Czernichów

gmina wiejskapowiat żywieckiwoj. śląskie TERYT: 2417022

PrzedsiębiorczaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
6 190
(2025)
Powierzchnia
56,3 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • PiS 61,0%
  • KO 21,0%
  • Konfederacja 6,6%
  • SLD 6,0%
  • PSL 5,3%
Frekwencja65,3% +7,1 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+40,0 p.p.
Liczba głosów ważnych3 403 z 5 262 uprawnionych

Czernichów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2019)

Kamienica Polska: 38,6%Częstochowa: 37,4%Jasienica: 45,6%Wilamowice: 54,2%Dębowiec: 43,3%Rajcza: 64,4%Godów: 55,8%Istebna: 68,9%Kłobuck: 40,0%Wielowieś: 49,8%Kuźnia Raciborska: 41,8%Kornowac: 59,6%Żarki: 52,0%Włodowice: 51,6%Żarnowiec: 68,2%Tychy: 40,6%Świerklaniec: 42,5%Olsztyn: 45,5%Starcza: 41,6%Katowice: 33,8%Będzin: 31,8%Brenna: 49,6%Pietrowice Wielkie: 51,2%Goleszów: 27,7%Krzepice: 50,6%Popów: 51,3%Pilchowice: 41,7%Boronów: 54,8%Herby: 46,5%Czerwionka-Leszczyny: 52,7%Imielin: 49,7%Lędziny: 61,1%Zawiercie: 38,9%Rybnik: 45,5%Tarnowskie Góry: 38,2%Blachownia: 38,9%Janów: 57,3%Lelów: 64,1%Mykanów: 50,6%Buczkowice: 50,6%Skoczów: 43,4%Krzanowice: 44,0%Hażlach: 43,9%Wisła: 18,3%Miedźno: 63,3%Przystajń: 48,8%Kochanowice: 60,3%Pyskowice: 37,4%Panki: 44,2%Goczałkowice-Zdrój: 45,6%Rydułtowy: 48,9%Mszana: 67,7%Radziechowy-Wieprz: 68,1%Ślemień: 66,7%Szczekociny: 61,9%Orzesze: 49,0%Bielsko-Biała: 39,4%Dąbrowa Zielona: 59,9%Gliwice: 31,7%Siemianowice Śląskie: 35,4%Wojkowice: 29,5%Czeladź: 31,0%Psary: 33,8%Sławków: 42,5%Ustroń: 33,7%Racibórz: 43,7%Pawłowice: 60,9%Bojszowy: 61,7%Miasteczko Śląskie: 54,2%Irządze: 71,4%Gilowice: 57,6%Kłomnice: 55,5%Rędziny: 48,0%Ruda Śląska: 44,3%Świętochłowice: 40,0%Bestwina: 44,1%Strumień: 51,7%Koniecpol: 58,8%Jastrzębie-Zdrój: 53,3%Gorzyce: 53,5%Zebrzydowice: 49,2%Cieszyn: 33,9%Gierałtowice: 46,3%Pawonków: 54,1%Łaziska Górne: 42,9%Lubliniec: 41,1%Ciasna: 48,1%Ornontowice: 52,4%Jejkowice: 54,3%Świerklany: 60,1%Kalety: 46,4%Wodzisław Śląski: 47,9%Czernichów: 61,0%Poręba: 37,0%Łodygowice: 54,4%Milówka: 68,3%Świnna: 57,3%Koszarawa: 71,6%Łękawica: 61,3%Kobiór: 53,1%Pilica: 59,9%Piekary Śląskie: 44,0%Bytom: 39,0%Mysłowice: 43,4%Zabrze: 36,2%Czechowice-Dziedzice: 42,0%Porąbka: 53,7%Przyrów: 59,5%Krzyżanowice: 45,1%Rudziniec: 42,7%Sośnicowice: 35,4%Opatów: 45,5%Rudnik: 56,7%Koziegłowy: 53,2%Lyski: 49,5%Zbrosławice: 38,0%Pszów: 53,9%Bieruń: 55,2%Lubomia: 60,7%Marklowice: 57,3%Chełm Śląski: 55,5%Lipowa: 52,1%Żywiec: 44,6%Chorzów: 33,3%Tworóg: 48,1%Ogrodzieniec: 46,5%Radzionków: 47,5%Dąbrowa Górnicza: 35,6%Jaworze: 31,4%Wilkowice: 40,8%Ujsoły: 62,6%Sosnowiec: 33,5%Koszęcin: 56,1%Wręczyca Wielka: 44,7%Mikołów: 37,1%Toszek: 48,8%Gaszowice: 51,0%Pszczyna: 47,9%Miedźna: 63,5%Nędza: 48,6%Ożarowice: 43,4%Radlin: 46,7%Łazy: 43,5%Węgierska Górka: 63,4%Kroczyce: 54,3%Bobrowniki: 36,5%Mstów: 54,5%Kruszyna: 56,6%Konopiska: 40,8%Poczesna: 42,7%Jaworzno: 40,7%Szczyrk: 53,6%Kozy: 45,2%Mierzęcice: 40,6%Siewierz: 44,2%Chybie: 54,4%Jeleśnia: 65,0%Lipie: 54,2%Woźniki: 53,3%Knurów: 44,7%Wyry: 43,7%Suszec: 56,9%Myszków: 44,4%Poraj: 39,6%Krupski Młyn: 45,1%Niegowa: 74,1%Żory: 45,3%Czernichów
Wynik: PiS (%)
  • < 25
  • 25–35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

66. percentyl Wynik wyższy niż w 66% gmin, 842. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 61,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 740 mieszkańców +0,3% zmiana 2011–2019 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,9% udział w ludności +3,4 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,03 na 1000 mieszkańców −2,07 zmiana 2011–2019 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,1% udział w ludności prod. −3,6 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
92 na 1000 mieszkańców +6,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 642 zł na mieszkańca, ceny bieżące +59,6% zmiana 2011–2019 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 0006 2006 4006 6006 8007 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 380Liczba mieszkańców, 2001: 6 411Liczba mieszkańców, 2002: 6 455Liczba mieszkańców, 2003: 6 439Liczba mieszkańców, 2004: 6 483Liczba mieszkańców, 2005: 6 507Liczba mieszkańców, 2006: 6 550Liczba mieszkańców, 2007: 6 540Liczba mieszkańców, 2008: 6 348Liczba mieszkańców, 2009: 6 643Liczba mieszkańców, 2010: 6 703Liczba mieszkańców, 2011: 6 721Liczba mieszkańców, 2012: 6 744Liczba mieszkańców, 2013: 6 773Liczba mieszkańców, 2014: 6 800Liczba mieszkańców, 2015: 6 798Liczba mieszkańców, 2016: 6 817Liczba mieszkańców, 2017: 6 805Liczba mieszkańców, 2018: 6 809Liczba mieszkańców, 2019: 6 740Liczba mieszkańców, 2020: 6 562Liczba mieszkańców, 2021: 6 481Liczba mieszkańców, 2022: 6 436Liczba mieszkańców, 2023: 6 359Liczba mieszkańców, 2024: 6 279Liczba mieszkańców, 2025: 6 1906 190

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 14,2%PiS, 2005: 50,0%PiS, 2007: 52,9%PiS, 2011: 48,4%PiS, 2015: 56,7%PiS, 2019: 61,0%PiS, 2023: 47,8%47,8%Frekwencja, 2001: 55,6%Frekwencja, 2005: 53,0%Frekwencja, 2007: 60,9%Frekwencja, 2011: 57,5%Frekwencja, 2015: 58,3%Frekwencja, 2019: 65,3%Frekwencja, 2023: 77,7%77,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,0, przyrost −4,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 67% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,7 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 68% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 89% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 88% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 106 zł, wyższe niż w 0% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 157,6 na 1000, wyższe niż w 95% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 1 062
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 740 osób +0,3% 43 7 492 11 274
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,9 % +3,4 p.p. 67 16,7 17,5
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,3 % −2,0 p.p. 16 18,4 17,5
Ludność w wieku produkcyjnym 61,6 % −3,0 p.p. 57 61,3 60,8
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,1 % +5,0 p.p. 73 20,2 21,2
Gęstość zaludnienia 119,5 os./km² +0,3% 73 63,7 199,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,43 ‰ −6,06 20 −1,30 −1,81
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,03 ‰ −2,07 60 −2,23 0,00
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,1 % −3,6 p.p. 31 4,1 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 18,8 na 1000 −24,3 32 24,6 15,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 92 na 1000 +6,0 89 63 73
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 103 na 10 tys. +24,0 88 73 67
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 642 zł +59,6% 82 1 861 2 322 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 29 zł −98,2% 0 755 749 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 258 na 10 tys. −330,0 10 553 258
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 44,6 % +3,4 p.p. 4 93,8 98,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 82,3 % +22,4 p.p. 82 51,6 62,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,5 na 1000 −0,7 68 2,5 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,41 na 1000 +0,73 54 3,30 2,64
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 190 na 1000 −9,0 87 118 135
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 788 na 1000 −93,0 52 778 869
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 157,6 na 1000 +58,0 95 10,2 7,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.