Gorzyce

gmina wiejskapowiat wodzisławskiwoj. śląskie TERYT: 2415062

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
21 146
(2025)
Powierzchnia
64,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 41,9%
  • KO 26,0%
  • Trzecia Droga 13,1%
  • Konfederacja 8,5%
  • Nowa Lewica 4,8%
  • Pozostali (2) 5,6%
Frekwencja72,5% +12,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+15,9 p.p.
Liczba głosów ważnych11 533 z 16 210 uprawnionych

Gorzyce na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Gorzyce
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

45. percentyl Wynik wyższy niż w 45% gmin, 1370. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 41,9%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
21 138 mieszkańców +1,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,8% udział w ludności +2,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
3,83 na 1000 mieszkańców −5,13 zmiana 2016–2023 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,4% udział w ludności prod. −1,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
71 na 1000 mieszkańców +10,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 564 zł na mieszkańca, ceny bieżące +64,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 47% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

19 00020 00021 00022 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 19 077Liczba mieszkańców, 2001: 19 180Liczba mieszkańców, 2002: 19 341Liczba mieszkańców, 2003: 19 450Liczba mieszkańców, 2004: 19 523Liczba mieszkańców, 2005: 19 540Liczba mieszkańców, 2006: 19 668Liczba mieszkańców, 2007: 19 824Liczba mieszkańców, 2008: 19 980Liczba mieszkańców, 2009: 20 132Liczba mieszkańców, 2010: 20 365Liczba mieszkańców, 2011: 20 556Liczba mieszkańców, 2012: 20 644Liczba mieszkańców, 2013: 20 678Liczba mieszkańców, 2014: 20 762Liczba mieszkańców, 2015: 20 866Liczba mieszkańców, 2016: 21 003Liczba mieszkańców, 2017: 21 100Liczba mieszkańców, 2018: 21 265Liczba mieszkańców, 2019: 21 338Liczba mieszkańców, 2020: 21 072Liczba mieszkańców, 2021: 21 106Liczba mieszkańców, 2022: 21 194Liczba mieszkańców, 2023: 21 138Liczba mieszkańców, 2024: 21 133Liczba mieszkańców, 2025: 21 14621 146

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 5,4%PiS, 2005: 27,6%PiS, 2007: 40,2%PiS, 2011: 30,4%PiS, 2015: 44,5%PiS, 2019: 53,5%PiS, 2023: 41,9%41,9%Frekwencja, 2001: 44,2%Frekwencja, 2005: 41,3%Frekwencja, 2007: 51,3%Frekwencja, 2011: 46,1%Frekwencja, 2015: 50,2%Frekwencja, 2019: 59,8%Frekwencja, 2023: 72,5%72,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 3,8, przyrost −5,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +3,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 71% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 8% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 875 zł, wyższe niż w 17% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 1,0 na 1000, wyższe niż w 1% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 20
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 21 138 osób +1,3% 87 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,8 % +2,6 p.p. 34 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,1 % +1,2 p.p. 71 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 58,9 % −3,7 p.p. 51 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,0 % +2,4 p.p. 34 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 327,3 os./km² +1,3% 87 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,87 ‰ −3,94 29 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 3,83 ‰ −5,13 od 2016 82 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,4 % −1,8 p.p. 18 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,9 na 1000 −12,5 19 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 71 na 1000 +10,0 41 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 45 na 10 tys. −7,0 8 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 564 zł +64,8% 47 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 916 zł +100,3% 11 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 96 na 10 tys. −189,0 1 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,8 % +0,0 p.p. 87 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 58,9 % +10,4 p.p. 55 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,7 na 1000 +2,0 71 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,32 na 1000 +0,79 5 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 117 na 1000 +23,0 59 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 835 na 1000 +37,0 54 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 0,9 na 1000 −0,3 1 10,0 8,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 103 na 100 76 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 80,1 na 1000 79 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.