Herb: Przewóz

Przewóz

gmina wiejskapowiat żarskiwoj. lubuskie TERYT: 0811072

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
2 954
(2025)
Powierzchnia
178,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 37,3%
  • KO 26,5%
  • Trzecia Droga 13,9%
  • Nowa Lewica 9,5%
  • Konfederacja 7,5%
  • Pozostali (3) 5,3%
Frekwencja67,1% +16,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+10,8 p.p.
Liczba głosów ważnych1 540 z 2 374 uprawnionych

Przewóz na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

32. percentyl Wynik wyższy niż w 32% gmin, 1687. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 37,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
3 001 mieszkańców −6,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 6% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,0% udział w ludności +4,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−5,29 na 1000 mieszkańców −2,18 zmiana 2016–2023 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,3% udział w ludności prod. −3,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
80 na 1000 mieszkańców +16,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 804 zł na mieszkańca, ceny bieżące +71,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

2 8003 0003 2003 400200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 3 383Liczba mieszkańców, 2001: 3 363Liczba mieszkańców, 2002: 3 357Liczba mieszkańców, 2003: 3 331Liczba mieszkańców, 2004: 3 296Liczba mieszkańców, 2005: 3 295Liczba mieszkańców, 2006: 3 300Liczba mieszkańców, 2007: 3 269Liczba mieszkańców, 2008: 3 261Liczba mieszkańców, 2009: 3 256Liczba mieszkańców, 2010: 3 260Liczba mieszkańców, 2011: 3 252Liczba mieszkańców, 2012: 3 258Liczba mieszkańców, 2013: 3 252Liczba mieszkańców, 2014: 3 240Liczba mieszkańców, 2015: 3 224Liczba mieszkańców, 2016: 3 208Liczba mieszkańców, 2017: 3 200Liczba mieszkańców, 2018: 3 165Liczba mieszkańców, 2019: 3 132Liczba mieszkańców, 2020: 3 060Liczba mieszkańców, 2021: 3 043Liczba mieszkańców, 2022: 3 031Liczba mieszkańców, 2023: 3 001Liczba mieszkańców, 2024: 2 998Liczba mieszkańców, 2025: 2 9542 954

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 8,7%PiS, 2005: 21,3%PiS, 2007: 28,3%PiS, 2011: 28,9%PiS, 2015: 41,4%PiS, 2019: 47,8%PiS, 2023: 37,3%37,3%Frekwencja, 2001: 33,0%Frekwencja, 2005: 27,4%Frekwencja, 2007: 39,2%Frekwencja, 2011: 34,8%Frekwencja, 2015: 37,5%Frekwencja, 2019: 50,3%Frekwencja, 2023: 67,1%67,1%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −5,3, przyrost −6,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 25% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −5,3 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 4% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 18% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 762 zł, wyższe niż w 71% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 11,0 na 1000, wyższe niż w 54% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 33
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 3 001 osób −6,9% 6 7 274 6 199
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,0 % +4,3 p.p. 25 19,1 19,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,5 % −0,7 p.p. 30 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 61,9 % −3,9 p.p. 97 58,8 58,9
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,5 % +4,5 p.p. 28 22,4 22,5
Gęstość zaludnienia 16,8 os./km² −7,2% 3 62,1 41,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,61 ‰ −1,63 22 −4,05 −4,44
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,29 ‰ −2,18 od 2016 17 −1,67 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,3 % −3,1 p.p. 17 4,0 2,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,0 na 1000 −21,4 19 23,2 16,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 80 na 1000 +16,0 59 75 81
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 53 na 10 tys. −22,0 18 67 80
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 804 zł +71,0% 58 2 639 3 042 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 997 zł +2 509,8% 77 1 961 1 659 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 502 na 10 tys. −571,0 65 397 461
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 100,0 % 0,0 p.p. 97 94,2 95,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 19,2 % −0,3 p.p. 10 54,0 62,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,7 na 1000 −0,2 4 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,67 na 1000 +1,50 40 3,90 4,53
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 77 na 1000 −75,0 24 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 510 na 1000 −245,0 3 820 809
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 11,0 na 1000 54 10,0 12,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 78 na 100 11 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 54,3 na 1000 10 70,0 70,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Przewóz COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.