Herb: Gubin

Gubin

gmina wiejskapowiat krośnieńskiwoj. lubuskie TERYT: 0802052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
7 126
(2025)
Powierzchnia
379,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 33,8%
  • PiS 30,6%
  • Trzecia Droga 16,9%
  • Konfederacja 7,1%
  • Nowa Lewica 6,7%
  • Pozostali (3) 4,9%
Frekwencja63,4% +16,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+3,2 p.p.
Liczba głosów ważnych3 369 z 5 556 uprawnionych

Gubin na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

83. percentyl Wynik wyższy niż w 83% gmin, 423. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 33,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 207 mieszkańców −1,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 49% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,6% udział w ludności +4,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
9,00 na 1000 mieszkańców +12,43 zmiana 2016–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,0% udział w ludności prod. −7,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
79 na 1000 mieszkańców +23,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 348 zł na mieszkańca, ceny bieżące +67,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 36% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 1007 2007 3007 4007 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 209Liczba mieszkańców, 2001: 7 299Liczba mieszkańców, 2002: 7 212Liczba mieszkańców, 2003: 7 238Liczba mieszkańców, 2004: 7 272Liczba mieszkańców, 2005: 7 269Liczba mieszkańców, 2006: 7 247Liczba mieszkańców, 2007: 7 262Liczba mieszkańców, 2008: 7 249Liczba mieszkańców, 2009: 7 252Liczba mieszkańców, 2010: 7 446Liczba mieszkańców, 2011: 7 411Liczba mieszkańców, 2012: 7 374Liczba mieszkańców, 2013: 7 355Liczba mieszkańców, 2014: 7 343Liczba mieszkańców, 2015: 7 299Liczba mieszkańców, 2016: 7 295Liczba mieszkańców, 2017: 7 239Liczba mieszkańców, 2018: 7 168Liczba mieszkańców, 2019: 7 138Liczba mieszkańców, 2020: 7 167Liczba mieszkańców, 2021: 7 187Liczba mieszkańców, 2022: 7 192Liczba mieszkańców, 2023: 7 207Liczba mieszkańców, 2024: 7 178Liczba mieszkańców, 2025: 7 1267 126

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 20,6%KO, 2023: 33,8%33,8%Frekwencja, 2001: 33,6%Frekwencja, 2005: 29,2%Frekwencja, 2007: 38,1%Frekwencja, 2011: 33,1%Frekwencja, 2015: 32,0%Frekwencja, 2019: 47,1%Frekwencja, 2023: 63,4%63,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +1,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 9,0, przyrost −3,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 20% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +9,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +1,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 71% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 86% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 986 zł, wyższe niż w 24% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 13,9 na 1000, wyższe niż w 61% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 100
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 207 osób −1,3% 49 7 274 6 199
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,6 % +4,7 p.p. 20 19,1 19,2
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,3 % −0,3 p.p. 43 18,7 18,5
Ludność w wieku produkcyjnym 62,1 % −4,0 p.p. 98 58,8 58,9
Ludność w wieku poprodukcyjnym 19,6 % +4,3 p.p. 19 22,4 22,5
Gęstość zaludnienia 19,0 os./km² −1,0% 4 62,1 41,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,88 ‰ −4,84 52 −4,05 −4,44
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 9,00 ‰ +12,43 od 2016 92 −1,67 −1,18
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,0 % −7,9 p.p. 50 4,0 2,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 24,7 na 1000 −54,1 54 23,2 16,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 79 na 1000 +23,0 57 75 81
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 90 na 10 tys. −29,0 86 67 80
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 348 zł +67,1% 36 2 639 3 042 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 881 zł +1 430,8% 47 1 961 1 659 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 508 na 10 tys. −625,0 66 397 461
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 86,4 % +1,3 p.p. 24 94,2 95,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 9,9 % +0,8 p.p. 3 54,0 62,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,7 na 1000 +4,3 71 3,1 3,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,30 na 1000 +0,46 62 3,90 4,53
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 4 na 1000 −19,0 0 106 92
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 613 na 1000 −27,0 11 820 809
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 13,9 na 1000 +7,7 61 10,0 12,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 78 na 100 10 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 55,1 na 1000 11 70,0 70,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Gubin COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Qqerim, licencja: Public domain.