Herb: Gogolin

Gogolin

gmina miejsko-wiejskapowiat krapkowickiwoj. opolskie TERYT: 1605013

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
11 549
(2025)
Powierzchnia
100,5 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • PiS 28,2%
  • KO 25,3%
  • Mniejszość Niemiecka 22,1%
  • SLD 9,4%
  • PSL 9,2%
  • Pozostali (1) 5,8%
Frekwencja43,4% +9,7 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+2,9 p.p.
Liczba głosów ważnych4 185 z 9 885 uprawnionych

Gogolin na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2019)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

2. percentyl Wynik wyższy niż w 2% gmin, 2439. miejsce w kraju
1. kwintyl W grupie 20% gmin z najniższym wynikiem

Wynik: PiS: 28,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 662 mieszkańców +1,6% zmiana 2011–2019 więcej niż w 73% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,3% udział w ludności +1,2 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 44% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
3,40 na 1000 mieszkańców +5,16 zmiana 2011–2019 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,5% udział w ludności prod. −2,3 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 40% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
57 na 1000 mieszkańców +7,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 36% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 657 zł na mieszkańca, ceny bieżące +41,8% zmiana 2011–2019 więcej niż w 94% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

11 50012 00012 50013 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 12 547Liczba mieszkańców, 2001: 12 414Liczba mieszkańców, 2002: 12 215Liczba mieszkańców, 2003: 12 018Liczba mieszkańców, 2004: 11 975Liczba mieszkańców, 2005: 11 901Liczba mieszkańców, 2006: 11 908Liczba mieszkańców, 2007: 11 949Liczba mieszkańców, 2008: 11 856Liczba mieszkańców, 2009: 11 954Liczba mieszkańców, 2010: 12 497Liczba mieszkańców, 2011: 12 463Liczba mieszkańców, 2012: 12 405Liczba mieszkańców, 2013: 12 464Liczba mieszkańców, 2014: 12 442Liczba mieszkańców, 2015: 12 436Liczba mieszkańców, 2016: 12 502Liczba mieszkańców, 2017: 12 544Liczba mieszkańców, 2018: 12 609Liczba mieszkańców, 2019: 12 662Liczba mieszkańców, 2020: 11 736Liczba mieszkańców, 2021: 11 699Liczba mieszkańców, 2022: 11 641Liczba mieszkańców, 2023: 11 658Liczba mieszkańców, 2024: 11 632Liczba mieszkańców, 2025: 11 54911 549

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,9%PiS, 2005: 11,3%PiS, 2007: 13,1%PiS, 2011: 12,8%PiS, 2015: 18,4%PiS, 2019: 28,2%PiS, 2023: 22,3%22,3%Frekwencja, 2001: 27,4%Frekwencja, 2005: 23,6%Frekwencja, 2007: 34,4%Frekwencja, 2011: 32,2%Frekwencja, 2015: 33,7%Frekwencja, 2019: 43,4%Frekwencja, 2023: 59,8%59,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +1,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 3,4, przyrost 1,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 44% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +3,4 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +1,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 75% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 36% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 21% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 781 zł, wyższe niż w 52% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 15,8 na 1000, wyższe niż w 65% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 200
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 662 osób +1,6% 73 7 492 8 734
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,3 % +1,2 p.p. 44 16,7 17,5
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,1 % +0,6 p.p. 26 18,4 16,1
Ludność w wieku produkcyjnym 63,3 % −2,7 p.p. 88 61,3 63,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 19,6 % +2,1 p.p. 42 20,2 21,0
Gęstość zaludnienia 125,9 os./km² +1,6% 74 63,7 72,0
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 0,95 ‰ +1,91 74 −1,30 −1,85
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 3,40 ‰ +5,16 83 −2,23 −1,90
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,5 % −2,3 p.p. 40 4,1 3,2
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 22,1 na 1000 −15,8 43 24,6 20,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 57 na 1000 +7,0 36 63 65
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 58 na 10 tys. +2,0 21 73 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 657 zł +41,8% 94 1 861 1 909 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 370 zł −37,2% 17 755 689 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 325 na 10 tys. −216,0 17 553 345
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % +0,8 p.p. 95 93,8 97,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 79,2 % +23,2 p.p. 80 51,6 69,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,0 na 1000 +3,2 75 2,5 1,5
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,71 na 1000 +1,22 64 3,30 3,23
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 179 na 1000 −39,0 84 118 109
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 876 na 1000 +162,0 72 778 893
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 15,8 na 1000 −1,5 65 10,2 8,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Gogolin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: NN, licencja: Public domain.