Herb: Lubsko

Lubsko

gmina miejsko-wiejskapowiat żarskiwoj. lubuskie TERYT: 0811063

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
16 874
(2025)
Powierzchnia
183,0 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 39,8%
  • PiS 28,3%
  • Trzecia Droga 12,9%
  • Nowa Lewica 7,9%
  • Konfederacja 7,4%
  • Pozostali (3) 3,7%
Frekwencja65,3% +14,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+11,4 p.p.
Liczba głosów ważnych8 511 z 13 416 uprawnionych

Lubsko na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

94. percentyl Wynik wyższy niż w 94% gmin, 159. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 39,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
17 243 mieszkańców −9,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,3% udział w ludności +6,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 76% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−2,66 na 1000 mieszkańców −0,07 zmiana 2016–2023 więcej niż w 40% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,6% udział w ludności prod. −3,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
72 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 749 zł na mieszkańca, ceny bieżące +61,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 55% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

16 00017 00018 00019 00020 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 19 738Liczba mieszkańców, 2001: 19 811Liczba mieszkańców, 2002: 19 769Liczba mieszkańców, 2003: 19 587Liczba mieszkańców, 2004: 19 439Liczba mieszkańców, 2005: 19 335Liczba mieszkańców, 2006: 19 312Liczba mieszkańców, 2007: 19 340Liczba mieszkańców, 2008: 19 344Liczba mieszkańców, 2009: 19 292Liczba mieszkańców, 2010: 19 408Liczba mieszkańców, 2011: 19 361Liczba mieszkańców, 2012: 19 256Liczba mieszkańców, 2013: 19 170Liczba mieszkańców, 2014: 19 074Liczba mieszkańców, 2015: 18 968Liczba mieszkańców, 2016: 18 829Liczba mieszkańców, 2017: 18 771Liczba mieszkańców, 2018: 18 550Liczba mieszkańców, 2019: 18 404Liczba mieszkańców, 2020: 17 783Liczba mieszkańców, 2021: 17 586Liczba mieszkańców, 2022: 17 404Liczba mieszkańców, 2023: 17 243Liczba mieszkańców, 2024: 17 052Liczba mieszkańców, 2025: 16 87416 874

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 25,2%KO, 2023: 39,8%39,8%Frekwencja, 2001: 37,6%Frekwencja, 2005: 30,2%Frekwencja, 2007: 44,2%Frekwencja, 2011: 36,9%Frekwencja, 2015: 38,1%Frekwencja, 2019: 51,0%Frekwencja, 2023: 65,3%65,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −6,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −2,7, przyrost −7,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 76% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −2,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −6,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 39% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 43% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 540 zł, wyższe niż w 2% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 0,9 na 1000, wyższe niż w 1% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 16
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 17 243 osób −9,1% 83 7 274 6 199
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,3 % +6,4 p.p. 76 19,1 19,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,3 % −1,4 p.p. 14 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 58,7 % −4,7 p.p. 47 58,8 58,9
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,9 % +6,0 p.p. 77 22,4 22,5
Gęstość zaludnienia 94,2 os./km² −9,2% 67 62,1 41,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,33 ‰ −3,02 16 −4,05 −4,44
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −2,66 ‰ −0,07 od 2016 40 −1,67 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,6 % −3,6 p.p. 60 4,0 2,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 26,7 na 1000 −25,0 60 23,2 16,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 72 na 1000 +18,0 43 75 81
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 87 na 10 tys. +18,0 83 67 80
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 749 zł +61,2% 55 2 639 3 042 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 729 zł −30,5% 6 1 961 1 659 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 464 na 10 tys. −797,0 60 397 461
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,1 % +0,2 p.p. 74 94,2 95,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 71,0 % +8,1 p.p. 69 54,0 62,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,6 na 1000 +0,8 39 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,47 na 1000 +1,31 67 3,90 4,53
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 92 na 1000 −54,0 37 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 900 na 1000 +42,0 69 820 809
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 0,9 na 1000 −0,6 1 10,0 12,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 81 na 100 15 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 74,3 na 1000 63 70,0 70,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 61,9 na 1000 86 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Lubsko COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.