Herb: Gogolin

Gogolin

gmina miejsko-wiejskapowiat krapkowickiwoj. opolskie TERYT: 1605013

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
11 549
(2025)
Powierzchnia
100,5 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Gogolin głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PO
  • Mniejszość Niemiecka
  • KO
  • PiS
02040602001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 27,4%Frekwencja, 2005: 23,6%Frekwencja, 2007: 34,4%Frekwencja, 2011: 32,2%Frekwencja, 2015: 33,7%Frekwencja, 2019: 43,4%Frekwencja, 2023: 59,8%59,8%PO, 2001: 10,8%PO, 2005: 21,2%PO, 2007: 50,9%PO, 2011: 46,4%PO, 2015: 28,9%28,9%Mniejszość Niemiecka, 2001: 40,7%Mniejszość Niemiecka, 2005: 44,9%Mniejszość Niemiecka, 2007: 25,4%Mniejszość Niemiecka, 2011: 22,9%Mniejszość Niemiecka, 2015: 21,6%Mniejszość Niemiecka, 2019: 22,1%Mniejszość Niemiecka, 2023: 12,5%12,5%KO, 2019: 25,3%KO, 2023: 31,1%31,1%PiS, 2001: 2,9%PiS, 2005: 11,3%PiS, 2007: 13,1%PiS, 2011: 12,8%PiS, 2015: 18,4%PiS, 2019: 28,2%PiS, 2023: 22,3%22,3%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

2030405060200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 27,4%Frekwencja, 2005: 23,6%Frekwencja, 2007: 34,4%Frekwencja, 2011: 32,2%Frekwencja, 2015: 33,7%Frekwencja, 2019: 43,4%Frekwencja, 2023: 59,8%59,8%

Liczba ludności (osób)

11 50012 00012 50013 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 12 547Liczba ludności, 2001: 12 414Liczba ludności, 2002: 12 215Liczba ludności, 2003: 12 018Liczba ludności, 2004: 11 975Liczba ludności, 2005: 11 901Liczba ludności, 2006: 11 908Liczba ludności, 2007: 11 949Liczba ludności, 2008: 11 856Liczba ludności, 2009: 11 954Liczba ludności, 2010: 12 497Liczba ludności, 2011: 12 463Liczba ludności, 2012: 12 405Liczba ludności, 2013: 12 464Liczba ludności, 2014: 12 442Liczba ludności, 2015: 12 436Liczba ludności, 2016: 12 502Liczba ludności, 2017: 12 544Liczba ludności, 2018: 12 609Liczba ludności, 2019: 12 662Liczba ludności, 2020: 11 736Liczba ludności, 2021: 11 699Liczba ludności, 2022: 11 641Liczba ludności, 2023: 11 658Liczba ludności, 2024: 11 632Liczba ludności, 2025: 11 54911 549

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 27,4% Mniejszość Niemiecka 40,7% +12,3 p.p. 12 414 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 23,6% −3,8 p.p. Mniejszość Niemiecka 44,9% +23,7 p.p. 11 901 osób −4,1% Podsumowanie →
Sejm 2007 34,4% +10,7 p.p. PO 50,9% +25,5 p.p. 11 949 osób +0,4% Podsumowanie →
Sejm 2011 32,2% −2,2 p.p. PO 46,4% +23,4 p.p. 12 463 osób +4,3% Podsumowanie →
Sejm 2015 33,7% +1,5 p.p. PO 28,9% +7,3 p.p. 12 436 osób −0,2% Podsumowanie →
Sejm 2019 43,4% +9,7 p.p. PiS 28,2% +2,9 p.p. 12 662 osób +1,8% Podsumowanie →
Sejm 2023 59,8% +16,4 p.p. KO 31,1% +8,8 p.p. 11 658 osób −7,9% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 59,8%, 5 517 głosów ważnych
  1. KO 31,1%
  2. PiS 22,3%
  3. Trzecia Droga 18,4%
  4. Mniejszość Niemiecka 12,5%
  5. Konfederacja 6,2%
  6. Nowa Lewica 5,8%
  7. Polska Jest Jedna 1,9%
  8. Bezpartyjni Samorządowcy 1,8%
Sejm 2019 frekwencja 43,4%, 4 185 głosów ważnych
  1. PiS 28,2%
  2. KO 25,3%
  3. Mniejszość Niemiecka 22,1%
  4. SLD 9,4%
  5. PSL 9,2%
  6. Konfederacja 5,8%
Sejm 2015 frekwencja 33,7%, 3 275 głosów ważnych
  1. PO 28,9%
  2. Mniejszość Niemiecka 21,6%
  3. PiS 18,4%
  4. Kukiz'15 10,8%
  5. Nowoczesna 5,9%
  6. KORWiN 4,4%
  7. Zjednoczona Lewica 3,4%
  8. Razem 2,7%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 32,2%, 3 021 głosów ważnych
  1. PO 46,4%
  2. Mniejszość Niemiecka 22,9%
  3. PiS 12,8%
  4. Ruch Palikota 9,1%
  5. SLD 3,2%
  6. PSL 2,9%
  7. PJN 1,9%
  8. Prawica 0,6%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 34,4%, 3 404 głosów ważnych
  1. PO 50,9%
  2. Mniejszość Niemiecka 25,4%
  3. PiS 13,1%
  4. LiD 4,9%
  5. PSL 2,3%
  6. LPR 1,2%
  7. PPP 1,0%
  8. Samoobrona 1,0%
Sejm 2005 frekwencja 23,6%, 2 244 głosów ważnych
  1. Mniejszość Niemiecka 44,9%
  2. PO 21,2%
  3. PiS 11,3%
  4. LPR 5,5%
  5. Samoobrona 5,4%
  6. SLD 4,1%
  7. PD 2,6%
  8. SDPL 1,5%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 27,4%, 2 610 głosów ważnych
  1. Mniejszość Niemiecka 40,7%
  2. SLD-UP 28,4%
  3. PO 10,8%
  4. Samoobrona 5,7%
  5. AWSP 3,5%
  6. PiS 2,9%
  7. UW 2,5%
  8. PSL 2,1%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL Gogolin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: NN, licencja: Public domain.