Herb: Ustroń

Ustroń

gmina miejskapowiat cieszyńskiwoj. śląskie TERYT: 2403021

PrzedsiębiorczaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
15 871
(2025)
Powierzchnia
59,0 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 37,1%
  • PiS 28,3%
  • Trzecia Droga 14,1%
  • Nowa Lewica 10,8%
  • Konfederacja 6,1%
  • Pozostali (3) 3,5%
Frekwencja77,4% +12,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+8,8 p.p.
Liczba głosów ważnych11 169 z 14 652 uprawnionych

Ustroń na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Wilamowice: 23,7%Olsztyn: 30,1%Jaworzno: 32,7%Imielin: 29,5%Świerklaniec: 35,6%Orzesze: 29,7%Kłobuck: 25,0%Wielowieś: 22,7%Żarki: 33,2%Żarnowiec: 7,5%Kamienica Polska: 31,9%Pszów: 25,1%Zebrzydowice: 24,5%Mysłowice: 33,0%Gliwice: 41,2%Zbrosławice: 34,3%Chorzów: 40,7%Katowice: 41,6%Marklowice: 25,6%Częstochowa: 35,8%Dębowiec: 26,1%Miedźna: 20,0%Szczekociny: 17,8%Żory: 33,4%Krzepice: 17,8%Tarnowskie Góry: 36,9%Popów: 18,3%Pilchowice: 36,5%Boronów: 23,5%Herby: 28,3%Zawiercie: 31,2%Starcza: 25,9%Lyski: 26,8%Gaszowice: 25,5%Rydułtowy: 28,1%Krzanowice: 32,3%Gorzyce: 26,0%Wisła: 43,3%Goleszów: 34,0%Ruda Śląska: 31,9%Radlin: 31,2%Rybnik: 30,8%Będzin: 32,2%Brenna: 24,2%Lubomia: 23,3%Knurów: 32,4%Czerwionka-Leszczyny: 25,3%Bielsko-Biała: 35,5%Miedźno: 13,9%Przystajń: 18,9%Kochanowice: 23,0%Pyskowice: 33,8%Panki: 18,9%Goczałkowice-Zdrój: 31,4%Radziechowy-Wieprz: 14,9%Ślemień: 16,7%Blachownia: 32,9%Lelów: 13,2%Mykanów: 21,5%Hażlach: 24,8%Rajcza: 18,0%Gierałtowice: 30,1%Zabrze: 36,4%Włodowice: 23,8%Buczkowice: 25,3%Skoczów: 28,1%Jaworze: 39,1%Wodzisław Śląski: 34,2%Szczyrk: 27,1%Pawłowice: 19,9%Miasteczko Śląskie: 25,2%Irządze: 14,4%Gilowice: 19,2%Dąbrowa Zielona: 17,8%Godów: 23,7%Bytom: 35,0%Wojkowice: 37,0%Czeladź: 33,2%Psary: 34,4%Rudnik: 23,1%Kornowac: 20,6%Nędza: 26,9%Mszana: 16,5%Ornontowice: 25,4%Bojszowy: 22,1%Tychy: 33,8%Pilica: 13,9%Pawonków: 26,1%Lubliniec: 37,5%Ciasna: 32,7%Jejkowice: 22,2%Kalety: 29,9%Poręba: 34,9%Łodygowice: 25,1%Milówka: 16,3%Świnna: 22,4%Koszarawa: 12,2%Łękawica: 18,5%Kłomnice: 21,0%Rędziny: 23,4%Porąbka: 24,9%Jastrzębie-Zdrój: 26,8%Cieszyn: 33,6%Ujsoły: 19,1%Świętochłowice: 36,7%Strumień: 24,1%Koniecpol: 22,1%Bestwina: 30,0%Wilkowice: 31,9%Kobiór: 26,3%Lędziny: 20,5%Janów: 18,3%Dąbrowa Górnicza: 29,1%Tworóg: 28,3%Ogrodzieniec: 23,9%Radzionków: 29,5%Łaziska Górne: 37,8%Rudziniec: 28,2%Sośnicowice: 39,5%Opatów: 13,9%Lipowa: 25,7%Żywiec: 31,5%Pietrowice Wielkie: 28,4%Istebna: 11,3%Czechowice-Dziedzice: 31,2%Przyrów: 16,2%Kozy: 29,2%Pszczyna: 30,5%Bieruń: 24,4%Chełm Śląski: 24,7%Świerklany: 19,0%Bobrowniki: 33,5%Koszęcin: 25,6%Wręczyca Wielka: 20,4%Mikołów: 37,9%Toszek: 21,9%Ożarowice: 29,1%Łazy: 29,6%Węgierska Górka: 19,0%Kroczyce: 26,6%Krzyżanowice: 30,9%Piekary Śląskie: 38,9%Jasienica: 27,7%Racibórz: 34,3%Koziegłowy: 21,7%Myszków: 30,8%Niegowa: 13,2%Kuźnia Raciborska: 29,9%Lipie: 14,1%Woźniki: 23,7%Wyry: 31,7%Suszec: 20,2%Poraj: 32,8%Krupski Młyn: 30,2%Mstów: 22,5%Kruszyna: 16,9%Konopiska: 30,6%Poczesna: 30,6%Czernichów: 23,7%Siemianowice Śląskie: 38,7%Sławków: 28,2%Ustroń: 37,1%Jeleśnia: 17,5%Sosnowiec: 30,3%Mierzęcice: 29,0%Siewierz: 32,4%Chybie: 20,4%Ustroń
Wynik: KO (%)
  • < 15
  • 15–25
  • 25–35
  • 35 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

90. percentyl Wynik wyższy niż w 90% gmin, 247. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 37,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
15 853 mieszkańców −1,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
25,3% udział w ludności +5,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 97% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
0,75 na 1000 mieszkańców −1,06 zmiana 2016–2023 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,5% udział w ludności prod. −1,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
126 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 96% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 825 zł na mieszkańca, ceny bieżące +73,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 94% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

15 25015 50015 75016 00016 250200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 15 468Liczba mieszkańców, 2001: 15 320Liczba mieszkańców, 2002: 15 455Liczba mieszkańców, 2003: 15 365Liczba mieszkańców, 2004: 15 415Liczba mieszkańców, 2005: 15 437Liczba mieszkańców, 2006: 15 429Liczba mieszkańców, 2007: 15 418Liczba mieszkańców, 2008: 15 469Liczba mieszkańców, 2009: 15 492Liczba mieszkańców, 2010: 15 932Liczba mieszkańców, 2011: 15 975Liczba mieszkańców, 2012: 16 002Liczba mieszkańców, 2013: 16 003Liczba mieszkańców, 2014: 16 073Liczba mieszkańców, 2015: 16 013Liczba mieszkańców, 2016: 16 065Liczba mieszkańców, 2017: 16 108Liczba mieszkańców, 2018: 16 054Liczba mieszkańców, 2019: 16 067Liczba mieszkańców, 2020: 16 149Liczba mieszkańców, 2021: 16 035Liczba mieszkańców, 2022: 16 007Liczba mieszkańców, 2023: 15 853Liczba mieszkańców, 2024: 15 843Liczba mieszkańców, 2025: 15 87115 871

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 35,3%KO, 2023: 37,1%37,1%Frekwencja, 2001: 54,4%Frekwencja, 2005: 42,3%Frekwencja, 2007: 63,2%Frekwencja, 2011: 57,3%Frekwencja, 2015: 55,8%Frekwencja, 2019: 64,8%Frekwencja, 2023: 77,4%77,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 0,8, przyrost −7,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 97% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +0,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 86% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 96% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 86% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 234 zł, wyższe niż w 41% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 290,4 na 1000, wyższe niż w 97% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 4 603
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 15 853 osób −1,0% 80 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 25,3 % +5,4 p.p. 97 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,0 % +1,0 p.p. 23 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 54,4 % −4,9 p.p. 1 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 28,6 % +4,0 p.p. 95 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 268,5 os./km² −1,0% 86 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,95 ‰ −5,27 19 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,75 ‰ −1,06 od 2016 67 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,5 % −1,3 p.p. 41 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 19,2 na 1000 −9,0 37 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 126 na 1000 +11,0 96 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 90 na 10 tys. −8,0 86 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 825 zł +73,3% 94 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 167 zł +28,5% 21 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 307 na 10 tys. −65,0 33 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 79,7 % +3,5 p.p. 15 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 91,3 % +1,7 p.p. 90 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 6,9 na 1000 +4,9 86 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 5,55 na 1000 +1,37 86 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 220 na 1000 −26,0 95 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 184 na 1000 +176,0 96 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 290,4 na 1000 −43,0 97 10,0 8,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 86 na 100 28 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 87,7 na 1000 91 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 19,7 na 1000 69 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Ustroń COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.