Herb: Gogolin

Gogolin

gmina miejsko-wiejskapowiat krapkowickiwoj. opolskie TERYT: 1605013

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
11 549
(2025)
Powierzchnia
100,5 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 31,1%
  • PiS 22,3%
  • Trzecia Droga 18,4%
  • Mniejszość Niemiecka 12,5%
  • Konfederacja 6,2%
  • Pozostali (3) 9,6%
Frekwencja59,8% +16,4 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+8,8 p.p.
Liczba głosów ważnych5 517 z 9 519 uprawnionych

Gogolin na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

76. percentyl Wynik wyższy niż w 76% gmin, 592. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: KO: 31,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
11 658 mieszkańców −6,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 70% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,9% udział w ludności +1,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 23% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
3,18 na 1000 mieszkańców +3,50 zmiana 2016–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,2% udział w ludności prod. −2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 35% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
72 na 1000 mieszkańców +21,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
5 609 zł na mieszkańca, ceny bieżące +73,1% zmiana 2015–2023 więcej niż w 97% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

11 50012 00012 50013 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 12 547Liczba mieszkańców, 2001: 12 414Liczba mieszkańców, 2002: 12 215Liczba mieszkańców, 2003: 12 018Liczba mieszkańców, 2004: 11 975Liczba mieszkańców, 2005: 11 901Liczba mieszkańców, 2006: 11 908Liczba mieszkańców, 2007: 11 949Liczba mieszkańców, 2008: 11 856Liczba mieszkańców, 2009: 11 954Liczba mieszkańców, 2010: 12 497Liczba mieszkańców, 2011: 12 463Liczba mieszkańców, 2012: 12 405Liczba mieszkańców, 2013: 12 464Liczba mieszkańców, 2014: 12 442Liczba mieszkańców, 2015: 12 436Liczba mieszkańców, 2016: 12 502Liczba mieszkańców, 2017: 12 544Liczba mieszkańców, 2018: 12 609Liczba mieszkańców, 2019: 12 662Liczba mieszkańców, 2020: 11 736Liczba mieszkańców, 2021: 11 699Liczba mieszkańców, 2022: 11 641Liczba mieszkańców, 2023: 11 658Liczba mieszkańców, 2024: 11 632Liczba mieszkańców, 2025: 11 54911 549

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023KO, 2019: 25,3%KO, 2023: 31,1%31,1%Frekwencja, 2001: 27,4%Frekwencja, 2005: 23,6%Frekwencja, 2007: 34,4%Frekwencja, 2011: 32,2%Frekwencja, 2015: 33,7%Frekwencja, 2019: 43,4%Frekwencja, 2023: 59,8%59,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −7,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 3,2, przyrost −2,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 23% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +0,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +3,2 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −7,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 65% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 43% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 22% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 277 zł, wyższe niż w 43% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 6,9 na 1000, wyższe niż w 36% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 80
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 11 658 osób −6,3% 70 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,9 % +1,6 p.p. 23 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,6 % +2,5 p.p. 48 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,1 % −4,7 p.p. 92 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,3 % +2,2 p.p. 26 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 116,0 os./km² −6,2% 73 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,75 ‰ −0,50 65 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 3,18 ‰ +3,50 od 2016 80 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,2 % −2,0 p.p. 35 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 19,5 na 1000 −14,6 38 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 72 na 1000 +21,0 43 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 55 na 10 tys. +16,0 22 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 5 609 zł +73,1% 97 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 962 zł +613,8% 50 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 286 na 10 tys. −155,0 28 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % +0,0 p.p. 96 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 79,9 % +0,9 p.p. 79 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,1 na 1000 +2,3 65 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,06 na 1000 +1,76 78 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 197 na 1000 +16,0 93 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 955 na 1000 +80,0 78 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 6,9 na 1000 −11,3 36 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 119 na 100 95 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 75,6 na 1000 67 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Gogolin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: NN, licencja: Public domain.