Herb: Kłomnice

Kłomnice

gmina wiejskapowiat częstochowskiwoj. śląskie TERYT: 2404052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
12 622
(2025)
Powierzchnia
147,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 45,2%
  • KO 21,0%
  • Trzecia Droga 14,4%
  • Nowa Lewica 9,4%
  • Konfederacja 6,6%
  • Pozostali (2) 3,5%
Frekwencja73,0% +14,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+24,2 p.p.
Liczba głosów ważnych7 454 z 10 436 uprawnionych

Kłomnice na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wilamowice: 41,4%Olsztyn: 35,6%Jaworzno: 31,0%Imielin: 36,7%Świerklaniec: 32,6%Orzesze: 35,8%Kłobuck: 32,8%Wielowieś: 36,9%Żarki: 41,4%Żarnowiec: 57,8%Kamienica Polska: 30,7%Pszów: 43,2%Zebrzydowice: 40,3%Mysłowice: 34,6%Gliwice: 26,0%Zbrosławice: 28,5%Chorzów: 27,3%Katowice: 26,1%Marklowice: 44,7%Częstochowa: 30,9%Dębowiec: 31,7%Miedźna: 51,1%Szczekociny: 53,7%Żory: 35,2%Krzepice: 40,8%Tarnowskie Góry: 29,4%Popów: 42,2%Pilchowice: 30,9%Boronów: 43,6%Herby: 35,5%Zawiercie: 33,2%Starcza: 36,6%Lyski: 40,2%Gaszowice: 40,5%Rydułtowy: 38,7%Krzanowice: 36,1%Gorzyce: 41,9%Wisła: 14,8%Goleszów: 21,2%Ruda Śląska: 35,5%Radlin: 36,3%Rybnik: 36,2%Będzin: 25,9%Brenna: 38,8%Lubomia: 46,5%Knurów: 35,4%Czerwionka-Leszczyny: 42,4%Bielsko-Biała: 30,1%Miedźno: 51,9%Przystajń: 40,3%Kochanowice: 44,3%Pyskowice: 28,4%Panki: 36,2%Goczałkowice-Zdrój: 35,6%Radziechowy-Wieprz: 52,9%Ślemień: 57,0%Blachownia: 30,7%Lelów: 56,6%Mykanów: 42,4%Hażlach: 34,9%Rajcza: 53,6%Gierałtowice: 34,7%Zabrze: 29,9%Włodowice: 42,2%Buczkowice: 38,9%Skoczów: 33,8%Jaworze: 22,7%Wodzisław Śląski: 38,1%Szczyrk: 42,3%Pawłowice: 47,4%Miasteczko Śląskie: 42,1%Irządze: 61,7%Gilowice: 48,9%Dąbrowa Zielona: 50,1%Godów: 44,5%Bytom: 31,2%Wojkowice: 23,7%Czeladź: 25,1%Psary: 25,7%Rudnik: 43,8%Kornowac: 50,0%Nędza: 38,0%Mszana: 55,0%Ornontowice: 40,5%Bojszowy: 44,9%Tychy: 31,1%Pilica: 51,2%Pawonków: 40,2%Lubliniec: 32,0%Ciasna: 34,8%Jejkowice: 43,0%Kalety: 38,1%Poręba: 30,3%Łodygowice: 40,5%Milówka: 58,0%Świnna: 47,2%Koszarawa: 61,7%Łękawica: 51,4%Kłomnice: 45,2%Rędziny: 38,9%Porąbka: 41,1%Jastrzębie-Zdrój: 42,8%Cieszyn: 26,4%Ujsoły: 52,4%Świętochłowice: 32,2%Strumień: 40,9%Koniecpol: 50,9%Bestwina: 32,9%Wilkowice: 32,3%Kobiór: 40,4%Lędziny: 47,8%Janów: 47,8%Dąbrowa Górnicza: 27,7%Tworóg: 36,3%Ogrodzieniec: 36,7%Radzionków: 39,1%Łaziska Górne: 32,0%Rudziniec: 31,5%Sośnicowice: 27,7%Opatów: 37,6%Lipowa: 39,7%Żywiec: 36,5%Pietrowice Wielkie: 39,6%Istebna: 56,9%Czechowice-Dziedzice: 32,7%Przyrów: 51,0%Kozy: 34,1%Pszczyna: 37,1%Bieruń: 43,9%Chełm Śląski: 43,2%Świerklany: 48,9%Bobrowniki: 28,6%Koszęcin: 43,0%Wręczyca Wielka: 36,0%Mikołów: 28,0%Toszek: 35,2%Ożarowice: 33,4%Łazy: 35,0%Węgierska Górka: 50,8%Kroczyce: 44,4%Krzyżanowice: 35,2%Piekary Śląskie: 37,0%Jasienica: 34,1%Racibórz: 35,3%Koziegłowy: 44,6%Myszków: 36,5%Niegowa: 62,2%Kuźnia Raciborska: 33,6%Lipie: 46,9%Woźniki: 44,0%Wyry: 30,0%Suszec: 43,9%Poraj: 31,5%Krupski Młyn: 36,1%Mstów: 44,5%Kruszyna: 46,9%Konopiska: 32,8%Poczesna: 33,8%Czernichów: 47,8%Siemianowice Śląskie: 27,2%Sławków: 31,0%Ustroń: 28,3%Jeleśnia: 54,0%Sosnowiec: 27,0%Mierzęcice: 31,5%Siewierz: 34,0%Chybie: 41,7%Kłomnice
Wynik: PiS (%)
  • < 20
  • 20–30
  • 30–40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

53. percentyl Wynik wyższy niż w 53% gmin, 1175. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 45,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 886 mieszkańców −5,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,0% udział w ludności +4,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 73% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
1,63 na 1000 mieszkańców +1,34 zmiana 2016–2023 więcej niż w 73% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,0% udział w ludności prod. −4,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 11% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
68 na 1000 mieszkańców +21,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 35% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 303 zł na mieszkańca, ceny bieżące +49,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 33% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

12 50013 00013 50014 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 969Liczba mieszkańców, 2001: 13 897Liczba mieszkańców, 2002: 13 905Liczba mieszkańców, 2003: 13 933Liczba mieszkańców, 2004: 13 885Liczba mieszkańców, 2005: 13 847Liczba mieszkańców, 2006: 13 809Liczba mieszkańców, 2007: 13 768Liczba mieszkańców, 2008: 13 800Liczba mieszkańców, 2009: 13 732Liczba mieszkańców, 2010: 13 819Liczba mieszkańców, 2011: 13 804Liczba mieszkańców, 2012: 13 771Liczba mieszkańców, 2013: 13 774Liczba mieszkańców, 2014: 13 705Liczba mieszkańców, 2015: 13 676Liczba mieszkańców, 2016: 13 638Liczba mieszkańców, 2017: 13 602Liczba mieszkańców, 2018: 13 524Liczba mieszkańców, 2019: 13 471Liczba mieszkańców, 2020: 13 166Liczba mieszkańców, 2021: 13 047Liczba mieszkańców, 2022: 12 964Liczba mieszkańców, 2023: 12 886Liczba mieszkańców, 2024: 12 744Liczba mieszkańców, 2025: 12 62212 622

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,3%PiS, 2005: 30,9%PiS, 2007: 35,5%PiS, 2011: 33,3%PiS, 2015: 47,1%PiS, 2019: 55,5%PiS, 2023: 45,2%45,2%Frekwencja, 2001: 41,6%Frekwencja, 2005: 34,4%Frekwencja, 2007: 44,4%Frekwencja, 2011: 43,5%Frekwencja, 2015: 46,5%Frekwencja, 2019: 58,5%Frekwencja, 2023: 73,0%73,0%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 1,6, przyrost −8,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 73% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +1,6 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 24% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 641 zł, wyższe niż w 5% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 1,6 na 1000, wyższe niż w 4% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 20
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 886 osób −5,8% 74 7 274 10 950
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,0 % +4,1 p.p. 73 19,1 19,6
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,3 % +0,2 p.p. 14 18,7 18,1
Ludność w wieku produkcyjnym 59,1 % −4,1 p.p. 55 58,8 58,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 24,6 % +4,0 p.p. 74 22,4 23,0
Gęstość zaludnienia 87,3 os./km² −5,7% 64 62,1 198,3
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −8,13 ‰ −4,18 12 −4,05 −4,60
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 1,63 ‰ +1,34 od 2016 73 −1,67 0,74
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,0 % −4,6 p.p. 11 4,0 2,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 12,0 na 1000 −29,7 13 23,2 14,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 68 na 1000 +21,0 35 75 85
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 56 na 10 tys. −7,0 24 67 63
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 303 zł +49,4% 33 2 639 3 120 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 802 zł +48,6% 8 1 961 1 608 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 189 na 10 tys. −319,0 10 397 194
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 87,6 % +0,6 p.p. 27 94,2 98,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 39,8 % +4,3 p.p. 34 54,0 65,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,4 na 1000 −0,2 35 3,1 3,4
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,57 na 1000 +0,94 37 3,90 3,16
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 133 na 1000 −29,0 70 106 128
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 874 na 1000 +48,0 63 820 903
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 1,6 na 1000 +0,1 4 10,0 8,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 98 na 100 64 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 62,4 na 1000 26 70,0 72,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Kłomnice COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.