337 zł, wyższe niż w 47% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 49,0 na 1000, wyższe niż w 87% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 305
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 230 osób −10,0% 42 7 274 6 199
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,3 % +5,7 p.p. 41 19,1 19,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,2 % −1,5 p.p. 41 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 59,8 % −4,8 p.p. 71 58,8 58,9
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,0 % +6,2 p.p. 45 22,4 22,5
Gęstość zaludnienia 16,6 os./km² −9,8% 3 62,1 41,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,55 ‰ −3,08 32 −4,05 −4,44
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −7,14 ‰ −2,50 od 2016 8 −1,67 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,4 % −4,4 p.p. 18 4,0 2,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,6 na 1000 −29,6 21 23,2 16,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 66 na 1000 +13,0 31 75 81
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 49 na 10 tys. +14,0 12 67 80
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 824 zł +60,5% 58 2 639 3 042 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 455 zł +2 703,7% 32 1 961 1 659 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 546 na 10 tys. −967,0 70 397 461
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 84,6 % +1,5 p.p. 21 94,2 95,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 58,2 % +2,0 p.p. 54 54,0 62,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,7 na 1000 +0,7 21 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,82 na 1000 +1,50 74 3,90 4,53
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 50 na 1000 −39,0 7 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 819 na 1000 +155,0 50 820 809
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 49,0 na 1000 −51,8 87 10,0 12,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 100 na 100 69 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 71,4 na 1000 55 70,0 70,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Torzym COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.