
- Liczba mieszkańców
- 8 994
- (2025)
- Powierzchnia
- 51,6 km²
- Typ gminy
- miejsko-wiejska
Zator
gmina miejsko-wiejska, powiat oświęcimski, woj. małopolskie
- Mieszkańców
- 8 994
- Powierzchnia
- 51,6 km²
- Frekwencja
- 62,4%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Gogolin
gmina miejsko-wiejska, powiat krapkowicki, woj. opolskie
- Mieszkańców
- 11 549
- Powierzchnia
- 100,5 km²
- Frekwencja
- 43,4%
- Zwycięzca
- PiS
Czym różnią się te gminy (Sejm 2019, dane GUS z 2019)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Zator 62,4%, Gogolin 43,4%. Wyższa o 19,0 p.p.: Zator.
- Zwycięzca: w obu gminach PiS.
- PiS: Zator 55,3%, Gogolin 28,2%. Wyższy wynik o 27,1 p.p.: Zator.
- Mniejszość Niemiecka: Zator 0,0%, Gogolin 22,1%. Wyższy wynik o 22,1 p.p.: Gogolin.
- SLD: Zator 6,9%, Gogolin 9,4%. Wyższy wynik o 2,5 p.p.: Gogolin.
W cechach gmin
- Nowe firmy: Zator 89 (więcej niż w 75% gmin), Gogolin 58 (więcej niż w 21% gmin).
- Wydatki inwestycyjne: Zator 843 (więcej niż w 56% gmin), Gogolin 370 (więcej niż w 17% gmin).
- Wiek przedprodukcyjny: Zator 18,5% (więcej niż w 50% gmin), Gogolin 17,1% (więcej niż w 26% gmin).
- Przedsiębiorcy: Zator 69 (więcej niż w 60% gmin), Gogolin 57 (więcej niż w 36% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: pomoc społeczna, kanalizacja, wiek poprodukcyjny.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2019)
- Zator (górny pasek)
- Gogolin (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 55,3%28,2% +27,1 p.p.
- KO 24,0%25,3% −1,3 p.p.
- Mniejszość Niemiecka 0,0%22,1% −22,1 p.p.
- SLD 6,9%9,4% −2,5 p.p.
- PSL 7,1%9,2% −2,2 p.p.
- Konfederacja 6,8%5,8% +1,0 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Zator minus wynik w gminie Gogolin.
Cechy gmin (GUS, 2019)
| Wskaźnik | Zator | Gogolin | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 9 317 | 12 662 | −3 345 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 16,1 | 16,3 | −0,2 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 18,5 | 17,1 | +1,4 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 62,1 | 63,3 | −1,2 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 19,4 | 19,6 | −0,2 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 180,5 | 125,9 | +54,6 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −0,11 | 0,95 | −1,06 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −0,75 | 3,40 | −4,15 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 2,7 | 3,5 | −0,8 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 16,5 | 22,1 | −5,6 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 69 | 57 | +12 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 89 | 58 | +31 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 2 862 | 3 657 | −795 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 843 | 370 | +473 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 318 | 325 | −7 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 98,0 | 99,9 | −1,9 | % | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 76,8 | 79,2 | −2,3 | % | |
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 3,1 | 4,0 | −0,9 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 3,43 | 3,71 | −0,28 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 138 | 179 | −41 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 957 | 876 | +81 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | 42,8 | 15,8 | +27,0 | na 1000 | |
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | brak | brak | na 100 | ||
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | brak | brak | na 1000 | ||
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | brak | brak | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Zator minus Gogolin. Na osi pozycji czerwony punkt to Zator, granatowy to Gogolin; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Herb (Gogolin): plik „POL Gogolin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: NN, licencja: Public domain.
Gminy podobne: Zator (cechy z 2019 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Wolsztyn: wynik: KO 40,3%, czyli o 16,3 p.p. więcej niż Zator (24,0%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: KO | Różnica wobec: Zator | |
|---|---|---|---|---|---|
| Jelcz-Laskowice gmina miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie | 93% | 62,4% | 25,9% | +1,9 p.p. | Porównaj → |
| Skoczów gmina miejsko-wiejska, woj. śląskie | 91% | 60,8% | 26,4% | +2,4 p.p. | Porównaj → |
| Brzesko gmina miejsko-wiejska, woj. małopolskie | 91% | 60,6% | 15,1% | −8,9 p.p. | Porównaj → |
| Czernichów gmina wiejska, woj. śląskie | 90% | 65,3% | 21,0% | −2,9 p.p. | Porównaj → |
| Rawicz gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie | 90% | 57,5% | 28,8% | +4,8 p.p. | Porównaj → |
| Babice gmina wiejska, woj. małopolskie | 90% | 64,5% | 24,1% | +0,1 p.p. | Porównaj → |
| Żarów gmina miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie | 90% | 55,3% | 24,6% | +0,7 p.p. | Porównaj → |
| Wolsztyn gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie | 90% | 64,7% | 40,3% | +16,3 p.p. | Porównaj → |
| Police gmina miejsko-wiejska, woj. zachodniopomorskie | 90% | 61,4% | 35,1% | +11,1 p.p. | Porównaj → |
| Gogolin gmina miejsko-wiejska, woj. opolskie | 89% | 43,4% | 25,3% | +1,3 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2011–2019, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2019, wynik: KO.
Herb: plik „Herb Zator.jpg” z Wikimedia Commons, autor: UM_Zator, licencja: CC BY-SA 4.0.