Herb: Gorlice

Gorlice

gmina miejskapowiat gorlickiwoj. małopolskie TERYT: 1205011

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
24 825
(2025)
Powierzchnia
23,5 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2011

  • PiS 37,2%
  • PO 36,3%
  • SLD 11,6%
  • Ruch Palikota 6,2%
  • PJN 3,3%
  • Pozostali (4) 5,3%
Frekwencja48,3% −4,3 p.p. względem 2007
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+0,9 p.p.
Liczba głosów ważnych11 061 z 23 972 uprawnionych

Gorlice na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2011)

Nowe Brzesko: 44,7%Bochnia: 39,2%Bochnia: 47,7%Drwinia: 59,0%Lipnica Murowana: 47,3%Łapanów: 43,4%Nowy Wiśnicz: 37,7%Rzezawa: 56,8%Trzciana: 52,5%Żegocina: 66,8%Borzęcin: 40,3%Brzesko: 45,3%Czchów: 50,5%Dębno: 49,1%Gnojnik: 55,7%Iwkowa: 53,8%Szczurowa: 44,6%Alwernia: 31,2%Babice: 36,3%Chrzanów: 25,6%Libiąż: 31,7%Trzebinia: 27,2%Bolesław: 53,5%Dąbrowa Tarnowska: 52,7%Gręboszów: 52,9%Mędrzechów: 42,5%Olesno: 63,7%Radgoszcz: 49,8%Gorlice: 37,2%Biecz: 50,6%Gorlice: 49,5%Lipinki: 48,0%Łużna: 40,6%Moszczenica: 55,3%Ropa: 62,6%Sękowa: 28,4%Uście Gorlickie: 31,8%Czernichów: 40,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 38,6%Iwanowice: 40,4%Jerzmanowice-Przeginia: 42,2%Kocmyrzów-Luborzyca: 35,1%Krzeszowice: 36,7%Bobowa: 56,7%Liszki: 46,2%Michałowice: 34,1%Mogilany: 37,8%Skała: 37,5%Skawina: 38,3%Słomniki: 38,1%Sułoszowa: 39,0%Świątniki Górne: 41,9%Wielka Wieś: 34,8%Zabierzów: 32,1%Zielonki: 29,5%Limanowa: 47,0%Mszana Dolna: 45,9%Dobra: 51,8%Jodłownik: 55,0%Kamienica: 60,4%Laskowa: 70,7%Limanowa: 56,6%Łukowica: 58,7%Mszana Dolna: 58,3%Niedźwiedź: 53,2%Słopnice: 56,5%Tymbark: 61,6%Charsznica: 30,9%Gołcza: 36,3%Kozłów: 29,4%Książ Wielki: 46,2%Miechów: 29,3%Racławice: 23,4%Słaboszów: 27,5%Dobczyce: 46,2%Lubień: 64,8%Myślenice: 47,7%Pcim: 66,4%Raciechowice: 47,8%Siepraw: 52,5%Sułkowice: 45,8%Tokarnia: 66,0%Wiśniowa: 56,8%Grybów: 62,7%Chełmiec: 60,7%Gródek nad Dunajcem: 55,9%Grybów: 73,5%Kamionka Wielka: 62,8%Korzenna: 66,9%Krynica-Zdrój: 35,3%Łabowa: 65,5%Łącko: 58,9%Łososina Dolna: 72,4%Muszyna: 45,8%Nawojowa: 63,3%Piwniczna-Zdrój: 50,0%Podegrodzie: 59,7%Rytro: 57,0%Stary Sącz: 49,6%Nowy Targ: 37,4%Czarny Dunajec: 60,3%Czorsztyn: 32,1%Jabłonka: 69,1%Krościenko nad Dunajcem: 48,9%Lipnica Wielka: 57,8%Łapsze Niżne: 55,8%Szczawnica: 35,5%Nowy Targ: 52,0%Ochotnica Dolna: 62,6%Raba Wyżna: 64,1%Rabka-Zdrój: 53,5%Spytkowice: 66,0%Szaflary: 59,8%Bukowno: 25,1%Bolesław: 23,4%Klucze: 27,5%Olkusz: 35,9%Trzyciąż: 40,5%Wolbrom: 33,2%Oświęcim: 28,1%Brzeszcze: 31,2%Chełmek: 29,9%Kęty: 35,5%Osiek: 36,5%Oświęcim: 32,6%Polanka Wielka: 29,4%Przeciszów: 30,9%Zator: 36,3%Koniusza: 34,3%Koszyce: 33,4%Pałecznica: 14,3%Proszowice: 36,0%Radziemice: 26,0%Jordanów: 39,6%Sucha Beskidzka: 33,1%Budzów: 48,0%Bystra-Sidzina: 57,2%Jordanów: 49,9%Maków Podhalański: 50,2%Stryszawa: 51,0%Zawoja: 46,0%Zembrzyce: 40,9%Ciężkowice: 45,0%Gromnik: 63,2%Lisia Góra: 56,3%Pleśna: 45,6%Rzepiennik Strzyżewski: 57,6%Skrzyszów: 50,0%Tarnów: 46,1%Tuchów: 59,8%Wierzchosławice: 48,1%Wietrzychowice: 52,9%Żabno: 51,3%Zakopane: 35,8%Biały Dunajec: 62,7%Bukowina Tatrzańska: 61,7%Kościelisko: 48,4%Poronin: 51,9%Andrychów: 39,7%Brzeźnica: 39,4%Kalwaria Zebrzydowska: 40,6%Lanckorona: 35,0%Mucharz: 40,2%Spytkowice: 44,5%Stryszów: 34,9%Tomice: 34,3%Wadowice: 34,9%Wieprz: 44,8%Biskupice: 50,6%Gdów: 43,0%Kłaj: 34,3%Niepołomice: 35,1%Wieliczka: 35,9%Kraków: 29,0%Nowy Sącz: 42,2%Tarnów: 34,3%Ryglice: 53,7%Szerzyny: 54,0%Zakliczyn: 49,9%Wojnicz: 51,9%Szczucin: 42,6%Radłów: 48,6%Gorlice
Wynik: PiS (%)
  • < 25
  • 25–40
  • 40–55
  • 55–70
  • 70 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

66. percentyl Wynik wyższy niż w 66% gmin, 844. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 37,2%, porównanie z 2 496 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2011)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
28 677 mieszkańców +0,2% zmiana 2005–2011 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,2% udział w ludności +1,5 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−7,13 na 1000 mieszkańców −0,95 zmiana 2005–2011 więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
8,8% udział w ludności prod. −6,2 p.p. zmiana 2005–2011 więcej niż w 48% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
66 na 1000 mieszkańców +8,0 zmiana 2005–2011 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 626 zł na mieszkańca, ceny bieżące +28,2% zmiana 2005–2011 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

24 00026 00028 00030 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 29 144Liczba mieszkańców, 2001: 29 057Liczba mieszkańców, 2002: 28 909Liczba mieszkańców, 2003: 28 764Liczba mieszkańców, 2004: 28 707Liczba mieszkańców, 2005: 28 628Liczba mieszkańców, 2006: 28 645Liczba mieszkańców, 2007: 28 378Liczba mieszkańców, 2008: 28 437Liczba mieszkańców, 2009: 28 296Liczba mieszkańców, 2010: 28 866Liczba mieszkańców, 2011: 28 677Liczba mieszkańców, 2012: 28 555Liczba mieszkańców, 2013: 28 415Liczba mieszkańców, 2014: 28 255Liczba mieszkańców, 2015: 28 059Liczba mieszkańców, 2016: 27 903Liczba mieszkańców, 2017: 27 781Liczba mieszkańców, 2018: 27 597Liczba mieszkańców, 2019: 27 357Liczba mieszkańców, 2020: 26 517Liczba mieszkańców, 2021: 26 090Liczba mieszkańców, 2022: 25 818Liczba mieszkańców, 2023: 25 523Liczba mieszkańców, 2024: 25 166Liczba mieszkańców, 2025: 24 82524 825

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,1%PiS, 2005: 32,7%PiS, 2007: 37,0%PiS, 2011: 37,2%PiS, 2015: 47,0%PiS, 2019: 47,8%PiS, 2023: 40,5%40,5%Frekwencja, 2001: 48,7%Frekwencja, 2005: 44,1%Frekwencja, 2007: 52,6%Frekwencja, 2011: 48,3%Frekwencja, 2015: 50,9%Frekwencja, 2019: 58,2%Frekwencja, 2023: 69,4%69,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2011, zmiany od wyborów Sejm 2007)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +1,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −7,1, przyrost 0,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 64% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −7,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +1,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 30% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 72% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 901 zł, wyższe niż w 76% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 5,3 na 1000, wyższe niż w 32% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 153
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2011, zmiana od 2005)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 28 677 osób +0,2% 92 7 524 10 049
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,2 % +1,5 p.p. 64 13,2 12,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,0 % −2,3 p.p. 8 20,2 21,4
Ludność w wieku produkcyjnym 65,2 % −0,6 p.p. 78 63,6 62,8
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,8 % +2,9 p.p. 70 16,2 15,4
Gęstość zaludnienia 1 218,7 os./km² +0,3% 94 63,8 143,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,56 ‰ −1,39 54 0,25 2,37
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −7,13 ‰ −0,95 7 −1,19 0,93
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 8,8 % −6,2 p.p. 48 8,9 7,3
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 57,6 na 1000 −40,8 52 56,2 45,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 66 na 1000 +8,0 72 52 58
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 93 na 10 tys. 83 65 67
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 626 zł +28,2% 82 1 042 900 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 460 zł +274,3% 91 625 646 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 725 na 10 tys. 26 1 025 733
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 84,5 % +0,9 p.p. 45 86,0 66,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 89,8 % +0,9 p.p. 95 38,6 33,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,4 na 1000 −0,5 30 2,0 2,3
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,73 na 1000 +0,83 88 2,49 2,18
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 382 na 1000 −16,0 100 133 144
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 652 na 1000 +173,0 66 578 617
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 5,3 na 1000 −3,0 32 8,9 9,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL powiat gorlicki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.