Herb: Psary

Psary

gmina wiejskapowiat będzińskiwoj. śląskie TERYT: 2401062

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
12 365
(2025)
Powierzchnia
46,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 34,4%
  • PiS 25,7%
  • Nowa Lewica 20,7%
  • Trzecia Droga 11,4%
  • Konfederacja 5,0%
  • Pozostali (2) 2,8%
Frekwencja78,6% +13,8 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+8,7 p.p.
Liczba głosów ważnych7 621 z 9 788 uprawnionych

Psary na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Wilamowice: 23,7%Olsztyn: 30,1%Jaworzno: 32,7%Imielin: 29,5%Świerklaniec: 35,6%Orzesze: 29,7%Kłobuck: 25,0%Wielowieś: 22,7%Żarki: 33,2%Żarnowiec: 7,5%Kamienica Polska: 31,9%Pszów: 25,1%Zebrzydowice: 24,5%Mysłowice: 33,0%Gliwice: 41,2%Zbrosławice: 34,3%Chorzów: 40,7%Katowice: 41,6%Marklowice: 25,6%Częstochowa: 35,8%Dębowiec: 26,1%Miedźna: 20,0%Szczekociny: 17,8%Żory: 33,4%Krzepice: 17,8%Tarnowskie Góry: 36,9%Popów: 18,3%Pilchowice: 36,5%Boronów: 23,5%Herby: 28,3%Zawiercie: 31,2%Starcza: 25,9%Lyski: 26,8%Gaszowice: 25,5%Rydułtowy: 28,1%Krzanowice: 32,3%Gorzyce: 26,0%Wisła: 43,3%Goleszów: 34,0%Ruda Śląska: 31,9%Radlin: 31,2%Rybnik: 30,8%Będzin: 32,2%Brenna: 24,2%Lubomia: 23,3%Knurów: 32,4%Czerwionka-Leszczyny: 25,3%Bielsko-Biała: 35,5%Miedźno: 13,9%Przystajń: 18,9%Kochanowice: 23,0%Pyskowice: 33,8%Panki: 18,9%Goczałkowice-Zdrój: 31,4%Radziechowy-Wieprz: 14,9%Ślemień: 16,7%Blachownia: 32,9%Lelów: 13,2%Mykanów: 21,5%Hażlach: 24,8%Rajcza: 18,0%Gierałtowice: 30,1%Zabrze: 36,4%Włodowice: 23,8%Buczkowice: 25,3%Skoczów: 28,1%Jaworze: 39,1%Wodzisław Śląski: 34,2%Szczyrk: 27,1%Pawłowice: 19,9%Miasteczko Śląskie: 25,2%Irządze: 14,4%Gilowice: 19,2%Dąbrowa Zielona: 17,8%Godów: 23,7%Bytom: 35,0%Wojkowice: 37,0%Czeladź: 33,2%Psary: 34,4%Rudnik: 23,1%Kornowac: 20,6%Nędza: 26,9%Mszana: 16,5%Ornontowice: 25,4%Bojszowy: 22,1%Tychy: 33,8%Pilica: 13,9%Pawonków: 26,1%Lubliniec: 37,5%Ciasna: 32,7%Jejkowice: 22,2%Kalety: 29,9%Poręba: 34,9%Łodygowice: 25,1%Milówka: 16,3%Świnna: 22,4%Koszarawa: 12,2%Łękawica: 18,5%Kłomnice: 21,0%Rędziny: 23,4%Porąbka: 24,9%Jastrzębie-Zdrój: 26,8%Cieszyn: 33,6%Ujsoły: 19,1%Świętochłowice: 36,7%Strumień: 24,1%Koniecpol: 22,1%Bestwina: 30,0%Wilkowice: 31,9%Kobiór: 26,3%Lędziny: 20,5%Janów: 18,3%Dąbrowa Górnicza: 29,1%Tworóg: 28,3%Ogrodzieniec: 23,9%Radzionków: 29,5%Łaziska Górne: 37,8%Rudziniec: 28,2%Sośnicowice: 39,5%Opatów: 13,9%Lipowa: 25,7%Żywiec: 31,5%Pietrowice Wielkie: 28,4%Istebna: 11,3%Czechowice-Dziedzice: 31,2%Przyrów: 16,2%Kozy: 29,2%Pszczyna: 30,5%Bieruń: 24,4%Chełm Śląski: 24,7%Świerklany: 19,0%Bobrowniki: 33,5%Koszęcin: 25,6%Wręczyca Wielka: 20,4%Mikołów: 37,9%Toszek: 21,9%Ożarowice: 29,1%Łazy: 29,6%Węgierska Górka: 19,0%Kroczyce: 26,6%Krzyżanowice: 30,9%Piekary Śląskie: 38,9%Jasienica: 27,7%Racibórz: 34,3%Koziegłowy: 21,7%Myszków: 30,8%Niegowa: 13,2%Kuźnia Raciborska: 29,9%Lipie: 14,1%Woźniki: 23,7%Wyry: 31,7%Suszec: 20,2%Poraj: 32,8%Krupski Młyn: 30,2%Mstów: 22,5%Kruszyna: 16,9%Konopiska: 30,6%Poczesna: 30,6%Czernichów: 23,7%Siemianowice Śląskie: 38,7%Sławków: 28,2%Ustroń: 37,1%Jeleśnia: 17,5%Sosnowiec: 30,3%Mierzęcice: 29,0%Siewierz: 32,4%Chybie: 20,4%Psary
Wynik: KO (%)
  • < 15
  • 15–25
  • 25–35
  • 35 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

85. percentyl Wynik wyższy niż w 85% gmin, 379. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 34,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 327 mieszkańców +3,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,7% udział w ludności +3,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 79% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
5,75 na 1000 mieszkańców −4,05 zmiana 2016–2023 więcej niż w 87% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,5% udział w ludności prod. −4,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 20% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
112 na 1000 mieszkańców +25,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 721 zł na mieszkańca, ceny bieżące +36,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 84% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

11 00011 50012 00012 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 11 054Liczba mieszkańców, 2001: 11 002Liczba mieszkańców, 2002: 11 067Liczba mieszkańców, 2003: 11 046Liczba mieszkańców, 2004: 11 086Liczba mieszkańców, 2005: 11 185Liczba mieszkańców, 2006: 11 279Liczba mieszkańców, 2007: 11 369Liczba mieszkańców, 2008: 11 356Liczba mieszkańców, 2009: 11 456Liczba mieszkańców, 2010: 11 547Liczba mieszkańców, 2011: 11 639Liczba mieszkańców, 2012: 11 701Liczba mieszkańców, 2013: 11 817Liczba mieszkańców, 2014: 11 859Liczba mieszkańców, 2015: 11 877Liczba mieszkańców, 2016: 11 966Liczba mieszkańców, 2017: 12 046Liczba mieszkańców, 2018: 12 117Liczba mieszkańców, 2019: 12 221Liczba mieszkańców, 2020: 12 381Liczba mieszkańców, 2021: 12 336Liczba mieszkańców, 2022: 12 342Liczba mieszkańców, 2023: 12 327Liczba mieszkańców, 2024: 12 389Liczba mieszkańców, 2025: 12 36512 365

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 34,7%KO, 2023: 34,4%34,4%Frekwencja, 2001: 48,4%Frekwencja, 2005: 34,7%Frekwencja, 2007: 53,7%Frekwencja, 2011: 49,3%Frekwencja, 2015: 53,4%Frekwencja, 2019: 64,8%Frekwencja, 2023: 78,6%78,6%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +0,9%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 5,8, przyrost −7,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 79% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,3 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +5,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +0,9%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 55% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 214 zł, wyższe niż w 39% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 3,9 na 1000, wyższe niż w 19% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 48
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 327 osób +3,8% 72 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,7 % +3,3 p.p. 79 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 17,8 % +1,3 p.p. 35 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 56,9 % −4,0 p.p. 15 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 25,3 % +2,7 p.p. 80 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 267,2 os./km² +3,8% 86 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,45 ‰ −4,25 16 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 5,75 ‰ −4,05 od 2016 87 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,5 % −4,0 p.p. 20 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 14,1 na 1000 −25,5 20 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 112 na 1000 +25,0 92 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 72 na 10 tys. +5,0 59 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 721 zł +36,4% 84 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 059 zł +2,9% 17 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 95 na 10 tys. −175,0 1 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 % +0,0 p.p. 88 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 3,3 % +0,0 p.p. 1 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,4 na 1000 −0,9 55 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,00 na 1000 +0,98 20 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 134 na 1000 −79,0 71 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 918 na 1000 −16,0 72 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 3,9 na 1000 +0,2 19 10,0 8,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 101 na 100 73 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 79,9 na 1000 78 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Psary COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja: Public domain.